İster konut kredisi kullanın, isterseniz elinizdeki parayı değerlendirerek alın fark etmez. Ev aldıktan sonra, belki de hesaba katmayacağınız birçok kalemde masraflar sizi bekliyor olacak.

Burada ister krediyle almış olun, isterseniz elinizdeki parayla; maddeler halinde size masraf çıkartabilecek durumları bir ele alalım.

Komisyoncu Payı

Taşınmaz gayrimenkul satışlarında, çoğu zaman alışverişiniz esnasında bir komisyoncu ile muhatap olursunuz. Bunlar genellikle emlakçılar olur. Emlakçıların, satış veya kiralama fark etmeksizin belirli komisyon oranları olur. Kiralamalarda genellikle aylık kira bedeli üzerinden 1-2 aylık kira olur bu miktar. Satışlarda ise, hem satıcı hem alıcı üzerinden %3 ‘ü bulan tutarlar olabilir. Yani 200.000 TL’lik bir alışverişte, 6 bin TL kadarı emlakçı komisyonu ücretidir. Bu miktarı devirden sonra ödemek zorunda olursunuz. Muhtemelen, emlakçının kendisi veya ofisinin bir çalışanı tüm adımları sizinle beraber takip edecektir. Tapu’daki işlemin sonuna kadar hem size yol gösterir, hem de evrak ve diğer prosedürleri kendilerini hallederler.

Kredi Ödemelerini Göz ardı etmeyin

Ev sahibi olmak için şayet banka kredisi kullandıysanız, unutmamalısınız ki sonraki ay içerisinde kredi ödemenizin ilk taksiti başlayacak. Kredi alırken, banka genellikle kredi alımında kullanılan evi taahhüt olarak görür. Yani, ev sahibi olduğunuzda aslında bir de ortağınız vardır. Taki, bankaya kredi borcunuzu bitirene kadar. Kredi tutarı içerisinde; dosya masrafı, DASK ( Doğal Afet Sigortası, devir işlemlerinde yeni düzenlemeye göre zorunludur. ), hayat sigortası gibi kesinti ve masrafların da var olacağını unutmayın.

Tapu Masrafı

Tapu masrafı, özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çoğum alım satımda rayiç bedel üzerinden, %2 alıcı – %2 satıcı tarafından kuruma ödeme yapılır. Rayiç bedel, satım işleminde gayrimenkule biçilen değerdir. Bunu çoğu zaman masraflardan kısmak için taraflar düşük göstermeye çalışırlar. Bu ilerisi için bir sorun teşkil edebilir. Unutmayın ki, yaşanabilecek bir afet halinde veya istimlâk, kentsel dönüşüm durumlarında bu bedel üzerinden değerlendirme yapılır. Aynı zamanda, bunun tespitinin de kolay olması, ilerisi için her iki tarafa da ceza kesilmesi durumuna yol açabilir.

İç Dekorasyon ve Tadilat Durumları

Evinizin sıfır inşaattan alsanız dahi, hem alışık olduğunuz yerleşim düzenine göre, hem de ailelerin ihtiyaçları göz önüne alınarak bazı ufak değişiklikler ya da eklemeler yapılacağını unutmayın. En basit örnekle, balkonların salon veya mutfağa katılmasıyla bile hesapta olmayan bir kalemde masraflar kapınızı çalabilir. Şayet ev biraz eski ise; boya-badana işlerinden su ve elektrik tesisatındaki yenilenme ihtiyaçları bile karşınıza çıkabilir. Bu nedenle, bu tip sürprizleri de hesaba katmakta fayda var.

Abonelikler ve Aidatlar

Yeni ev sahiplenmek, bazı sorumlulukları da sahiplenmek gibidir. Elektrik, su, doğalgaz, elektrik gibi abonelik işlemlerinizi ilgili kurumlara yapacağınız başvurular ile halledebileceğiniz gibi, bazı bedellerini de karşılamanız istenecektir. Aynı zamanda, site veya apartman sakinlerinin genellikle aylık periyotlarda ödemek zorunda oldukları aidatlarda bir diğer gider kalemi olarak size yansıyacaktır.

Yeni Eşya İhtiyaçları

Yeni ev, yeni eşyalarında habercisidir. Her ne kadar taşınana kadar eşyalarınızın yeni olduğunu düşünseniz de, yeni yerleşim planlarınızda bazı yerlerin istediğiniz gibi olmadığını düşünmeniz ihtimaller içerisindedir. Mesela, önceki evinizde salon takımınız tam da eski evinize göreydi. Fakat, metre kare veya yapısı olarak farklılık gösteren yeni salonunuz için bir televizyon ünitesinin hiçte fena olmayacağını düşünebilirsiniz. Zira her şey hesap kitap dâhilinde de olsa, göz önüne gelmeden hiçbir şey düşündüğünüz gibi durmuyor. Birde taşınma esnasında eşyalarınızın göreceği hasarları da düşünebilirsiniz. Farkına varmadan buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektronik cihazlarınızın yapısal veya teknik sorunları da sizi zorlayabilir bu konuda.

Isınma Ayrı Bir Sorun

Bir önceki evinizde belki klima ile idare edebiliyordunuz. Fakat daha geniş bir evin ısıtılması için etrafınızdan da sıklıkla göreceğiniz doğalgaz ve kombinin daha iyi bir çözüm olacağına kadar kılabilirsiniz. Üstelik eğer taşındığınızda böyle bir tesisat imkânınız yoksa başvurunuzdan itibaren abonelik işlemleri, kombi, tesisat ve petek masrafları da düşündüğünüzden fazla tutabilir. Hiç değilse bile, eskimiş kombinizin yenilenmesi gerekliliği, sürpriz masraflar kaleminize ağır bir yük olarak yansır.

Artık Sizinde Bir Emlak Vergisi Yükümlülüğünüz Var

Kendi evinin rahatlığını, konforunu ve huzurlu oluşunu düşünerek başladığınız bu maceranın yıl dönümünde, emlak vergisi yükümlülüğünüz olduğunu daha en baştan düşünseniz iyi olur. Çünkü yılsonu itibariyle, artık sizde bir ev sahibi olarak emlak vergisi yükümlüsüsünüz. Gerçi, bazı özel durumlarda bu yükümlülükten muafiyet durumları var. Örneğin, emekliler için bir ev, şehit, gazi, işsiz, ev hanımı ve diğer bazı özel durumlar gibi. Belediyelerin ilgili dairelerine bu konuda danışabilirsiniz.