Sigorta Primi Nedir? Sigorta Primi Nasıl Hesaplanır?

Sigorta primi nedir ve SGK prim hesaplanması yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar sizler için anlattık.

Sigorta primi nedir

SGK veya Sigorta primi, çalışan vatandaşların işverenlerince ödenmesi gerekmekte olan ve vatandaşların her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesine ve gerekli koşullar sağlandığı takdirde emekli olmasına yardımcı olan bir sistemdir. Sigorta primleri, sigorta branşı doğrultusunda bazı değişiklikler göstermektedir. Sigorta Primleri, birtakım kriterlerin dikkate alınması ile belirlenmektedir.

Sigorta primi hesaplandığı zaman karşınıza gelecek olan rakamlar hem ne kadar prim ödediğinizi hem de ödemiş olduğunuz gün sayısını ve emekli olacağınız güne ne kadar gün kaldığını gösterir. SGK prim hesaplanması, sigortalı bir şekilde çalışan vatandaşların almış oldukları brüt ücretin üstünden gerçekleştirilmektedir.

Sigorta Primi Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

SGK prim hesaplanması yapılırken özellikle dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Bunların başında da teşvik türü gelmektedir. Kişinin bahsi geçen teşvikten yararlanma durumuna bağlı bir şekilde prim indirimlerinin uygulanabilmesi durumu vardır. Böyle bir durumda ödemelerde de bazı değişiklikler ortaya çıkabilmektedir. Eğer mevcut bir vadesi dolmuş sigorta prim borcu varsa bir indirim söz konusu değildir. İndirimsiz bir şekilde hesaplama yapıldığı zaman ise ortalama aylık kazancın % 37.5’i şeklindedir.

Sigorta prim borçlarını düzenli bir şekilde ödemekte olan vatandaşların, son ödemeleri eğer vadesi dolmuş ise sistem otomatik bir şekilde 5510/5 indirimden faydalanılmasını sağlamaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğu zaman da SGK prim borcu brüt kazancın toplamının % 32.5’i şeklindedir.

SGK resmi internet sayfasında üzerinde T.C. kimlik numarası ile giriş yapıldığı zaman gün sorgulama sekmesi üzerindeki sorulara cevap vererek bir hizmet dökümünü ekrana getirebilirsiniz. Ne kadar prim ödemiş olduğunuzu ve en son ne zaman hangi ayda nerede sigortalı bir şekilde çalıştığınızın dökümünü görüntüleyebilme ve alabilme imkanına sahipsiniz.

Part Time Çalışmakta Olan Vatandaşların Sigorta Primi Nasıl Hesaplanmaktadır?

Part time bir şekilde çalışmakta olan kişilerin çalışma şekli, normal çalışmakta olan kişilerin çalışma saatlerinin yarısı şeklinde hesaplanan bir çalışma şekli olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel olarak öğrencilerin tercih ettiği bir çalışma modelidir. İş Kanunu’nun sunduğu 63. maddeye göre, çalışma süreleri haftada maksimum 45 saat olarak kabul edilmektedir.

4857 İş Kanunu doğrultusunda çalışmakta olan bir sigortalı vatandaş için ay içerisindeki çalışma süresi (çalışmış olduğu toplam saat) hesaplanarak 7,5’e bölünerek hesaplanmaktadır. 854 sayılı İş Kanunu doğrultusunda çalışmakta olan sigortalı vatandaşın ise ay içerisindeki çalışma süresi bulunarak 8’e bölünerek hesaplanmaktadır.

Sigorta primi nedir ve nasıl hesaplanır

İşverenlerin Sunulan Teşvikten Faydalanabilmesi İçin Gerekli Koşullar

Sosyal Güvenlik Kurumu teşviki, istihdamda artış olması ve işsizliğin önüne geçilmesini sağlamak amacı ile, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmekte olan bazı koşullara göre pek çok işverenin ve işçinin desteklenmesini sağlamaktadır. İşveren için sağlanması gereken koşullar aşağıdaki gibidir;

  • Aylık olarak primlerin ve hizmet bedellerinin ödemesini zamanında yapıyor olmak,
  • Kayıt dışı hiçbir şekilde işçi çalıştırmıyor olmak,
  • Borcun olmaması ya da borcun yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olması,
  • Prim borcunun, idari para cezasının, herhangi bir gecikme zammının ya da gecikme cezasının bulunmuyor olması,
  • Çalıştırmakta olduğu işçileri sigortalı bir şekilde bildirmediği ya da bildirmiş olduğu sigortalı işçileri çalıştırmadığı ile alakalı hiçbir şekilde bir tespitin bulunmuyor olması gerekmektedir.

Sigortalı İşçinin Teşvikten Faydalanması İçin Gereken Şartlar 

  • 1 Mart 2012 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında bir işe girmiş olmak
  • İşçinin 18 yaşından büyük olması,
  • İşe alınmış olduğu tarihten önce 6 ay boyunca çalışmamış olmak,

Hem işverenler hem de sigortalı çalışanlar bu koşulları eğer sağlıyorlarsa, 6111 sayılı teşvikten yararlanma imkanına sahip olurlar.

Yorum Yap

Yorum Yap