Thodex Mağdurlarına Müjde: Mahkeme Başvuruyu Kabul Etti

thodex magdurlarina mujde mahkeme basvuruyu kabul etti

Thodex Mağdurlarına Müjde Mahkeme Başvuruyu Kabul Etti, Thodex Mağdurları davasını Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Kripto para borsasında Thodex şirketine para kaptıran ve mağdur olduğunu bildiren bir şahıs, yaşadığı zararın karşılanması için Anadolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Davanın görülme adımında şayet kurul alacak davası olarak açılan dosyayı kabul etme kararı aldı.

Thodex şirketine kripto para alım-satımı için para yatıran mağdur İ.Ö’nün avukatı Sinan Keskin’in Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne sunmuş olduğu dilekçede, intenet ortamında etkinliği bulunan davalı Koineks Teknoloji A.Ş’nin, kripto paralarla alakalı uygulanan alım ve satımlarda yatırımcılara aracı kurum niteliğinde hizmet verdiği ve ticaret sicilinde bulunan bir ticari işletme olduğu ifade edildi.

Elinde olan birikimleri yatırım gayeli şirkete yatıran İ.Ö’nün şayet davalı olarak dosyada bulunan söz hususu şirketle kripto para hizmetleriyle alakalı bir sözleşme yaptığı ve bu sözleşme yeterince, İ.Ö.’nün doğrultu şirketten intenet ortamında kripto para alım ve satımı prosedürü yapabileceği ve gene davalı şirketin şayet bu işlemlerin neticelerinde göre tespit edilen komisyon bedelinin talep edeceği söylem edildi.

Hukuk Mahkemesi’ne yayılan dilekçede, İ.Ö. adlı mağdurun şirkete ilişkin olan thodex adlı internet adresinden 15,364 Ethereum cinsinden olan kripto paralardan yatırım gayeli satın aldığı ve alım değerine karşılık olarak davalı olarak bulunan şirketin banka hesabında bedelin yatırıldığı anlatıldı.

Thodex’in kurucu ismi Faruk Fatih Özer’in, İ.Ö.’de girmek üzere binlerce şahıstan aldığı paraları kendi zimmetine geçirerek vatan dışına kaçtığı ve buna dayanılarak de İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunulduğu belirtilen dilekçede iki doğrultu arasındaki mali hizmet sözleşmesi kapsamında, davalı şirketin sözleşmeyi tek taraflı fesh ederek prosedür uygulanan internet sitesini haklı bir niçin sunmadan işlemlere kapattığı söylem edildi.

Dilekçede ayrıyeten; sözleşmeye aykırılık eylemde bulunan şirketin kabahat teşkil eden hareketlerinden ötürü İ.Ö’nün, siteden satın aldığı kripto paralarla prosedür yapamadığı ve paralarının tutulduğu farazi cüzdana dahi ulaşamadığına ilgi çekildi. Şirketin, İ.Ö’den aldığı paralarla İ.Ö’yü aldattığı ve bireyi parasal zarara uğrattığı kaydedilirken mağdur İ.Ö’nün bu güne kadar uğramış olduğu bütün zararların giderilebilmesi için davalı şirketin belirlenmesi yapılacak her çeşitli taşınabilir yahut taşınma mal varlıkları ile banka hesaplarına önlem konması ve üçüncü şahıslara devredilmesinin önlenmesi talep edildi.

İ.Ö’nün aldığı kripto paraların değişkenlik göstermesi sebebiyle alacağın Türk lirası olarak karşılığının hesaplanamayacağının aktarıldığı dilekçede söz hususu açılacak olan davanın meçhul bir alacağa karşılık açılma zorunluluğu olduğu ve şuan için de 1000 lira gibi bir bedelin davalı olan işletme yönünden ödenmesine karar verilmesi istendi.

MAHKEMEDEN DAVAYI KABUL KARARI

Anadolu 24. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülen dava dosyasında mağdur İ.Ö’nün bu güne kadar uğradığı zararının giderilmesi için duruşma sunmuş olduğu dilekçenin kabul edildiği ve alacak davasının kazanıldığı hükmü ile birlikte tensip tutanağının düzenlenmesi karar verildi. Mahkeme kurulu Thodex şirketine, dava sonucunun tebliğinden sonra yanıt dilekçesi ile itiraz sunabileceklerini ve bu itiraz için de 2 hafta sürelerinin olduğu ifade edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap