Vadeli Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli mevduat hesabı nasıl açılır, vadeli hesap en yüksek faiz veren bankalar, vadeli hesaptan para çekmek vadeyi bozar mı sorularının cevapları yazımızda.

Vadeli Mevduat Hesabı

Vadeli mevduat hesabı açma genel olarak üç farklı türe ayrılabilir. Bunlar; vadeli altın hesabı açma, vadeli TL hesabı açma ve vadeli döviz hesabı açma şeklinde sıralanır. Vadeli hesap, bankaya bir nevi kaynak olarak sunulan anaparanın zaman içinde belli oranlara tabi miktarlarda artış göstermesini sağlar. Söz konusu hesap türünün başlıca detayı, müşteri ve banka arasında belirlenen vade süresince herhangi bir para çekim işleminin gerçekleştirilmemesi gerektiğidir. Vadeli mevduat hesabı kurmak için müşterisi olunan bankanın internet uygulaması kullanılabileceği gibi, müşterisi olunmayan bir banka üzerinden hesap oluşturulacaksa ilgili banka şubelerine müracaat edilmelidir.

2021 En Yüksek Faiz Veren Banka Hangisi?

Bankaların vadeli hesaba verdiği faiz oranları, Merkez Bankası tarafından belirlenen çeşitli değerlerdeki değişimler dolayısıyla sabit değildir. Örneğin 2021 yılının Mayıs ayında vadeli hesaplar için en yüksek faiz oranını veren bir banka, aynı yılın Temmuz ayına kadar bu statüsünü koruyamayabilir.

Vadeli hesabın açılmasından önce, bankaların faiz oranları güncel olarak şubelerden öğrenilmeli ve yapılan karşılaştırmalar sonucunda bir hesap açılmalıdır. Bununla beraber faiz oranlarına dair çeşitli internet sitelerinde mevcut bilgilerin büyük ihtimalle güncel olamayacaklarını unutmamak çok önemlidir.

Vadeli Mevduat Hesaptan Ne Kadar Vergi Kesilir?

Bankacılıkta stopaj adı ile bilinen vadeli hesap vergisi, her hesap için sabit düzeyde bulunmaz. Örneğin aynı banka aracılığı ile kurulmuş bir vadeli hesaptan daha fazla stopaj tahsis edilirken bir diğer vadeli hesabın stopaj vergisi çok daha düşük olabilir.

Bu durum, söz konusu verginin vade süresine ve hesaba sağlanan net faiz oranına göre belirlenmesinden kaynaklanır. Her vadeli hesabın elde ediyor olduğu faiz miktarları aynı olmadığı gibi, ödenen stopajlar da aynı miktarda olamaz. Yani her vadeli mevduat müşterisi için birbirinden farklı oranlarda vergi kesintileri mevcuttur.

Kırık Vade Nedir? Kırık Vadeli Hesap Ne Demektir?

Kırık vade, genel olarak 1, 2, 3 ay ve üzeri süreler kapsamında verilen vadeli mevduat hizmetinin gün ya da hafta düzeyine düşmesini ifade eder. Örneğin bir müşteri, sahip olduğu paranın birkaç ay boyunca bankada kalabilmesini taahhüt edemiyorsa gün ya da hafta bazında vadelerden faydalanır. Bu durumda ideal vade sürelerinin altına inildiği için bu tür hesaplara kırık vadeli hesap adı verilmiştir.

Vadeli Mevduat

Vadeli Hesaba Para Yatırma

Vadeli Mevduat Hesapta Stopaj Oranı Nedir?

Her vadeli hesap stopaj adı verilen bir vergi türüne tabidir. Bu verginin miktarları değişken olup, tahsis edilmesindeki sebep ise müşterinin elde ettiği faiz kazancı üzerinden gelir vergisi kesmektir. Çünkü bir banka müşterisi, vadeli mevduat hesabı açarak faiz oranlarından faydalanıyor olduğu ilgili bankaya belli miktarlarda vergi ödemekle yükümlüdür. Bu yükümlülük ise stopajla sağlanmış olur.

Vadeli Hesaptan Para Çekmek Vadeyi Bozar Mı?

Vadeli hesaptan para çekmek mümkündür. Fakat banka ile anlaşılmış olan vade süresi dolmadan bu işlemi yapmak, elde edilmesi beklenen faiz kazancını sıfırlar. Örneğin 1 ay vadeli olarak bankaya yatırılan, yani 1 ay boyunca bankanın kaynaklarına dahil olacağı taahhüt edilen bir parayı çekmek için en az 1 ay beklemek gerekir. Bu şartlara tabi olan bir anaparanın 1 aydan önce çekilmesi, banka tarafından sunulan faiz hizmetinden feragat etme anlamı taşır. Yani vadeli hesaptan para çekilirse vade bozulur.

Vadeli Mevduat Hesaptan Ne Zaman Para Çekilir?

Vadeli hesaplar, belirlenmiş olan vade boyunca para çekimi yapılmaması halinde faizlenebilir. Bankaya taahhüt edilen vade her ne kadarsa, müşterinin o süre boyunca asla para çekmemesi lazımdır. Söz konusu vade süresi dolmuş ise vadeli mevduat hesabı üzerinden para çekimi yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Yorum Yap

Yorum Yap