Uniswap Coin Nedir ve Nasıl Alınır? Uniswap Coin Fiyatı, Piyasa Değeri

Uniswap Coin nedir ve nasıl alınır, Uniswap Coin piyasa değeri, fiyat analizine ait uniswap coin yorum ile Kripto para uniswap coin hakkında detaylı bilgi.

Uniswap Coin Nedir

Uniswap Coin hakkında bilgilere başlarken Uniswap Coin yorum larını bizden esirgemeyin. Uniswap Coin takaslarına olanak veren ve Ethereum blockchaini yardımıyla çalışan bir borsa protokolüdür. Bu merkezsiz şekilde kurulmuş olan yapı unicornlar ile çalışır. Defi projelerinden biri olan Uniswap temel olarak ERC- 20 tokenlerinin değişimini sağlar. Bunları akil sözleşmeler ve idareci bulundurmadan yapabilir. Sistem içindeki havuzlarda değişimi gerçekleştiren akil sözleşmeler vardır. Kullanıcılar bu havuzdaki ERC- 20 ahenkli rastgele bir tokenle değişimi gerçekleştirebilir.

UNI olarak olarak dahi anılan bu sistemde kullanıcı direkt olarak cüzdanları üzerinden değişim yapabilir. Cüzdanında bulunan fonları kimseye emanet etmek zorun kalmaz. UNI’ yı başka merkezi borsalardan ayıran en mühim özelliği bu direkt olarak cüzdanla tapılan değişim işlemidir. Geleneksel borsalara kıyasla ticaretin verimliliğini çoğaltmak ve otomatik işlemlere müsaade vermek gibi hedefleri yer alır. Kullanıcılara sunmuş olduğu otomatikleştirilmiş çözümler yardımıyla başka merkezsiz borsalardan kendini ayırır.

Uniswap Tarihçesi

Uniswap tarihi sistemi meydana getiren Hayden Adams yardımıyla başlamıştır. Ethereum üstünde bulunan kitleye AMM’ leri tanıtmak hedefiyle kullananlara sunulmuştur. 2018 senesinde pazara sürülmüş bir protokoldür. Hayata geçmesinde Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tesiri vardır. Onun dahi ilhamıyla uygulanan UNI Token 2020 senesinde önemli bir değere sahip oldu. Protokol borsa piyasasına toplamda 1 Milyar UNI sürmeyi planlıyor. Şu an dolaşımda olan oran şayet 202.417.054 UNI’ dır.

Uniswap Nasıl Çalışır?

Uniswap çalışması temel olarak işlemlerin kontratlarla desteklendiği ve rastgele 3. Bir gruba lüzum kalmayan bir şekilde oluşturulmuştur. İşlemlerinizi ister kendi prosedür çiftinizi seçip yeni bir havuz yaratarak ister var olan havuzlarla yapabilirsiniz. Var olan havuzlarla prosedür yapar iken kullanıcının Ethereum ağında bulunan dijital varlıkları likidite havuzuna katılır. Bunun sonrasında değişim prosedürü yapılabilir. Havuzlara likidite sağladığınızda havuz gelirinden katkınız kadar pay almanız sağlanır. Havuzdan elde edebileceğiniz gelir sizin havuza eklediğiniz varlığın toplam likiditeye oranına göre değişir. Havuza katkı sağlarken 2 değişik Ethereum varlığını eklemeniz lazım olur. Diyelim ki Ethereum (ETH) ve Chainlink (LINK) çiftini seçtiniz. Siz bundan sonra bu çiftin takasından meydana çıkan gelirden pay temin edebilirsiniz.

Akıllı kontratlar vasıtasıyla havuza nakledilen dijital varlıklar değişim edilir. Kullanıcı platformu kullanmak istiyorsa Ethereum cüzdanı ve UNI arasında ilişki kurar. Yeterli likiditesi varsa akil sözleşme prosedür çiftleri ile alakalı bilgi verir. Çiftlerin bedel bilgisi ve prosedür ücretine göre hesaplamaları kabul eden kullanıcı prosedürü onaylayabilir. Böylece Ethereum blokzinciri üzerinden değişim prosedürü gerçekleşmiş olur. UNI protokolü üzerinden prosedür yapabilmek için cüzdanınızda yeterli likidite olması gereklidir. Cüzdanınız dahi yeterli prosedür ücreti yoksa değişim prosedürü gerçekleştirilmez. Takas işlemindeki fiyatlar akil kontratlar yardımıyla havuzdaki kripto para miktarına göre hesaplanıp kullanıcıya takdim edilir. Akıllı sözleşme havuzdaki varlıkların dengesini bozmayacak şekilde ani fiyatı belirlemekle görevlidir.

Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap tüketimi internet sitesi ve taşınabilir programlar aracılıyla yapılabilir. Açık kaynaklı bir protokol olduğu için kullanıcılar ön yüz uygulamalarını dahi yaratabilir. Kullanım uygulamak alttaki adımları takip edebilirsiniz:

  • İlk olarak UNI arayüzüne girmeniz lazım olur.
  • Ardından cüzdanınızla ilişki kurmalısınız. Bu prosedür esnasında MetaMask yahut Trust Wallet gibi Ethereum yönünden desteklenen rastgele bir cüzdanı tercih edebilirsiniz.
  • Takasa verme prosedürü için bir token seçmelisiniz.
  • Aynı şekilde değişim işleminde alabilmek dilediğiniz token seçimini yapın.
  • Token çiftinizi oluşturduktan sonra Swap opsiyonuna tıklayın.
  • Bu kısımda bir pencere açılır ve gereken kontrolleri yapmanız sağlanır.
  • İşlemi kabul ediyorsanız cüzdanınızda meydana gelen prosedür talebini onaylayabilirsiniz.
  • Ethereum blockchaini onaylaması dahi gerçekleştirdikten sonra prosedür sonuçlanmış olur.

Uniswap Coin Nasıl Para Kazanır?

Uniswap’ın para kazanması söz hususu olan bir vaziyet değildir. Yerel bir token sahibi olmayan sistem uygulanan işlemlerden pay alınan bir protokol değildir. Merkezsiz şekilde oluşturulmuş olan Uniswap komisyonun tamamını likidite sağlayanlara verir. Kurucu bireylerin rastgele bir kazancı bulunmaz. Likidite gerçekleştiren ödeme işlemlerinin her biri için %0.3 ücret öder. Varsayılan ayarlara göre dilenen ücret havuza katılır ve komisyonlar likidite sahiplerine havuzdaki paylarına elverişli şekilde verilir. Ayrıca likidite havuzuna ilave etme yapan kullanıcıların istedikleri vakit paralarını çekme özgürlüğüne sahiptir. Şu an kurucuların para kazanma gibi hali yoktur. Fakat ileride komisyonların bir alanı UNI’ ye verilebilir. Ayrılan bu bölüm platformunun gelişimine katkı sağlayabilir.

Uniswap Coin Nasıl Satın Alınır?

Uniswap satın alabilmek için dijital platformlardan yararlanabilirsiniz. Herhangi bir resmi belgeye gereksiniminiz olmaz. Aynı şekilde bilhassa bilmeniz gereken teknik veriler de yoktur. İnternet sitelerinden ve programlardan güvenilir bir adedini seçerek UNI satın alma prosedürünü yapabilirsiniz. Bu siteler üyelik oluşturduktan sonra dilediğiniz kripto para prosedürünü yapmanıza müsaade verir. Sitedeki adımları izleyerek kolayca ve kısa sürede UNI alımı yapabilirsiniz. Üyelik işlemlerini tamamladıktan sonra satın alma aşamasına geçersiniz. Seçtiğininiz sitenin anlaşmalı olduğu banka aracılıyla Türk Lirası gönderirsiniz. Ardından UNI satın alma prosedürünü yapabilirsiniz. Satın alma için internet üzerinden bir site tercih edbileceğiniz gibi UNI’ nin kendi platformunu dahi tercih edebilirsiniz. Satın aldıktan sonra sahip olduğunuz UNI’ ler dijital cüzdanınızda saklayabilirsiniz. Ethereum ağını ve ERC20 dijital fonlar için oluşturulmuş rastgele bir cüzdanı tercih edebilirsiniz.

Uniswap Coin Yorum

Uniswap Ağı Güvenli Mi?

Uniswap güvenliği tam manasıyla anlaşmaya varılmış bir vaziyet değildir. Sahip olduğu blockchain altyapısı yardımıyla güvenilebilecek bir protokol olduğunu düşünülür. Güvenli olarak kabul edilse de hiç problem yaşanmayacağı manasına gelmez. Ticaret için sarfedilen bu sistem çalışmak için ERC-20 tokenine ve Ethereum’a gereksinim duyar. ERC- 20 temel olarak Ethereum ağının emniyet hususlarıyla tokenler için kurallar oluşturur. Bu halde bütün iştirakçilerin etkilendiği birtakım gecikmeler yaşanabilir. Aynı vakitte olağandışı yüksek olan prosedür ücretlerinin meydana gelmesine yol açabilir. Güvenlik sorunları ile karşılaşılabilecek haller söz konusudur. Akıllı sözleşmeler DeFi yatırımcılarının para kaybetmelerine niçin olacak emniyet sorunları oluşturabilir.

Uniswap Coin Neden Farklı?

Uniswap’ın değişik olmasının sebebi başka borsalardan ayrılan özelliklerinde yatar. Sadece merkeziyetsiz bir borsa değildir bunun yanı sıra EtherDelta gibi oluşumların likidite problemlerine çözüm arayan bir protokol yapısına sahiptir. Yapım sürecini otomatikleştirmesiyle dikkat çeker. Riski sınırlandırır ve tarafların masraflarını azaltır. Aktif şekilde sarfedilen AMM yani Otomatikleştirilmiş Piyasa Yapıcı çözüm modellerinden birisidir. Çalışama formülü olan X*Y = K özerk borsalar için geliştirilmiştir. Kurucusu yönünden hususi olarak oluşturulmuş bir formüldür. Modeldeki değerler doğrusal şekilde ölçeklenmez. Kullanıcının yaptığı bir işlemin emri ne kadar büyükse x ve y arasındaki balans de o kadar dazla değişir.

Bu halde büyük emirler ufak emirlere göre daha pahalı olur. Uniswap kullanıcıların rastgele 3. bir partiye lüzum kalmadan değişim işlemlerini gerçekleştirmesini sağlar. Kendi yönetişim tokenleri yıkılmaz ve özerk nitelikle tasarlanmıştır. Bu nitelikler korunurken ağın sahibi gerçekte topluluğun kendisidir. Protokol kendi kendini sürdürülebilir bir altyapı olarak yaşama geçmiştir. Kullanıcılarına likidite problemini çözen bir prodüktivite vaat eder. Token sahibi olan herkese açılmış bir yapıdır. İşlemlerin otomatik şekilde gerçekleştirmesi ile ehemmiyet kazanmıştır. Herhangi bir merkezi müdahale olmadan her bireyin kendi tokenini değişim etmesine müsaade verir. Özellikle token takasının geleceğiyle alakalı sevinç uyandırıcı bir oluşumdur. Tasarımıyla kullananlara yeni bir teknoloji sunar.

Yorum Yap

Yorum Yap