WhatsApp Sözleşmesi İçin Tanınan Süre Sona Eriyor

whatsapp sozlesmesi icin taninan sure sona eriyor

WhatsApp Sözleşmesi İçin Tanınan Süre Sona Ererken, Sözleşme onaylanmazsa ne olacak soruları şimdiden herkesin merak ettiği konular arasında yer almaktadır.

Facebook uygulama ve sitesinin sahipleri olduğu WhatsApp’ın, kullanıcıların tepkisini çektikten sonrasında sözleşme şartlarının kabulü için verdiği son tarih olan 15 Mayıs’a yaklaşıldı. Sözleşmeyi onaylamayanların ilk evvela hesapları askıya alınacak ve kullananlara sözleşmenin kabulü için talih tanınmaya devam edilecek. 120 gün içerisinde onaylanmazsa kullanıcıların hesapları daimi olarak silinecek. Sözleşme kapsamında kullanıcıların bilgilerinin işlenmesi ve paylaşılması izni isteniyor. Facebook, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolara satın almış ama aplikasyon üzerinden gelir elde etmekte zorlanmıştı.

Facebook yönünden satın alınan WhatsApp uygulamasının gizlilik sözleşmesi için yaptığı uzatmada sona geliniyor.

WhatsApp, 2021 başında gelen reaksiyonlar üstüne yeni mahremiyet sözleşme şartlarını onaylanma tarihini 15 Mayıs’a erteleme kararı almıştı.

WhatsApp, işletme hesaplarına daha çok data sağlayabilmek için mahremiyet sözleşmesinde farklılığa gitmişti.

Kişisel mesajlaşmalarda uçtan uca şifreler korunsa dahi işletme hesaplarıyla uygulanan mesajlaşmalar işletme yönünden işlenecek.

WhatsApp birtakım ülkeler hariç dünya çapında bu yeni sözleşmenin onaylanmasını mecburi tutmuştu. Türkiye de tasdik zorunluluğunun bulunduğu ülkelerden biri.

Sözleşme onaylanmazsa neler olacak?

WhatsApp uygulamasının Şubat ayın içerisinde aktardıklarına göre data ilkelerini onaylamayan kullanıcılar 15 Mayıs’tan sonra programa giremeyecek.

WhatsApp’ın yeni mahremiyet sözleşmesini 15 Mayıs’a kadar kabul etmeyen hesaplar birkaç gün süresince hesaplarına gelen ileti ve aramaları tebliğ olarak görebilecek fakat programlamayı bunları okumak yahut cevaplamak için kullanamayacak.

Sözleşmeyi onaylamayan hesaplar 120 gün süresince ‘pasif’ olacak ve bu zaman zarfında söz hususu kullananlara yeni sözleşmeyi geri dönüp kabul etme talihi sunulacak.

120 gün nihayetinde kullanıcı sözleşmeyi kabul etmezse yani hesap tekrar aktif edilmezse kendi kendine silinecek. Başka bir söyleyişle bu kullanıcılar WhatsApp hesaplarını kaybedecek.

Ne olmuştu?

Facebook’un içeriğinde bulunan mesajlaşma platformu WhatsApp, gelen reaksiyonlar ardından 15 Ocak’ta söz hususu yeni sözleşme şartları ise 8 Şubat tarihinden 15 Mayıs’a ötelediğini duyurmuştu. Facebook, WhatsApp’ı 2014’te 19 milyar dolara satın almış ama aplikasyon üzerinden gelir elde etmekte zorlanmıştı.

Maddeler neler?

-Altyapının ve dağıtım sistemleri ile genel olarak iyileştirilmesine yardımcı olmak,

-Sunulan Hizmetlerin yahut onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,

– Facebook Şirketi Ürünleri genelinde güvencesi, güvenliği ve bütünlüğü çoğaltmak; mesela sistemleri teminat altına alabilmek ve spam, tehditler, kötüye kullanım yahut bozma faaliyetleriyle mücadele etmek,

– Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanım deneyiminizi tedavi etmek, mesela sizin için önerilerde bulunmak (ör. dostlar, grup bağlantıları yahut enteresan içeriklerle alakalı öneriler), özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde alakalı teklifler ve tanıtımlar göstermek,

– WhatsApp deneyimlerinizi başka Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi gerçekleştiren entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp’ta satın aldıklarınız için ödeme uygulamak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek yahut WhatsApp hesabınızı bağlayarak dostlarınızla Portal gibi başka Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden muhabbet etmenize imkan sağlamak.

WhatsApp hangi verileri topluyor?

Hesap Bilgileri, mesajlar, bağlantılar, vaziyet bilgisi, prosedür ve ödeme verileri, müşteri desteği ve başka iletişimler, kullanım ve kayıt verileri, aygıt ve ilişki verileri, pozisyon verileri, çerezler, başkalarının, sizin hakkınızda sağladığı bilgiler (Üçüncü taraftan sağlanır), kullanıcı şikayetleri (Üçüncü taraftan sağlanır), WhatsApp’taki işletmeler (Üçüncü taraftan sağlanır), üçüncü doğrultu hizmet sağlayıcıları (Üçüncü taraftan sağlanır), üçüncü doğrultu hizmetleri (Üçüncü taraftan sağlanır) toplanan bilgiler arasında.

Veriler nasıl kullanılıyor?

Yan Hizmetler

Emniyet, Güvenlik ve Bütünlük

Facebook Şirketleri Hakkındaki İletişimler

Kurumsal Etkileşimler

Sitemizden diğer Teknoloji Haberlerine bakınmak için bu linke tıklayabilir. Teknoloji adına yaşanan gelişmeleri en doğru ve tarafsız bir şekilde fikir sahibi olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap