Yatırım Teşvik Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi Nedir ve Nasıl faydalanılır, Yatırım Teşvik Belgesinin alınma amaçları nelerdir, Yatırım Teşvik Belgesi ile ilgili bütün merak edilenler.

yatirim tesvik belgesi nedir nasil alinir

Yatırım Teşvik Belgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı birimlerinden alınmakta olan bir belge olarak bilinmektedir. Yatırım Teşvik Belgesi sayesinde yatırımcıların devlet desteği alabilmesi de mümkün olmaktadır.

Yatırım Teşvik Belgesi yalnızca maddi destekler için değil aynı zamanda resmi kurumlarca sunulan alternatif teşviklerin de elde edilmesi için önemli bir belge olmakla beraber yasal geçerliliği olan bir belgedir.

Yatırım Teşvik Belgesi aynı zamanda yatırım alanının gerekliliklerini de belirlemektedir. Desteklerden hangi ölçüde istifade edilebileceği ve şartlara uygunluğu hakkında resmi bir kriter olması açısından önemlidir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesi almak için Bakanlığa başvuruda bulunulması gerekmektedir. Yatırımın finansal kriterlerine dair bir değerlendirme yapılarak sonuca ulaşılmakta olup maksimum 10 milyon TL değerindeki yatırımlar için verilmektedir.

Yatırımların yapılması ile ilgili olarak teşvik uygulamalarına dair bir belge talebinde bulunulmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak yatırımcının hangi alanda bir destek alacağını belirleyerek başvuru yapılması gerekmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesinden Kimler Faydalanabilir?

Yatırım Teşvik Belgesinden faydalanmak için başvuru kriterleri bulunmaktadır. Bu başvuru kriterlerini sağlayan gerçek ve tüzel kişilerin başvuru yaparak onaylanmasına dair süreci beklemeleri gerekmektedir. Belirlenmiş olan kriterler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Kamu kurum ve kuruluşları
  • Dernekler ve vakıflar
  • Meslek kuruluşları
  • Yabancı menşeili şirketlerin Türkiye şubeleri
  • Sermaye şirketleri
  • Kooperatifler
  • İş ortakları
  • Adi ortaklar
  • Gerçek kişiler

Yatırım Teşvik Belgesinden Nasıl Yararlanılır?

Yatırım Teşvik Belgesinden yararlanmak için yatırımların yerel anlamda destek sağlayacak içeriklerden olması gerekmektedir. Bu sayede oldukça yüksek oranlarda finansman elde edilebilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi aldıktan sonra devlet desteği de yasal olarak sağlanacağı için finansman sağlanması da kolay olmaktadır. Bu nedenle öncelikli olarak belgenin temin edilmesi gereklidir.

Yatırım Teşvik Belgesi Hangi Amaçla Alınır?

Yatırım Teşvik Belgesinin alınma amacı yatırımcılara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Büyük yatırımcıların ülke menfaatine yönelik yatırımlar yapmaları sağlandığı gibi aynı zamanda kalkınma planları dahilinde de değerlendirilmiş olmaktadır.

Yatırım teşviki sayesinde üretim ve istihdam olanaklarının da arttırılması mümkün olmaktadır. Bu sayede yalnızca yatırımcıların değil aynı zamanda istihdam arayışında olan gençlerin de yeni olanaklara sahip olmaları mümkün hale gelmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi Nasıl Alınır

Yatırım Teşvik Belgesi ile Yatırımların büyük olması;

sayesinde uluslararası sahada da rekabet gücünün arttırılması sağlanmış olmaktadır. Stratejik önemi bulunan yatırımlar sayesinde hem bölgesel hem de ulusal anlamda ekonomik getiriler elde edilebilmektedir.

Yatırım teşviki yalnızca yerel yatırımlar için değil uluslararası piyasanın da yerel alanda yer alması adına önemli bir program olarak bilinmektedir. Yabancı menşeili yatırımcılar ile ülke piyasasında da canlılık sağlanmış olmaktadır.

Küresel anlamda önemli olduğu bilinen araştırma faaliyetleri için de yatırım teşvikleri oldukça önemlidir. Çevresel faktörlere yönelik yatırımların yanı sıra teknolojik alanda da yatırımlar yapılarak farklı sahalarda gelişme sağlanabilmektedir.

Yatırım Teşvik Tutarları Ne Kadardır?

Yatırım teşvik tutarları yatırıma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Maksimum 10 bin TL kadar bir üst limit belirlenmiş olmaktadır. Fakat daha küçük ölçekli yatırımların da bu teşvikler ile kolay bir biçimde sürdürülmesi mümkün olmaktadır.

Projelere bağlı olarak yatırım oranları değişiklik göstermekte olup minimum 2 yıl, maksimum 4 yıl olarak belirlenmiş olan projelere yatırım teşvikleri belirlenebilmektedir. Bunun yanı sıra ek sürelerin verilmesi de mümkündür.

Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımcıların kolay bir biçimde kendi projelerine finansman sağlamaları mümkün olacağı için öncelikli olarak teşvik belgesine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Projenin hacmine bağlı olarak da tutarların ya da sürelerin değişiklik göstermesi söz konusu olabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap