Seracılık Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Seracılık hibe desteği nedir ve nasıl alınır, Seracılık hibe desteği için gerekli evraklar nelerdir, Seracılık hibe desteğine kimler nasıl başvuru yapabilir.

Seracılık Hibe Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

Seracılık hibe desteği her mevsimde suni tarım yapmak isteyen çiftçilerin maddi anlamda destek görmelerini sağlayan yardımdır. Ziraat Bankası tarafından sunulur. Mahsulün yetişmesi için gerekli olan çevre koşullarının sağlanması için çiftçilerin belli bir miktar maddi desteğe ihtiyaçları vardır. Bu maddi destek seracılık hibe desteği adı altında verilir.

Gerekli belgeler tamamlandığı takdirde seracılık hibe desteğini almak için en yakın Ziraat şubesine başvurulabilir. Üreticilerin yaptıkları yatırımın %75 oranında bir kredi verilir. Bu kredinin vadesi 7 sene olmakla beraber ilk 2 yıl ödemesi yoktur.

Seracılık Hibe Desteği İçin Gerekli Evraklar

Seracılık hibe desteği için gereken belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • ÇKS belgesi
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah
 • Kayıtlı tapu varsa tapu belgesi
 • Sera için uygun araziye sahip olunduğuna dair belge/tapu
 • Devlete vergi borcu olmadığına dair belge
 • En az iki kefil
 • Kontrollü örtü altı üretim belgesi

Seracılık Hibe Desteğini Kimler Alabilir?

Seracılık hibe desteğini almak için seracılık ile uğraşmak isteyen ya da hali hazırda uğraşan ve serasını yenilemek isteyen çiftçi olmak yeterlidir. Bu destekten yararlanmak isteyen üreticilerin yaşı 18 ile 40 arasında olmalıdır. Bu üreticiler 10 milyon TL’ye kadar yapılacak olan yardımlardan faydalanabilir ayrıca yatırımının %75’i oranında hibe desteği de alabilir. Faiz oranı %8.25 olan hibe desteğinde çok başarılı üretimler yapılabilir.

Seracılık Hibe Desteğinde KOSGEB

KOSGEB, seracılık hibe desteği alanında 50.000 TL’ye kadar kredi verebilmektedir.

100.000 TL’ye ulaşan sera kredisinden yararlanmak isteyen kişiler bir girişimcilik kursuna katılırlar ve bu kursları başarıyla tamamlarsa sertifika alırlar nokta bir proje geliştirirler ve bunu KOSGEB yetkililerinin oylamasına sunarlar. Eğer projeleri başarılı olmuş ise 50.000 TL geri ödemesiz hibe alabilirler. Aldıkları bu geri ödemesiz hibenin yanında 100.000 TL de kredi çekebilirler.

Seracılık hibe desteği

Sera Kredisi Veren Bankalar

Seracılık anlamında üreticilere destek olmak için sera kredisi veren bankalar oldukça tercih edilmektedir. Bu krediler çiftçinin üretimini hızlandırmak ve daha kaliteli hale getirmek için verilir. Verilen krediler uzun vadeli ve düşük faiz oranlarına sahiptir. Örtü altı üretime destek kapsamında Ziraat Bankası, Türkiye Ekonomi Bankası, Finansbank gibi bankalardan seracılık hibe desteği alınabilir.

Seracılık Hibe Desteği Alınan Alanlar

Seracılık hibe desteği alınan alanlar üreticinin ne yetiştirdiğini ya da nasıl bir araziye sahip olduğuna göre değişebilmektedir. Seracılık ile ilgili olmasına rağmen bazı alt kategorilerde üreticilere sunulmaktadır. Bu alt kategoriler arasında iklimlendirme, gübreleme sistemi, güneş enerjisi kullanımı ve ekolojik yeni yöntemler bulunmaktadır.

Seracılık Hibe Desteği Avantajları

Seracılık hibe desteği avantajları en başta bu kredinin düşük faizli ve uzun vadeli olmasıdır. Dolayısıyla daha etkin bir üretici sınıfı için eşsiz bir destektir. Daha sonraki avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tek başına tarım için yeterli olmayan bölgelerde tarımsal ekonomi kalkınır.
 • Bir sene içinde birden fazla hasat yapılabilir.
 • Üretilen mahsul herhangi bir mevsime bağlı kalmaması her dönem alınabilmektedir.
 • Randıman da artış gözlenir ayrıca üretilen ürünün kalitesi gözle görülür oranda artmaktadır.
 • Dönemsel olarak ihtiyaç duyulan işgücü yükü ortadan kalkar.
 • Yılın her döneminde istihdam sağlanmış olur.

Seracılıkta En Çok Yetiştirilen Ürünler

Seracılıkta en çok yetiştirilen ürünler arasında domates, biber, patlıcan, salatalık ve çilek gelmektedir. Bu ürünlerin yanında kavun, kabak, patates, soğan ve benzeri hemen hemen tüm meyve ve sebzeler seracılık faaliyetleri ile yetiştirilebilir. Eğer seraya sahip iseniz ama maddi desteğiniz yok ise siz de seracılık hibe desteğinden faydalanılarak bu ürünlerden yetiştirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap