Waves Coin Nedir?

Waves Coin nedir, Waves platformu neden kuruldu, Waves platformunun özellikleri, Waves nasıl çalışır, Waves nasıl satın alınır ve Waves ne işe yarar yazımızda.

Waves Coin

Waves coin projesi, kullanıcıların kendilerine özel kripto para oluşturup piyasaya sürmelerini sağlayan blockchain projesidir. Projenin amacı, herkesin kendi kripto parasını zahmetsizce oluşturup borsalara listelemelerine olanak tanımaktır. Waves coin platformunda kendi kripto paranızı oluşturduktan sonra ise Waves’in kendi borsasında listelenmektedir. Bu sayede tokenlar, alım satıma hazır halde bulunmaktadır.

Waves Projesi Neden Ortaya Çıktı?

Blockchain ağında kripto para oluşturup piyasaya sürme işlemleri son derece sancılı olmaktadır. İlk olarak kripto parayı herhangi bir ağda programlama ve testlerini yaptıktan sonra ana ağla etkileşime girmek gerekmektedir. Kripto paranızı piyasaya sürdükten sonra borsalarda listelemeniz gerekmektedir. Borsalarda listeleme genel olarak kolay bir süreç olmadığı gibi belli bir ücret istenmektedir. Ücretler ise yüksek meblağlı ödemeler veya token olarak daha yüksek fiyata satmak için olmak amacıyla ikiye ayrılmaktadır. Waves projesi, bu sorunu çözmek amacıyla kendi platformu üzerinden kendi borsasına entegre olmuş bir proje olarak ortaya çıkmıştır.

Waves Coin Fikri Nereden Geldi?

Waves Fikri, Ivanov’un token oluşturma işleminin web uygulaması oluşturmak kadar kolay olması gerektiğine inanması sonucu oluşturulmuştur. Hedefine ulaşmak için programları ve uygulamaları eklenti olarak çalıştırmıştır. Sonrasında ise script kullanarak kripto paranız oluşmaktadır. İkinci aşama olan borsada listeleme işlemini ise Waves.Exchange üzerinden token’larınızın başka token’larla swaplanması olarak görülebilmektedir. Waves platformu sadece DEX olarak kalmamaktadır. 2018 yılında akıllı kontratlarına fonksiyonellik özelliği ekleyen şirket, 2019 yılında Waves Enterprise uygulamasını piyasaya sürmüştür. Waves Enterprise sayesinde kurumlar, Waves platformuyla doğrudan etkileşimde bulunabilmektedir.

Waves Nasıl Çalışır?

Waves platformu, full node ve hafif node olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:

  • Full node’lar tüm işlemlerin kaydını tutmaktadır.
  • Hafif node’lar, tüm işlemlerin doğrulanması ve ağla etkileşimde bulunmak için full node’lara ihtiyaç duyarlar.

Waves’te Nasıl Kripto Para Yaratabilirsiniz?

Kripto para oluşturma işlemi Waves için hayati bir önem taşımaktadır. Kripto paralarınızı Ride script üzerinden oluşturabilirsiniz. Ardından token’larınıza fonksiyonellik katabilirsiniz. Karşılığında sadece 0.004 Waves coin ödenmektedir. Waves programlama gerekmeden token yaratmanıza olanak sağladığı için alınan ücretler eklenti olarak işlemlere kaydedilmektedir.

Waves’te Nasıl Kripto Para Yaratabilirsiniz?

Waves’i Yaratan Kişi Kimdir?

Waves, Sasha Ivanov tarafından 2016’da Moskova’da bulunmuştur. Ivanov’un yönettiği ekip adından ICO oluşturduktan sonra 22 milyon dolarlık bir meblağ toplamayı başarmıştır. 2016 Nisan’dan sonra ise aynı senenin üçüncü çeyreğinde platformlarını aktifleştirmişlerdir. Ardından Waves DEX ve Waves Enterprise uygulamalarını yaratan firma, 2019’dan beri yeni ürünleri çıkarıp geliştirme için çalışmalar yürütülmektedir.

Waves Coin Protokolü’nün Ürünleri Nelerdir?

  • Waves Coin’in Borsası Waves Exchange

Waves Exchange, Waves platformunun merkezsiz borsası olarak işlem görmektedir. Bu borsada güvenli ve etkin bir şekilde kripto para alım satım işlemi mümkündür. Dil desteği olarak İngilizce, Almanca, Rusça, Çince, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe ve Endonezya filleri bulunmaktadır. Kripto para desteği olarak borsada Bitcoin (BTC) gibi kripto paralar ve tanıdığı stable coinler aracılığıyla yapılabilmektedir. Kripto para alım satımı yapıp nakde çevirmek istendiğinde Waves bu konuda destek vermemektedir. Aksine, kripto paralarınızı başka bir borsada nakde çevirmeniz gerekmektedir.

  • Gravity Protokolü

Gravity, Waves’in blockchain ağları arasında etkileşime girmesini sağlayan merkezsiz protokolüdür. Gravity’nin token’a sahip olmaması ve platform agnostik olması sayesinde ölçeklenebilirlik sorunlarını etkin bir şekilde gözebilmektedir. Gravity, Waves protokolü ve diğer protokoller aracılığıyla token ihtiyacı olmadan merkezsiz finans ile etkileşimde bulunabilmektedir.

  • Neutrino Protokolü

Waves’in merkezsiz finans (DeFi) ürünü olan Neutrino, karşılıklı ve çoklu menkul kıymet araçları üzerinden finansal işlemler gerçekleştiren bir platformdur. Özellikleri arasında staking, tokenizasyon, algoritmik istikrar ve yakında gelecek zincirler arası DeFi işlemleri sıralanmaktadır.

Waves Coin Ne İşe Yarar?

Waves sayesinde kendi kripto paranızı akıllı kontrat programlaması yapmadan piyasaya sürmenizi sağlamaktadır. Onun yerine token’larınız script aracılığıyla Waves coin blok zincirinde işleyen hesaplar üzerinden çalışmaktadır. Bu sayede akıllı kontrat programcılığı yapmanıza gerek kalmamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap