Sosyal Medya Üzerinden Para Kazanma Yolları

Birçok fenomenin yaptığı gibi, sosyal medya üzerinden para kazanma artık mümkün. Sizlere sosyal medya üzerinden para kazanmanın püf noktalarını kaleme aldık.

sosyal medya üzerinden para kazanma

Sosyal medyayı daha fazla komünikasyon oluşturmak, bilgi almak ve enteresan içerikler bulmak için kullanıyoruz. Lakin bugün, birçok fenomenin icra ettiği şeklinde, sosyal medya üzerinden para kazanma artık olası.

Sosyal medyadan nasıl para kazanılır?

Doğru platformu seçin

Bir çok ferdin halihazırda birden çok toplumsal ağda profili vardır. Ek olarak, yeni bir profil kurmak nihayet radde kolay. Birkaç komünikasyon bilgisi, kullanıcı ismi ve gizyazı kafi oluyor. Profilinize erişmek, görüntüleri ve içinde ne olduğu yüklemeye adım atmak için yalnız birkaç dakika kafi.

Para kazanmak için toplumsal medyayı kullanmak istediğinizde, birazcık seçici olmanız gerekebilir. Reel şu ki, insanoğlu her platformda nakit kazanıyor.

Birtakım platformların daha çok içerik üreticisini ve pazarlamacıyı çekmesinin mantıklı sebepleri mevcut, sadece her yerde netice alabilirsiniz. Ne çeşit içerik kurmak istediğinizi ve öbür insanlarla iyi mi etkileşim oluşturmayı planladığınızı düşünerek seçim yapabilirsiniz.

Etkileşim oranları, kararınızı etkileyebilecek bir öbür etkendir. Etkileşim, beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar demektir. Sosyal medyadaki öbür kullanıcılarla ne kadar fazla etkileşim kurarsanız, o denli iyi sonuçlar alırsınız. Tekrar, birçok platformda fazla çok etkileşim elde edebilirsiniz, sadece aralarında ayrım vardır.

Mesela, Twitter, haberler ve politika kelam mevzusu olduğunda tweet’lere yüksek alaka vardır. LinkedIn tamamen işle ilgilidir. Instagram, güzel resimler yayınlamak için kusursuz bir platform. Sizin için doğru platform size en çok etkileşimi getirecek olandır.

Instagram, YouTube ve TikTok içerik üreticileri tarafınca en çok tercih edilen alanlardır. Bunlar, 2021’de oldukca popüler ve fazla çok etkileşim alıyorlar. Birçok marka, mahsul ve hizmetlerini bu platformlarda tanıtmak için fırsat kolluyor. Böylece toplumsal medyadan nakit kazanmak isteyen içerik üreticileri daha çok gelir elde edebilirler.

Bir niş seçin

Aslına bakarsak niş dediğimiz şey, tam olarak profilinizin mevzusudur. Mesela, modaya odaklanır ve ilgili içerik oluşturursanız, nişiniz modadır. Sosyal medyadan nakit kazanma stratejinizi belirleyeceği için bu adım üstünde birazcık düşünmek önemlidir.

İlk evvel sevdiğiniz yahut yapmaktan zevk aldığınız bir şeyle başlamalısınız. Bir çok durumda nişiniz sizin için tabii bir seçim olacaktır. Her gün yapmış olduğunuz bir tutkunuz var ise, bu tutkuyla adım atmak iyi bir seçim olabilir. Mesela, her gün spor salonuna gidiyorsanız ve bundan zevk alıyorsanız, fitness nişinden başlamalısınız.

Nişiniz, sosyal medyadan para kazanma stratejinizi ve hesabınızın tarzını belirleyecektir. Mesela, birtakım YouTuber’lar kendini göstermekten kaçınır, ötekiler ise kamera önüne geçip deneyimlerini paylaşır.

Mesela, nişiniz dijital marketing olsun. Bu mevzuda videolar çekerken kendinizi işaret etmek zorunda değilsiniz. Sonuçta yalnız bilgisayar ekranını videoya aktarmanız ve sesli olarak ifade yapmanız kafi olabilir.

Aynısı Instagram, Facebook ve öbür platformlar için de geçerlidir.

Ek olarak, kendinizi toplumsal medyada göstermezseniz, içeriğinizi kolayca hariç kaynaklardan temin edebilirsiniz. YouTube ve öbür platformlar için birkaç video kurmak suretiyle Fiverr’da bir özgür içerik üreticisi bulabilirsiniz.

Yayınlayın ve etkileşim oranlarınızı artırın

Sosyal medya tamamen içerikle ilgilidir. Yayımladığınız resimler, videolar yahut makaleler neticeleri belirleyecektir. Nişinize ilgisi olan öbür kullananların dikkatini çeken kaliteli içerikler yayınlamanız gerekiyor.

İçeriğiniz sıkıcıysa, büyük ihtimalle toplumsal medyadan nakit kazanma süreciniz menfi sonuçlanır. İçeriğiniz öbür insanlara ulaşacak, beğeniler alacak ve takipçi çekecek kadar kaliteli olmalıdır.

İnsanlar içeriğinizi görüntülediğinde ne olursa olsun profilinizi de denetim etmek isteyecektir. Profilinize gore sizi takip etmeye karar verecekler, bundan dolayı güzel görünmeli. Güzel bir resim eklemelisiniz, ufak bir biyografiniz olmalı şeklinde.

Öbür insanların içeriğine katkıda bulunmaktan çekinmeyin. Başkalarının içeriğini yorumlar ve etkileşime katkıda bulunursanız alaka çekebilirsiniz.

Bu, Instagram ve Twitter için iyi bir stratejidir. Mesela, her gün nişinizle ilgili olan 100 değişik gönderiye yorum bırakabilirsiniz. Bu yorumlar size etkileşim getirecektir.

Doğal ki mantıklı bir şeyler yazarak münakaşaya iç olmanız yahut katkıda bulunmanız gerekiyor. Yoksa yapmış olduğunuz şey, spam olur.

Nihayet olarak, bütün bu tarz şeyleri tutarlı bir halde yapmanız icap eder. Sosyal medyadan nakit kazanmak için çalışan birçok içerik üreticisi her gün gönderi yayınlar. Sadece birtakım istisnalar haftada birkaç defa yayınlanır.

Uzun vakit tutarlı bir halde aynı eylemleri yapmanız gerekiyor. İlk haftanızda birkaç gönderi yayınlarsanız hiç bir şey olmayacak. Aylarca yayınlamaya devam etmeniz gerekiyor.

Takipçilerinizi Artırın

Daha çok takip edeni olanların daha çok nakit kazanacağı aleni olmalı. Ek olarak, tutarlı ve kaliteli içerik yayınlama ve öbür insanlarla etkileşim kurma şeklinde ipuçlarını izleyerek de daha çok takipçi edinebilirsiniz. Sadece yapabileceğiniz birtakım extra şeyler mevcut.

Öbür toplumsal medya hesaplarınızı bağlayın: Öbür platformlarda takipçileriniz var ise, onları yeni profilinize çağrı etmelisiniz. Yeni profilinizi bloglarda, forumlarda ve öbür ağlarda da tanıtabilirsiniz.

Arkadaşlarınızdan takip etmelerini isteyin: Çevrenizdeki kişilerden takip isteyebilirsiniz. Dostlar, uğraş arkadaşları yahut öbür etkinliklerden tanıdığınız kişiler olabilir.

Öbür içerik üreticileriyle etkileşim kurun: Şayet bir münasebet kurarsanız, kıymetli paylaşımlar ve laflar alabilirsiniz. Influencer’lar bir kişiden bahsettiklerinde, aynı anda bolca trafik gönderirler. Doğru kişilerle irtibat kurarak hesabınızın büyümesini hızlandırabilirsiniz.

Düzmece takipçilerden ve stratejilerden kaçının: Etkileşim ve takip eden kitle arasındaki nispet fazla önemlidir. Bir çok platformun algoritmalarında bu nispet bellidir ve potansiyel sponsorlar her seferinde bu tarz şeyleri denetim fiyat. Düzmece takipçiler eklediğinizde, düşük bir etkileşim oranına haiz olmuş olursunuz. Ve bu istenmeyen bir durumdur.

Hashtag’leri kullanın

Hashtag’ler popülerdir zira insanların ilgili içinde ne olduğu bulmalarına muavin olurlar. Birçok kullanıcı hashtag ekler zira öbür insanoğlu bunu yapıyor. Sadece toplumsal medyada nakit kazanmak istiyorsanız, hashtagleriniz hakkındaki bir stratejiniz olmak zorunda. Sonuçlarınızı etkileyebilir, katılım oranlarınızı ve takipçilerinizi artırabilirler.

Nişinizle alakalı bir hashtag bulduğunuzda, ilgili içerik oluşturmanız icap eder. İnsanlar her nişin altında muayyen içerik türlerini ararlar. Yanlış hashtag’leri yahut spam’e has hashtag’leri kullanırsanız, öbür insanları düş kırıklığına uğratırsınız. Mesela, Instagram kullanıyorsanız, yasaklanmış hashtag’lerin listesini ne olursa olsun denetim etmelisiniz.

Birden çok hashtag kullanabilirsiniz. Gönderi başına doğru hashtag sayısını belirlemek için meydana getirilen birçok inceleme mevcut. Görünüşe gore Instagram için en müsait rakam, gönderi başına 9-12 arasındadır. Feysbuk ve Twitter için ise, gönderi başına yalnız bir hashtag’dir.

Hashtag’lerinizin sayısını ve uzunluğunu kontrol etmek iyi bir düşünce olacaktır. Ek olarak kendi hashtag’lerinizi de oluşturabilirsiniz. Bir alan okuma yahut müsabaka oluşturursanız, alakalı bir hashtag açabilirsiniz. Ek olarak, birtakım firmalar markalı hashtag’ler de kullanır.

Nihayet olarak, rakiplerinizi gözleyerek düşünce alabilirsiniz. Hashtag’leri keşfetmenin daha basit ve süratli yolu, fazla çok etkileşim olan öbür insanların gönderilerini denetim etmektir. Etkileşim meydan Hashtag’leri belirleyin ve bunlar için müsait içerik hazırlayarak gönderilerinizde kontrol edin.

Yüksek kaliteli sahneler ve videolar oluşturun

Görseller, her seferinde öbür içerik türlerinden daha çok etkileşime haizdir. İnsanlar yazı okumak yahut öykü dinlemek için toplumsal medyayı kullanmazlar. Sevdikleri mevzularda görseller ve videolar görmek isterler. Bir çok durumda, değişik şeyler görmek isterler.

Görsellerin enerjisini ne olursa olsun kullanmanız gerekiyor. İçerik stratejinizin büyük bir bölümü resimlere, grafiklere ve videolara odaklanmalıdır. Şayet toplumsal medyadan nakit kazanmak için YouTube, Tiktok yahut Instagram şeklinde bir platform kullanıyorsanız, bu çeşit içerik yayınlamak haiz olduğunuz tek seçenektir.

Yüksek nitelik birçok idrak etme gelebilir. Video kurmak için ne olursa olsun bir stüdyo kullanmanıza yahut insanları işe almanıza gerek yok. Bir fitness içerik oluşturucusu için yüksek nitelik, egzersiz içeren birkaç video olabilir.

Doğru tekniği izah edebilir ve talimatlar verebilirsiniz. Bu videoları evde yapmak oldukca basit. Mesela, güzellik hakkındaki içerik hazırlayan fenomenler, kolay makyaj tahsil videoları yardımıyla milyonlarca imaj elde fiyat.

Videonun uzunluğu kaliteyi artırabilir yahut azaltabilir. Aslına bakarsak videoların büyülü bir süresi yoktur. Tam olarak mevzuya ve nişinize bağlıdır. Birkaç dakika içerisinde dilediğiniz her şeyi gösterebilirseniz, kısa tutmak her vakit daha iyi netice verir. Extra zamana ihtiyacınız var ise, uzatmaktan çekinmeyin.

Hem sahneler bununla birlikte videolar için iyi bir kameraya ihtiyacınız mevcut. Yeterince iyi olduğu için kuşku yoksa, parlak zeka telefon yahut dizüstü bilgisayar kameralarınızı kullanabilirsiniz.

Parasız ürün verin

İnsanlar parasız şeylere bayılır. Bundan dolayı, birçok fenomen, parasız şeyler vermenin ve daha çok paha elde etmenin yollarını buldu. Çoğu zaman fenomenler parasız bir şeyler öneri fiyat ve takip, beğenme ve etiket şeklinde birkaç fiil istek fiyat. Bu, bir çok kullanıcıya bir oyun şeklinde geldiği için kendilerini katılmaktan alıkoyamıyorlar.

Parasız bir şeyler vermek oldukca kolaydır. Fotoğrafçılık temalı bir hesabınız var ise, parasız kamera öneri edebilirsiniz. Hususi bir şey olması gerekmez. Sadece, kıymetli bir şey verirseniz, fazla daha çok etkileşim elde edeceğinizi bilmelisiniz.

Parasız armağan vermek için bir müsabaka meydana getirmeye karar verebilirsiniz. Yeni bir hesabınız var ise, takip ve paylaşım istek etmeniz icap eder. Armağan hikayesinde bir fikriniz yoksa, adım atmak için 500 TL değerinde bir armağan çeki sunabilirsiniz.

Dönemi doğru bir halde yürütürseniz, 500 TL’den fazla daha çok değerde takipçi alacaksınız. Hemen hemen yeni olduğunuz için ilki mükemmel sonuçlar vermese bile, size ilk takipçi kitlenizi çekebilirsiniz.

Analytics’i kullanın

Bugün bir çok toplumsal medyada detaylı raporlar mevcut. YouTube, kanalınız hakkındaki her tafsilat verir, Instagram’ın uğraş hesaplarıyla alakalı verileri vardır, Feysbuk’un fanatik sayfası analizleri vardır. Sizin için neyin işe yaradığını bulmak için onların verilerini kullanmanız icap eder.

Hesabınızı büyütmek ve onunla nakit kazanmanın yollarını bulmak için kitlenizi tanımalısınız. Birtakım mühim teferruat, hedef kitlenizin demografik bilgileridir. Mesela, yaklaşık yaşlarını, cinsiyetlerini, alaka alanlarını vb. Bilmeniz icap eder.

Peşinden, gönderilerinizle alakalı metrikler alırsınız. Görünümleri, beğenileri, paylaşımları vb. Denetim edebilirsiniz. Profilinizde ve nişinizde bir gönderi türü bereketli çalıştığında, bunu benzer daha çok gönderi oluşturmalısınız. İnsanlar muayyen mevzuları sever ve trendleri takip etmekten art kalmazlar. Bu eğilimleri biliyorsanız, fazla daha bereketli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Belli bir takipçi kitlesi oluşturduktan sonrasında, aslolan örneğin toplumsal medyadan nakit kazanmak için kullanacağınız stratejiyi belirlemektir.

sosyal medya üzerinden para kazanma yolları

2021’de sosyal medyadan para kazanma yolları:

Sponsorlu içerik yayımlamak

Sosyal medyadan nakit kazanmaya çalışan bir çok insanoğlunun organize ettiği ilk şey, oluşturdukları içerikten nakit kazanmaktır. Sadece, bir çok platform, gönderilerinizden nakit kazanmak için bir alt yapı sunmaz.

Burada tek seçenek, profilinizde ürünlerini tanıtmak isteyen kişilerin sponsorlu gönderilerini kabul etmektir. Bu metot elbet işe yarıyor lakin yeni başlayanlar sponsor bulmakta zorluk çekiyor.

Yeterince büyük bir takipçi kitlesine ulaşmak birazcık vakit alacak. Sponsorlar, fazla çok etkileşime haiz hesaplarda markalarını tanıtmak isterler.

Lakin yeni içerik oluşturucular Influencer pazarlama platformlarına katılabilir.

Öbür bir seçenek de öbür influencer’ların sponsorlarını bulmak ve onlarla komünikasyon kurmaktır. Onlara sponsorlu yayınlar için bir öneri sunabilirsiniz.

Bununla beraber, YouTuber iseniz, YouTube İş Ortağı Programı’na katılabilirsiniz. Birtakım ihtiyaçları vardır, sadece videolarınıza reklam koyabilir ve nakit kazanabilirsiniz.

Satış ortaklığı yapmak

Gönderilerinizde muhtelif ürünlere satış ortaklığı linkleri ekleyebilir ve birisi satın alırsa komisyon kazanabilirsiniz. Sponsor aramaktan daha kolaydır, sadece mamüller nişiniz ve hedef kitlenizle ilgili olmalıdır.

Extra bir seçenek, bir e-posta sıralaması kurmak ve ürünleri e-posta yöntemiyle tanıtmaktır. Bu durumda, bir açılış sayfasına trafik göndermeli ve kullananların e-posta adreslerini almalısınız. Peşinden onlara öneri tadında kolay bir e-posta gönderin.

Birçok fenomenin trafik gönderdikleri harici sayfaları yahut internet sayfaları vardır. Takipçilerinizden en çok yarar elde etmenin mükemmel bir yoludur.

Kendi ürünlerinizi satmak

Kendi ürünleriniz var ise, kolayca bir e-ticaret sitesi oluşturabilirsiniz. Hazır e-ticaret şablonları edinebilir ve bu tarz şeyleri ihtiyaçlarınıza uyacak biçimde özelleştirebilirsiniz.

Mağazanızı kurduğunuzda, toplumsal medya profillerinize bağlantınızı ekleyebilir ve birtakım gönderilerde tanıtabilirsiniz. Sponsorları tanıtmak yerine markanızı tanıtırsınız ve ondan olası olan en iyi kıymeti alırsınız.

Hizmetlerinizi satmak

Bu metot, bir şeyler öğretebilecek yahut başkalarına rehberlik edebilecek insanoğlu için fazla iyi çalışır. Mesela, fitness fenomenleri, takip edenleri için hususi programlar oluşturabilir. İşlerini mahsul olarak değil, hizmet olarak satabilirler. Ek olarak şahsi koçluk yahut danışmanlık hizmetleri de sunabilirler.

Hizmetlerinizi taktim etmek için bir açılış sayfası hazırlayabilirsiniz. Bir açılış sayfası, çalışmanız için birtakım mühim teferruat içerebilir, referanslar içerebilir yahut sunduklarınızın bir örneğini izah edebilir.

Bonus: Ücretli reklamları kontrol edin

Bütün toplumsal medya platformları, hızla ilerlemenizi sağlayacak ücretli reklamlar sunar. İzleyebileceğiniz değişik yöntemler mevcut. Gönderilerinize daha çok seyirci gönderen yahut takipçilerinizi artıran reklam stratejileri mevcut. Amacınız bir Influencer olmaksa, daha süratli ilerlemek ve çok etkileşim elde etmek için bu seçenekleri hedefleyebilirsiniz.

Yukarıda yazdıklarıma aldırmadan derhal nakit kazanmak istiyorsanız ürünlerinizin tanıtımını yapabilirsiniz. Satış ortaklığı yahut e-ticaret yapıyorsanız yahut hizmetlerinizi satıyorsanız, bu tarz şeyleri direkt tanıtan reklamlar oluşturabilirsiniz.

Sosyal medya, değişik reklam türleri sunar ve doğru kullanıldığında fazla verimlidir. Facebook ve YouTube şeklinde platformlar, reklamlar için kullanabileceğiniz mükemmel veriler ve demografik bilgiler sunar.

Yorum Yap

Yorum Yap