Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği

Sermayesi olmayanlar devlet destekli hayvancılık kredisi çekerek tavuk çiftliği kurabilirler. Kümes hayvanı yetiştiriciliği için kredi veren bütün Devlet kuruluşları ve en müsait vade ve ürem oranları ile hayvan kredisi veren kuruluşlar ile alakalı haberi sizler için hazırladık.

Tavuk Çiftliği Kredisi ve Prefabrik Hazır Kurulum Devlet Desteği

Koyun ve inek yetiştiriciliğine bakılırsa fazla değişik bir meydan olan kanatlı yetiştiriciliği, işini hakkı ile meydana getiren yatırımcıyı, büyükbaş ya da küçükbaş sektörüne bakılırsa fazla daha yakın zamanda varlıklı edebilecek bir yatırım türüdür. Tavuk çiftliği kredisi oluşturmak, başlı başına özveri isteyen bir uğraş olduğu için, ihmale ve kararsızlığa yer vermemektedir. Şayet yumurta ya da beyaz et satarak nakit kazanmak şeklinde bir hedefiniz mevcut ise, paradan evvel bu işi yapmak hikayesinde ciddiyetiniz ehemmiyet taşımaktadır. Paranız olmasa da, hayvancılık kredisi veren bankalar ve Ziraat ve Hayvancılık sektöründe yardımcı veren Halk Kuruluşlarından yardımcı alarak işiniz kurabilirsinleke. Bu içeriğimiz de siz kıymetli okuyucularımıza finans kuruluşlarından hayvan kredisi çekerek Devlet Destekli Prefabrik Tavuk Çiftliği Kurulumu hakkındaki  bilgiler anlatacağız.

Tavuk Çiftliği Kurulumu Nasıl Yapılır?

Oluşturmak arzu ettiğiniz tavuk çiftliği tamamen sizin yatırımınıza bağlıdır. Yumurta ya da beyaz et üretimi için yapacağınız tercihle beraber hayvan sayısı ile kısa ve uzun solukta hedeflerinize bakılırsa bir çiftlik kurmalısınız. Amacınız 300-500 tane tavuk besleyerek, ilave gelir elde etmek ise, ustalaşmış prefabrik tavuk çiftliği kurmanız gerekmez. Bu şekilde bir tavuk çiftliğini bankadan 20 bin lira hayvancılık kredisi çekerek kurabilirsiniz sadece amacınız 20.000 yarka bulunan büyük bir çiftlik oluşturmak ise, asla sermayeniz yok ise banka kredisi ile bu projeyi gerçekleştiremeyebilirsiniz. Günümüzde kurulan tavuk çiftlikleri 3 tiptir. Bunlardan prefabrik, çadır tipi ve konut tipi konteyner tavuk çiftlikleridir. Eskiden olduğu şeklinde, 50 metreye 15 metre büyüklüğünde bir bina inşa etmek çokta mantıklı değildir. Bu sebeple betonarme bir bina için sermayeniz yetmeyeceği şeklinde, hayvan kredisi ile de karşılayamazsınız.

Prefabrik Çiftlik Kurmak İsteyenlerin Dikkat Etmesi İhtiyaç duyulan Hususlar;

 • Prefabriğin büyüklüğü ve kullanılan malzemenin kalitesi,
 • Prefabriğin dahil ve hariç izolasyon seviyesi ile izolasyonu,
 • Kullanılan pencere adedi ve pencerelerde ki camın kalitesi,
 • İç dizaynda holluklar, yumurtalıklar, suluk ve yem sistemleri,
 • En mühim konulardan biri de, çiftliği oluşturmak arzu ettiğiniz bölgenin mevsimine bakılırsa, ısıtma sistemi kurulup kurulmayacağıdır.
 • Sektöre karar vermediyseniz, küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere verilen koyun kredisi ve avantajlarını inceleyebilirsiniz.

Tekrar tavuk çiftlik kurulumu için hayvan kredisi çekmeden evvel yapılması ihtiyaç duyulan en mühim husus, arazinin teminidir. Şayet adınıza kayıtlı tavuk çiftliği kuracağınız bir araziniz var ise bile, İl hususi idaresine bir dilekçe ile başvurarak, tavuk çiftliği oluşturmak istediğinizi ve bu çiftliğin kurulumu için arazinin müsait olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir. Müracaat hemen sonra İl Hususi İdaresi tarafınca, tavuk çiftliği oluşturmak arzu ettiğiniz arazi denetlenecek ve tavuk çiftliği kurulumu için yasal şartları taşıyıp taşımadığı incelenecektir.

 • Dikkat edilecek hususlar ise,
 • Adınıza kayıt durumu ya da kira sözleşmesi,
 • Meskun mahal olup olmadığı,
 • En yakın yerleşim merkezine mesafesi,
 • Çiftliğin elektrik ve su şebekesinin olup olmadığı ve bu alana kaç tavuk kapasiteli çiftlik kurulabileceği şeklinde hususlardır.
 • Başvurular hemen sonra Orman Müdürlüğü,
 • Devlet Su İşleri,
 • Tapu ve Kadastro Müdürlüğü,
 • TEDAŞ şeklinde kuruluşlar ile de görüşmeniz gerekebilir.
 • Tekrar yasal prosedürlere takılmamak için, internetten okuduğunuz bilgiler ile sınırı olan kalmayıp,

projeniz için ikamet ettiğiniz yerde ki Ziraat ve Orman Bakanlığına ve Belediye Başkanlığınıza başvuru ederek, yapmanız gerekenler ve aktüel bağışlama ve teşvikler hakkındaki haber almalısınız. Yasal prosedürler ile bu kadar uğraşmak istemezseniz, bütün evrakları tam olan ve satışa sunulan bir tavuk çiftliğini satın alabilirsiniz. Yahut, ustalaşmış olarak bu işi meydana getiren, bütün yasal prosedürleri sizin yerinize halledecek, hayvan kredi başvurusu meydana getirecek, uzman bir firmadan öneri alabilirsiniz.

Organik Salma Tavuk Çiftliği Kurmak Mantıklı mı?

Nihayet yıllarda, popüler olan ve bankadan kredi çekerek 50-100 tavuk ile birlik ufak yatırımcının tercih etmiş olduğu projelerden biri de doğal salma tavukçuluk projeleridir. Naturel tavuk yumurtaları, köy yumurtası ismi altında satışa sunulduğundan tutarları standart yumurtaların iki misli civarındadır. İstanbul’da 3 TL. paha biçilen doğal tavuk yumurtaları görebilirsiniz. Şundan dolayı salma tabii tavukçuluk işine giren birçok ziraatçi ve girişimcimiz mevcuttur. Şayet sizde bu şekilde bir proje içerisine girmeyi hedefliyorsanız, kredi çekerek girişimi gerçekleştirmeden evvel yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, yumurta satışı için pazar araştırmasıdır. Bu sebeple günlük 10 tane yumurta için pazar bulabilirsiniz sadece, her gün 500 tane yumurtanın satışı çok güç olacaktır. Pazar araştırması yapmayan dostlarınızın tavsiyelerini dinleyerek bu işe girmeyin ve ne olursa olsun satış yapmayı hedeflediğiniz esnaflar ile net görüşmeler sağlayın.

Tavuk Çiftliği Hibe Destekleri

Kırsal kalkınma kurumu 3 değişik projesi ile yardımcı vermeye devam etmektedir. Müessese

 • 101-3 nolu tedbiri ile kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler için yardımcı verirken,
 • 101-4 nolu tedbiri ile de “Yumurta Üreten Tarımsal İşletmelere” yardımcı sağlamaktadır.
 • Tekrar 103-3 nolu önlem, Kanatlı Eti ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması için yardımcı vermektedir.

İkinci bir yardımcı Ziraat ve Orman Bakanlığının projeleri içinde icra ettiği 30 bin lira bağışlama projesidir. Devlet yerli üretim için, köye dönüş yaparak, hayvancılık ve tarımla uğraşan çiftçilere faizsiz ve art ödemesiz kredi desteği sağlıyor. Kümes hayvanı yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçiler 30 bin lira bağışlama kredi için müracaat yaptılar ve şuan başvurular sonuçlanmak suretiyle.

Köye kati dönüş meydana getiren 15.000 kişiye 30’ar bin lira ziraat ve hayvancılık hibesi verilmesi bekleniyor. Hemen hemen tasavvur aşamasında olan proje ile beraber Ulusal Ziraat Projesini gündeme getirilmesi bu proje ile beraber birçok bağışlama, teşvik ve faizsiz kredi paketlerinin gündeme gelebileceği değerlendiriliyor.

Kosgeb Kredisi ile Kümes Hayvanı Yetiştiriciliği ve Tavuk Çiftliği Kurulumu

İş oluşturmak isteyen girişimcilere desteklerini sürdürecek olan müessese, hayvan satın almak için nakit ödemezken, 32 saatlik eğitimlerine katılan girişimcilere nace kodları dahilinde yardımcı sağlıyor.

Kosgeb’in desteklediği projeleri dahilinde 10, 10.01, 10.11, 10.12, 10.13 numaralı nace kodları ile Kümes hayvanı işlenmesi ve saklanması, et ve kümes hayvanları etlerinden üretilen mamüllerin imalatı için bağışlama vermektedir. Bunun haricinde, suluk alımı, yarka satın alma, civciv alımı tavuk çiftliği kurulumu için;  KOSGEB HİBE KREDİ DESTEĞİ VERMEMEKTEDİR.

Ziraat Bankası Tavuk Çiftliği Kredisi ve Şartları

Tavuk Çiftliği Kredisi

İlk bankamız Tarım Bankasıdır. Tarım, tavuk çiftlik oluşturmak isteyen müşterilerine senelik %5 ürem payı ile kümes hayvanı çiftliği kredisi vermektedir. Bu krediyi çekmek için banka şubesine bizzat başvurmak icap eder. Bankanın kredi temsilcileri, sizlere;

 • Projenizin bilgileri,
 • Kaç tavuk kapasiteli çiftlik kuracağınız,
 • Kuracağınız çiftlik için sermayeniz olup olmadığı,
 • Istek ettiğiniz banka kredisi miktarı,
 • Çiftliği kuracağınız arazinin size ilişik olup olmadığı,
 • Kaç sene vakit ile kredi istek ettiğiniz

şeklinde mevzularda danışmanlık hizmeti vererek, yatırım için kredi alıp alamayacağınızı değerlendirecektir. Şayet yüksek oranda kredi çekmek istiyor iseniz, banka sizden muayyen oranlarda güvence isteyebilir. Sadece talebiniz doğal ya da salma tavukçuluk için 20-50 bin lira seviyesinde ise, kredi notunuzda sorun yok ise, yakın zamanda kredinizi çekebilirsiniz. Birtakım girişimciler Tarım’cilt 250-500 bin lira kredi istek ettiklerinde bankanın güvence taleplerinin yerinde olmadığı hikayesinde yorum yapmaktalar sadece senelik %5 ürem payı ile hayvan kredisini diğer bir bankadan alamazsınız. 

Tarım bankası hindi yetiştirenler için beş bin, kaz, ördek, bıldırcın ve yumurta tavuğu için bin, deve kuşu için 100, damızlık etlik piliç ve damızlık yumurta tavuğu için 10 bin hayvan yetiştirme şartı getirmiş olup, bu sayılar dibine damızlık kanatlı kredisi vermemektedir.  Sadece amacınız etlik piliç ise 10 bin, yumurta tavuğu ise 7.500, ördek ya da kaz ise 2.500, deve kuşu yetiştirmek ise 50 tane hayvan satın almak zorundasınız. Banka hindi yetiştirme kredisini ayrı bir kategoride listelemiş olup, hindi yetiştirmek isteyenler ise minimum bin hayvan satın almak zorundadır.

Tarım bankasının hayvan kredisini buradan incelebilirsiniz. Krediyi hem hayvan satın almada, aynı zamanda çiftlik için lüzumlu bütün giderlerde harcayabilirsiniz. Ek olarak hiç bir bankada olmayan yılda bir ve 7 yıl vadeli tek kredi Tarım Bankasındadır.

Özel banka kredileri ile tavuk çiftliği kurmak

İşbankası, Denizbank, Akbank, Şekerbank, Vakıfbank, TEB, Güvence, Finansbank ve öbür bütün ülke ve hususi bankalar ziraat alanında hayvan kredisi verirler sadece bu kredilerin vadeleri ve faizleri Tarım Bankasının şeklinde değildir. İhtiyaç kredilerinin ürem oranlarının %1 seviyelerine yaklaşması ve 48 ay (4) sene vadeli kredi verilebilmesi sebebiyle, bu bankaların tümünden 48 ay vadeli hayvan kredisi durumunda bireysel gereksinim kredisi kullanabilirsiniz.

Şayet amacınız yalnız uğraş oluşturmak ise, faizsiz teşvik alabileceğiniz hepimiz sektör araştırmakta iseniz Devlet destekli esnaf kredisi veren bankalara başvurunuz.

Yorum Yap

Yorum Yap