Sıfırdan Hayvancılığa Başlamak İçin Sermaye ve Kar Oranı Hesaplama

100 Bin lira ile ne iş yapabilirim? En Karlı sektör hangisidir, 10, 20, 30, 50, 100 ve 150 bin lira ile yapılacak iş fikirleri hangileridir? Bu miktlarda kapital ile bayilik veren şirketler bulunur mu? Devletten hayvan hibe kredisi almadan 100 bin liraya küçükbaş yahut büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır?

Sıfırdan Hayvancılığa Başlamak İçin Sermaye ve Kar Oranı Hesaplama

100 bin lira sermayeniz mevcut ise, sıfırdan hayvancılığa başlamak için güzel bir fırsat. Bankalara hayvan kredisi için müracaat da bulunmadan evvel Devletin verdiği 30 bin lira bağışlama ve Tarım Bankasından alınan 3 misli miktarında kredi ile asla sermayeniz olmasa bile bu işe girebilirsiniz. Hele birde 100 bin lira şeklinde bir sermayeniz mevcut ise, değmeyin zevkinize..

100 Bin Lira Sermaye ile Yapılabilecek Hayvancılık İşleri?

 • Küçükbaş keçi yahut koyun yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş besicilik veya süt hayvancılığı,
 • Yumurta amaçlı tavuk çiftliği kurulumu,
 • Et tavuğu yetiştiriciliği yahut naturel salma köy tavukçuluğu şeklinde işler yapılabilir.

Hayvancılık Karlı Bir uğraş mi? Memleket Parayı Versin, Gerisini Ben Hallederim 

Bu şekilde bir antet altında, Devletin 100 bin lira kapital verip, ne uğraş yaparsan yap diyeceğini düş eden okuyucularımız da olacaktır. Seneler evvel Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı köylere bağışlama verip, arkasını aramadığı olmuş olabilir. Sadece artık Bakanlık Devletin hibesini dağıtırken birçok çiftçinin sinirlerini alt üst eden şartları istek ediyor. Toplumsal medya da benim param olsa ne yapayım senin desteğini şeklinde onlarca yorum var. Peki sizce Memleket hakkaten bağışlama vermiyor mu?

Ziraat ve Orman Bakanlığı’ nın başlattığı projesi ile köylere göç eden, çiftçilik yaparak geçimini sağlamak isteyen yurttaşlarımıza yardımcı vermeyi amaçladı. Bunun için köye dönüş meydana getiren gençlerimize başlangıç sermayesi olarak 30 bin TL. bağışlama yahut 30 bin lira değerinde küçükbaş yahut büyükbaş hayvan vermeye başladı. Dağıtılan hayvanlardan bazıları aşağıda ki görselde yer almıştır. Bu yardımcı ile Nüfusu 20.000′ den azca olan yerleşim merkezlerinde ikamet eden çiftçiler desteklendi.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçilerimize ilişkin projelerin desteklenmesi ile alakalı ki 2017/10 nolu tebliğnameyi Resmi Gazete’nin 30024 nolu sayısından okuyabilirsiniz.

Sıfırdan Büyükbaş Hayvancılığa Başlamak İçin 100 Bin TL. Sermaye Kafi mi?

100 bin tl ile yapılacak işler içinde hayvancılık girişimcilerin fazla sık tercih ettikleri sektörlerden biridir. 100 bin Tl ile ne uğraş yapılır diye soranların büyük kısmı büyükbaş hayvancılık sektörüne giriş yapmaktadırlar.

Net söyleyebilirim ki, 100 bin TL. ile kapital ile sıfırdan büyükbaş hayvancılığa sakın girmeyin. Sadece amacınız 2 inek alıp bakmaksa o vakit diğer. Şundan dolayı bugün ustalaşmış bir ağıl projesi minimum 1 milyon lirayı buluyor.

Lütfen 100 bin lirayı ponzi sistemlerine yatırıp, hayatınızın hatasını yapmayın. Bir ihtimal dostlarınızı kandırarak, 3-5 kuruş kazanabilirsiniz lakin akça her şey değildir.

100 Bin Lira Sermaye ile Çiftçilerimiz Ne İş Yapardı?

Sizler için daha evvel ziraat ve hayvancılık işi meydana getiren ziraatçi ve üreticilerimize 100 Bin Lira Sermaye ile Hayvancılık Iyi mi Yapılır? sorusunu sorduk. Aldığımız cevaplardan bazıları şöyleydi;

100 bin lira ile büyükbaş hayvancılık yapılabilir. Basit 30 adet buzağı alınıp yetiştirilebilir.

Küçükbaş hayvancılığı yeğleyen çiftçimiz ve şu şekilde bir yorumda bulunmuş oldu. “80 koyun alır, kalan ile silaj ve saman alırsın.”

Koyun yetiştiriciliği karlı mı? 100 Bin TL. ile Koyun yetiştirilir mi?

Senelerdir bu sektörde olan bir müstahsil 100 bin lira başlangıç sermayesi ile büyükbaş hayvancılık yapılabileceğini değerlendirdi.  O parayla büyükbaş hayvan alınır, süt ineği ve süt satışı yapılır. Süt ile ineklerin yemi ve ailenin geçimi sağlanabilir. Bunun dışında buzağılarda ilave gelir olarak işletme sahibine kalacaktır. Buzağılar yardımıyla de işletme büyütülür dedi.

Tecrübeli bir çiftçimiz mevzuyu kısıtlı olarak değilde, geniş açıdan inceledi. Hepimiz ana kapital olarak hayvan katılması icap ettiğini söylüyor. Kuzulu koyun, hamile düve vs. Sadece bence hususlar;

 • Hayvana nerede bakılacağı, (otlak mevcut mı, çiftlik kurulacak mı, arazi kiralanacak mı)
 • Devletten yardımcı alarak bu işe girmeyi düşünüyorsanız cebinizde paranız yoksa sakın girmeyin. (Bağışlama vs. fazla güç alınıyor.)
 • Sıfırdan hayvan çiftliği oluşturmak için bir tek ve bir tek Belediye 50 bin lira istek ediyor. Şayet çiftlik için 3 dönüm tarla satın alırsanız aslına bakarsan 100 bin lira sermayenizi harcarsınız.
 • Satın aldığınız çiftlik arazisine dam yahut ağıl yapacaksanız 50 bin lira da onun için düşün.
 • Çiftliğin elektriği, su kuyusu, sürü yöneticisinin barınacağı konut şeklinde giderlerde eklendiğinde içerisinden çıkılmaz bir durum alıyor.

Yukarıda ifade edilen özelliklere haiz hazır kurulum yapılma bir büyükbaş yahut küçükbaş hayvan çiftliğini kiralamak dilerseniz senelik 25 bin lira ile 50 bin lira içinde peşin kira bedeli istek edilmektedir. Tapulu ruhsatı olan bir çiftliğin yapımı 250 bin lirayı bulmaktadır.

Şu sebeple 100 Bin Lira Sermaye ile Hayvancılık Iyi mi Yapılır sorusunu yanıtlarken, çiftliği de hesaba katın. Birtakım dostlar bir tek 50 inek yahut 100 koyun alırım demiş lakin bu hayvanlar nerede duracak soran yok?

Bir tek çiftlik için minimum 300 bin lira akça ayırmanız icap ettiğini hesaplarsanız, 100.000 TL. kapital ile yola çıkamazsınız.

Daha evvel 100 metre kare büyüklüğünde bir tavuk çiftliği (kümes) inşa ettim ve 250 bin lira sermayem gitti. Tavuk çiftliğine ilaveten bir de 35 metre kare büyüklüğünde bir konut dahildi. 100 metre karelik çiftliğin ise üzeri kapalı yarı aleni ağıl niteliğinde idi. Benim tavsiyem hayvancılık sektörüne girecekseniz, cebinizde minimum 500 bin lira sermayeniz olması icap eder. Sadece köyde bir yer kiralamak dilerseniz aylık 500-1.000 TL. şeklinde bir ücretle kiralık dam bulunur. Sadece bu kere de köyün merası, ulaşım sorunu şeklinde hususları da hesaba katmak icap eder.

200 Koyun Alırsanız, İyi Nakit Kazanırsınız

Sıfırdan Hayvancılığa Başlamak

Ağıl, sap saman, yem, çoban, mera bunlar artı masraflardır. En fena bir ağıl 30 ile 40 bin lira kapital gerektirir.  Koyunlar doğuma başladığında, kuzu yanında eğer olmazsa bir sene cepten yersin. Kuzulu olursa aktar döder, alışma dönemi derken zayiat verme ihtimali fazla fazladır. Bu işte 100-150 koyun tam sınırdır. Oldu mu inşallah minimum 200 koyun harcamadan sonrasında tatlı kar bırakır inşallah. Hayvancılık sektörü güç iştir. Memuriyete benzemez. Dinlence gece gündüz bilmez.

Şayet küçükbaş hayvancılığa başlarken hayvanlara bakabileceğiniz bir damınız mevcut ise, ve koyunlar kuzu yanında olursa, çiftliğin bulunmuş olduğu yerde otlak problemi yoksa, işe başlarda Tarım Bankasından yahut diğer bir bankadan faizli hayvan kredisi çekilmemiş ise ve en önemlisi deneme var ise koyun fazla mübarektir. Katlayarak masraf. Sen ona bakarsan o sana üç bakar.

Bilinmiş olduğu suretiyle Ziraat ve Hayvancılık Bakanlığı her sene genç çiftçilerimize 30 bin lira bağışlama veriyor. Bu mevzuda bir değerlendirme meydana getiren bir çiftçimiz ise birazcık sitem ediyor.

Hibeymiş, projeymiş, hayvancılıkmış, Memleket bu uğraş için ne kadar akça gerekeceğini bilmiyor mu? Değil 30 bin bağışlama 300 bin lira hayvan hibesi verirse versin. Ağıl veya ahır %100 bağışlama verse ne olacak ? İnsanları bağışlama yardımcı ile hayvancılığa yönlendiriyorlar garibin elinde 3 beş kuruş var ise onuda alıyorlar. Süte 10 kuruş zam verilirken, ürüne 20 lira, ete 1 lira zam yapılmaktadır. Müstahsil olarak samanı ithal edersin, yoncayı peşin paran olsa da alamazsın. Süte zam gelir yeme zam gelir. Süte yardımcı verirler yeme zam gelir . Verilen hangi yardımcı yetiştiricinin cebine girdi? Bir hayvanın günlük besleme maliyeti nelerdir?

Aşılama gideri, deva giderleri, çobanı, kirası, vergisi, elektriği, suyu, kaba yemi, kesif yemi ve  daha neler neler. Bu değirmenin suyu nereden geliyor . Dışarıdan bakan fazla kazanıyor mu zannediyorlar sadece hayır Memleket her şeyi biliyor görüyor lakin 3-5 firmaya ülkenin geleceği bırakıyor. İnsanlarda 30 bin bağışlama veriyor diye seviniyorlar. Doğal olarak hibelere sevinenler olmaz ise o firmaların önü açılmaz. Değil 30 bin 3 milyon verecek kim yaparsa yapsın. Memleket o hibeyi vermesin kimsede bu işe girmesin. Hem devletin parası kasada kalsın hem emektarın kaybı olmasın !!! Şu demek oluyor ki bu insanların canı daha çok yanmasın yanmasın.

100 Bin Liraya 40 Tane Kuzulu Koyun Alınır!

Öbür bir görüşe bakılırsa ise ise 100 bin lira kapital ile 8 ile 12 kilo içinde 100 adet küçük kuzu alınır. 60 gün müsait bi rasyonla beslenir. 61. gün kuzular kestirilir ve yaklaşık hayvan başına 200 TL. akça kazandırır.

Şayet sağlam bir halde küçükbaş hayvancılık işi yapılırsa 100 bin lira kapital 1 sene nihayetinde 150 bin lira olacaktır.

Çiftçinin hayvanlarına bakabileceği ahırı mevcut ise ve kaba yem ihtiyacını kendinden karşılayabiliyorsa bu uğraş yapılır. Sadece ahır yok ise ve bütün hayvan yemleri satın alınacaksa 100 bin lira kapital hayvancılık yatırımı için kafi değildir.

Şayet satın alınacak küçükbaş hayvanlar Haziran ayında kuzusuz koyun doğrudan üreticiden alınırsa paha olarak daha müsait olacaktır.

Daha evvel 30 bin liralık Genç Ziraatçi hibesi meydan bir çiftçimiz şunları söyledi.

Genç Ziraatçi Hibesi ile İstanbul’dan Köye Yerleşip Hayvancılığa Başladım

Ben genç çiftçiden yararlandım ve toplumsal medya da anlatıldığı şeklinde öyleki tanıdığım, torpilim yahut dayım da yoktu. İstanbul dan köye yeni taşındım. 30.000 TL. lik hayvan deniliyor sadece bu hayvanlar tam 6.ayda elime geçti. Hayvanlara aylardır en iyi halde bakıyorum sadece şuan satsam tekrar 30.000 TL. etmezler.

Buna 3 sene süresince her sene sigorta ödemesi ve 1 sefere mahsus TİGEM’e yatırılan parayı da eklerseniz yılda yekün 6.000 TL. ödemem gerekiyor. Burayı geçelim, emin olun asla torpilim filan yoktu. Nasip oldu ve bana da hayvan hibesi çıktı. Genç çiftçilere Tarım Bankasının verdiği 3 kat krediyi alabilmek için birçok yere başvurdum sadece  netice düş kırıklığı oldu.

Bu şekilde bir kredi için hayvan sayısını belirtmek koşul koşuluyor. Diyelim 10 hayvan çiftlikten alırsan en çok hayvan başına 5.000 tl akça veriliyor ve hayvanların hamile olması koşul koşuluyor. Sizce bu paraya hamile bir de çiftlikten inek alınabilir mi? Şayet var rakam kredi şartlarını karşılamıyorsa üzerini hayvan kredisi çekmek isteyenin tamamlaması icap ettiğini söylediler.

Şayet benim param olsa sebep genç ziraatçi hibesine müracaat yapayım. Ek olarak bahsedilen kredinin ürem payı da fazla yüksek. Ben doğduğundan bu yana İstanbul’da yaşayan biri olarak  ilk kez hayvancılık sektörüne giriş yaptım ve hayvancılığı fazla benimsedim. Bu yolda fazla kararlıyım ve üreten ülkeme ürettikçe faydası olan bir yurttaş olmak isterim sadece yollarım tıkandı.

Hayvan Kredisi Çekmek Fazla Güç Bir İş

Birtakım bankalar sana yardımcı değil bir tek ticari kredi veriyorlar. Bu krediler de Memleket desteği diye bir şey yok. Kredi de bir tek bankalar senelik ürem 1,2 diyelim 0.5’e düşürüyor ve %0.7 şeklinde bi oranda kısaca faizinden yardımda bulunuyor. Hayvan kredisi çekmek için şu şartları yerine getirmen gerekiyor;

 • İlk başta minimum 6 aydır ziraatçi olman lazım.
 • Ya tarlan olacak veya minimum 5 sene kira kontratın olması gerekiyor.
 • Çekmek istediğin kredinin miktarı ne ise 1 buçuk misli mal beyanında bulunman gerekiyor.
 • Aylık kredi ödemen kaça geliyor ise onun kadar gelir göstermen gerekiyor.
 • 2 adet kefil istiyorlar.
 • 100 bin TL. kapital ile uğraş yapacaksın en çok %75’ini ödüyor aradaki farkı sen bankaya yatırıyorsun.
 • Banka sana vermiyor parayı hepsini malı alacak olduğun bireyin hesabına yatırıyor.

Istek edilenler mühim şeyler değil dimi? Bunlar ana maddeler daha ayrıntıları mevcut. Çiftçilik için çıkartman ihtiyaç duyulan ÇKS şeklinde belgeler hayvan damının olup olmadığı, kaç hayvanlık zeminin olduğu, lüzumlu vasıta gerecinin bulunup bulunmadığı, haiz olduğun yer hayvanların yemini üretmek için kafi büyüklüğe haiz olup olmadığı, kaç yaşındasın,  kredi notun iyi mi, ve daha bir sürü prosedür öne sürülüyor.

Hayvancılık için bankadan akça çekmeyenlerin hevesini kırmak istemem sadece bu anlatılanlar bir tek diri hayvan alımı için bankaların verdiği kredi için istek ettikleri şartlardır.  Birçok banka ziraat ve hayvancılık kredilerinde bu şartları istek etmektedir. Sadece bu kadar olumsuzluğa karşın kapital bulmayı hedefliyorsanız, TKDK, Ziraat vilayet ve İlçe Müdürlükleri, KOSGEB şeklinde Memleket kurumlarını da yabana atmamalı ve araştırmalısınız.

Yorum Yap

Yorum Yap