Yatırım Yapmak İsteyenler Nelere Dikkat Etmeli?

yatirim yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli

Borsa piyasası, döviz, altın, otomobil veya emlak sektörü gibi çeşitli araçlara yatırım yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli ve nasıl tercih yapmalı. yatırım yapmanın amacı ise elbette belirli bir oranda kar sağlamaktır. Sermayesini iyi bir şekilde değerlendirmek isteyenlerin tercih edebileceği birçok yatırım aracı vardır.

Ancak doğru yatırım yapmak, aynı zamanda riskleri göz önüne almak ve kriz yönetimi yapabilmekle birlikte ele alınmalıdır. Yatırım için seçtiğiniz alan kadar, piyasa koşulları, beklentiler ve tahminler de son derece önemlidir. İyi bir yatırım için derinlemesine bir araştırma yapmanız gerekir.

Yatırım yapmak isterken dikkat edilmesi gerekilen konuların başında ise kar beklentinizin vadesini belirlemektir. Yatırım araçları size uzun veya kısa vadede kazanç sağlarlar. Uzun vadeli yatırımlar genellikle sermayesini uzun süre riske atabilenler için geçerlidir.


En garantili yatırım uzun vadeli yatırım olarak kabul edilir. Kısa vadeli yatırımlar ise daha risklidir. Fakat bazı dönemlerde, fırsatlar iyi değerlendirildiğinde, kısa vadeli yatırımların yüksek kazançlar getireceğini söylemek mümkündür.

Kısa vadeli araç seçimi yaparken çoklu yatırımı denemekte yarar vardır. Örneğin borsada kısa vadeli işlemlerde, tek bir araca yatırım yapmak yerine birden fazla aracın olduğu bir portföyle hareket edilebilir.

Yatırım yaparken seçeceğiniz aracın ve piyasanın koşullarını iyi araştırmanızda fayda vardır. Örneğin bazı yatırımcılar, kriz dönemlerinde arsa veya ev gibi değerleri elinden çıkarmak isteyen, nakit ihtiyacı duyan satıcılardan uygun fiyatlı yatırım aracı alıp, daha sonra yüksek değere satabilir. Ya da ileride gelişeceğini düşündüğü çevrelerden konut veya arsa gibi yatırım araçları satın alıp geleceğe dönük uzun vadeli bir girişimde bulunabilir.

Görüldüğü gibi yatırım aracının seçiminin, bilgi ve tecrübe ile doğrudan ilgisi vardır. Paranızı değerlendirecek alanı tespit edip, zar riskinin size maliyetini hesaplayıp yatırım yapmanız, bilmediğiniz yatırım araçlarını tercih etmenizden çok daha avantajlı olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap