Satış Ortaklığı Nedir ve Nasıl Para Kazanılır?

İngilizce kaynaklarda affiliate marketing olarak geçen, Türkçede ise satış ortaklığı olarak bilinen satış ortaklığı ile nasıl para kazanılır.

satış ortaklığı nedir

İngilizce kaynaklarda affiliate marketing, Türkçe kaynaklarda ise satış ortaklığı olarak biliniyor. Her ikisi de aynı şey.

Satış Ortaklığı Nedir?

Size ilişik olmayan mamüllerin internette reklamını yapıyorsunuz. Bu reklamlar yardımıyla satılan her üründen size komisyon veriliyor. Burada yapmış olduğunuz eyleme, satış ortaklığı ismi veriliyor.

Mevzuyu daha iyi algı etmeniz için birazcık daha açayım:

1. Şirketler (yapıt sahipleri)

Şirketler, aracı siteye yapıt ya da hizmet ekliyor. İsteyen her firma satış ortakları ile çalışabilir, hatta böylece pazar payını ağırbaşlı seviyede büyütebilir. Her şirket kendi kar marjına nazaran satış ortakları için belli bir komisyon belirler.

2. Aracı siteler (affiliate network)

Yapıt sahipleri ve satış ortaklarını aynı çatı altında toplayan sitelere satış ortaklığı ağı ismi veriliyor. Bu aracı siteler, finansal işlemleri ve sitemi meydana getiren teknik alt yapıyı sağlamakla görevlidir. Yapıt sahipleri, aracı siteye ürünlerini ekler. Satış ortakları ise bu mamüller arasından istediklerine aracılık yapmakta özgürdür.

Satış ortakları tarafınca meydana getirilen satışları kovuşturmak için aracı site hususi bir yazılım kullanır. Satış ortaklarına seçtikleri ürünleri tanıtmaları için hususi reklam bağlantıları verilir. Bu hususi reklam bağlantıları yardımıyla meydana getirilen satışlar kolayca takip edilir.  Aracı sitelere aza olmak parasızdır. Satış ortaklarının ödemeleri tertipli olarak aracı siteler tarafınca yapılır.

3. Satış ortakları

Satış ortakları, aracı siteler üstünde her ürünün ne kadar komisyon verdiğini görebilir ve buna nazaran kendi çıkarlarını gözeterek yapıt seçebilir. Blog yazarak, toplumsal medya üstünden ya da Adwords şeklinde reklam kanalları ile mamüllerin reklamını yaparlar.

Satılan her bir yapıt için kendilerine evvel öneri edilen komisyon oranında akça kazanırlar. Satış ortakları, mamüller ile alakalı herhangi bir mesuliyet üstlenmez. Tek görevleri, reklam yapmaktır.

Sistem tam olarak yukarıda saydığım üçlü içinde işliyor: Satış ortaklığı yapmak için affilite network isminde olan aracı sitelerden minimum birine kayıt oluyorsunuz, şirketler tarafınca ortaklığa oluşturulan mamüller arasından istediğinizi seçerek reklamını yapıyorsunuz.

Satış Ortaklığı Nasıl Yapılır?

Sistem nihayet radde kolay. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan şey ürünleri satın alacak müşterileri bulmak. Bunun için reklam koşul. Şimdi, satış ortaklığı iyi mi yapılır, maddeler halinde izah edelim.

1. Reklam için lüzumlu alt yapıyı hazırlamak

Aşağıda en çok tercih edilen 3 reklam stratejisine yer verdim, lakin en bereketli olanın blog açmak bulunduğunu bilmenizde fayda mevcut.  Ek olarak, bunların haricinde değişik stratejiler kullanmak olası.

1.1. Blog açmak

Reklam için en müsait alt yapı, niş (hedef kitle odaklı) blog açmaktır. Tamamen alıcı odaklı kurulan blog siteleri satış ortaklığı ile soluk kesen sonuçlar verebiliyor. Gündem, salık ya da umumi mevzuları içeren bloglar satış ortaklığı için müsait değildir.

Şayet satış ortaklığı yapmak için blog açmak istiyorsanız, yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey; alıcı şeklinde düşünmektir.

Şöyleki düşünün; pabuç satın almak için ne çeşit bir arama yapardınız? Burada arama yapmak için kullandığınız anahtar kelimeler, size blog mevzusu hakkındaki kati düşünce verir.

Blog açtıktan sonrasında mamüller için tanıtım makaleleri hazırlamanız gerekiyor. Bu tanıtım makaleleri içerisine satış ortaklığı yapmış olduğunuz mamüllerin reklam linklerini ilave ederek potansiyel müşteriyi hiç bir sorumluk almadan direkt satış sayfasına yönlendirmiş oluyorsunuz.

Reklam bağlantıları sizin İD numaranızı ihtiva ettiği için, her satış, hatta anlık olarak her tıklama takip ediliyor. Bütün bu tarz şeyleri arzu ettiğiniz vakit aracı site (affiliate network) tarafınca size tahsis edilen panelden takip edebilirsiniz.

1.2. Sosyal medya

Başta Feysbuk olmak suretiyle insanlara kolayca ulaşmaya elverişli olan bütün toplumsal medya platformları satış ortaklığı için uygundur. Bizler burada Feysbuk fan sayfalarını numune gösterelim.

Satış ortaklığı yapılacak fan sayfası açarken tıpkı blog mantığı ile devinim etmek fazlaca mühim, sadece sektörel fan sayfalarına beğeni toplamak fazla zor olsa gerek.

Siz, Feysbuk sayfalarını akça kazanmak için kullanmayı düşünüyor olsanız bile, insanların yalnız birazcık eğlenmek amacıyla kullandığını ihmal etmeyin.

Bu nedenle burada daha fazla takipçi odaklı düşünmek lazım. Birazcık gülmece, futbol falan. Ben işin üstesinden gelirim diyorsanız, doğal ki ilk tercih satış odaklı fan sayfası açmak olmalı.

Açmış olduğunuz fan sayfası takipçi bakımından tatmin edici sayılara vardığında belli aralıklar ile mamüllerin reklam linklerini paylaşmanız satış yapmanızı elde edecektir.

Bayağı bir fan sayfası ile satış ortaklığı yapmak için en azından 50 bin etken takipçi gerekiyor. Hedef kesime direkt hitap eden bir sayfanız var ise 10 bin takipçi bile işe fayda.

Hedef kitle odaklı bir sayfa örneği: Gövde geliştirmek ya da adale yapmak ile ilgilenen insanları bir araya topladığınız bir sayfa iyi bir numune olabilir.

Bu şekilde bir Facebook sayfasında gövde geliştirmeye yönelik her türlü yapıt kolayca satılır. Ek olarak bu sektörde yüksek komisyon veren birçok kaliteli yapıt mevcut.

1.3. Ücretli reklam servisleri

Google Ads yardımıyla potansiyel müşteriye nokta atışı yapmak olası. Doğal ki bunun bir bedeli mevcut. Ücret karşılığında reklam gösteren bu çeşit platformlar üstünden yürütülecek projeler fazla titiz bir halde çözümleme edilmeli.

Şayet hasılat, reklam giderlerini karşılıyor, bir de üstüne iyi akça kalıyorsa, değmeyin zevkinize. Lakin hasılat, reklam giderleri karşısında eriyip gidiyor, hatta birde sıska kalıyorsa, vapur su alıyor anlamına gelir. Açıkçası ücretli reklam servisleri ile satış ortaklığı yapmak deneme icap ediyor.

Gooogle Ads şeklinde alanlara direkt bizlere tahsis edilen reklam linki ve bir kaç kelimelik izah ile reklam vermek olası.

Bilinçsiz yapıldığı vakit ekonomik olarak ziyan etmeniz kaçınılmaz. Şundan dolayı burada reklam vermek için cebinizden akça ödemeniz lazım. Ek olarak reklam için belli bir kapital koşul, bu sebeple Google Ads pek ucuz değildir.

2. Potansiyel müşteriye ulaşmak

Elinizde potansiyel müşteriye ulaşmak için kafi reklam kütlesi var ise satış ortaklığı tıpkı bir darphane şeklinde çalışır. Burada bilhassa vurguladığım potansiyel alıcı (hedef kitle) kelimesini hiç göz ardı etmeyin.

Bu sistemde akça kazandıran ana unsur bundan ibarettir. Ne aradığını bilmeyen, yalnız eğlence için bilgisayar başlangıcında takılan insanoğlu size beş akça kazandırmaz.

Peki, karşımızdaki kişiyi görmediğimiz şekilde, alışveriş yapmak istediğini ya da potansiyel alıcı bulunduğunu iyi mi anlarız?

Aslına bakarsak bu fazla kolay. Yukarıda belirttiğim şeklinde potansiyel müşteriyi yakalamak için en iyi taktik, tıpkı bir alıcı şeklinde düşünmekten ibarettir.

Pek fazla insan, blog sitesi fazla popüler bulunmasına karşın hasılat hikayesinde gülünç rakamlar ile iktifa etmek zorunda kalıyor.

Aslına bakarsak daha en başta hata bitirdikleri nokta, yalnız ziyaretçi çekmek amacıyla blog açmaktır. Satış ortaklığı şeklinde odaklı projelerde boş ziyaretçi hiç bir mana anlatım etmez. Bunu bir numune ile açıklamak isterim:

Benim, her mevzuya burnunu sokan, basit bir blog sitem olsun. Bu blog, 500 adet yazı ve günlük 20 bin ziyaretçiye haiz olsun.

Sizin, pabuç modası temalı bir blog siteniz olsun. Bu blog yalnız 50 adet yazı ve günlük yalnız 2 bin ziyaretçiye haiz olsun.

Bu şekilde bir durumda siz, benden her türlü fazla daha çok akça kazanma şansına sahipsiniz.

Nedeni ise, yalnız 2 bin ziyaretçiniz olsa bile, bunların her biri potansiyel müşteridir. Amaçları pabuç satın almak olduğundan sizin blog sitenizi ziyaret etmişlerdir.

Burada tek yapmanız ihtiyaç duyulan kalifiye mamüller sunan bir pabuç üreticisine satış ortaklığı yapmaktır.

Şayet mamüller kalifiye ise ve reklam hikayesinde deneyiminiz var ise, her 100 ziyaretçiden biri pabuç satın alır. Burada reklam tecrübesi derken, iyi tanıtım makaleleri yazmaktan bahsediyorum.

Bu şartlarda tanesi 250 TL olan, 20 adet satışa aracılık yapmış olmuş olursunuz. En fena olasılık reklam veren şirket her satış için %10 komisyon ödemiş olsa, günlük hasılat 500 TL olur. Bunu günde yalnız 2 bin tekil ziyaret meydan kolay bir blog ile başarmak olası.

3. Yapıt tarzı

Hasılat, her ne kadar kuvvetli reklam ve potansiyel müşteriyi hedef almaya odaklı olsa bile, ortaklaşa iş yapılacak mamüllerin kalitesi bir öbür belirleyici faktördür. Yapıt tarzı yapılırken iki unsur göz önüne alınmalı:

3.1. Komisyon payı

Her firma kendi maliyet ve çıkarlarını göz önüne alarak belli bir komisyon öneri fiyat. Burada belirleyici müessir, daha fazla yapıt kalitesi ile alakalıdır.

Sonuçta, kalifiye yapıt üretmenin elbet maliyeti daha çok. Maliyet arttıkça tabii olarak kaliteli mamüller, basit ürünlere nazaran birazcık daha düşük komisyon veriyor.

3.2. Nitelik

Mamüllerin kalitesi, seçim yaparken komisyon oranına nazaran daha çok ön planda tutmanız ihtiyaç duyulan belirleyici etkendir.

Bunun nedeni ise marka mamüllerin insanlara itimat vermesidir. Bayağı bir yapıt %30 komisyon verse bile, marka bir yapıt %10 komisyon ile daha çok kar bırakabilir. Şundan dolayı satış oranları içinde belirgin bir ayrım olacaktır.

Yapıt seçerken bu ikisi belirleyici rol oynar ve aradaki farkı ölçmek güç değildir. Bunu ölçmek için her ürüne ayrı reklam kampanyası düzenlenir ve daha azca hasılat getirenler sınıfta kalır.

Satış ortaklığı, kazançlı ve bir o denli elastik olması sebebiyle, senelerdir online hasılat fikirleri içinde popüler olmuştur.

Temelinde tecim, reklam ve birazcık teknik olması, sistemi güvenli yapıyor. Ek olarak her ne kadar temelinde tecim olsa bile, yayıncıya herhangi bir mesuliyet yüklemediği için hür bir internetten para kazanma yöntemidir.

satış ortaklığı nedir ve nasıl para kazanılır

Satış ortaklığı veren şirketler iyi mi bulunur?

Popüler satış ortaklığı ağlarını ve en cazip komisyon oranlarını sunan markaları verdiğim linkte bulabilirsiniz. Bu ağlarından birine kayıt olmanız niteliğinde, bütün ürünlere yetişme şansınız vardır.

Her ürünün kendine hususi bir satış sayfası vardır ve satış başına ne kadar komisyon alacağınız bellidir. Bunlar içinde satılma ihtimali yüksek olanlara ortak olduktan sonrasında, Feysbuk sayfanızda size verilen tanıtım linklerini paylaşmanız gerekiyor. Yapmanız ihtiyaç duyulan yalnız bundan ibarettir.

Doğal ki reklam için tek seçenek Feysbuk değil. Öbür toplumsal siteler, bloglar, forumlar ya da Adwords şeklinde ücretli reklam servisleri üstünden reklam yaparak satışları zirveye çıkarmanız olası.

Paylaştığınız reklam linklerine tıklayan insanoğlu direkt ürünün satış sayfasına yönlendirilir ve şayet ürünü satın meydan olursa komisyon sizin hesabınıza işlenir.

Böylece meydana getirilen her satıştan elde ettiğiniz komisyonlar hesabınızda birikir ve 15 günde bir sizin belirleyeceğiniz banka hesabınıza havale edilir.

Ürünlere ortak olmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez ve istediğiniz sayıda ürüne ortaklaşa iş şansınız olduğundan, tecrübe yanılma kanalıyla en fazla satılan ürünleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Satış ortaklığı yaparak para kazanmanın sırrı; hedef kesime ulaşmaktır

Satış ortaklığı sisteminde potansiyel müşteriye ulaşmayı başaran girişimciler çılgın şeklinde akça kazanıyor. Mühim olan doğru ürünleri kura çekmek ve bu tarz şeyleri satın alma ihtimali olan insanlara ulaşmaktır.

Örnek 1: Sizin popüler bir Feysbuk sayfanız bulunduğunu varsayalım ve bu sayfanın daha fazla hanımefendilere hitap eden bir umumi bir mevzuya haiz bulunduğunu düşünelim.

Sayfanız kadınların ilgilenilmiş olduğu bir içeriğe haiz olduğuna nazaran, burada hedef kitle bayanlardır. Hanımefendilere tıraş ekibi marketing şansımız olmadığını aslına bakarsanız mantık olarak hepimiz biliyor olmalı.

Kadınlar aslına bakarsanız alışveriş hikayesinde daha etken oldukları için ortaklaşa iş meydana getirecek yüzlerce, hatta zorlarsanız binlerce yapıt bulursunuz. Parfüm, makyaj malzemeleri, pabuç, çanta ya da giysi şeklinde her türlü yapıt sizin Feysbuk sayfanız için idealdir.

Örnek 2: Süs bitkileri ile ilgilenen birine çorap satamazsınız. Bu vaziyet blog siteleri için de aynıdır. Süs bitkileri temalı bir blog siteniz var ise, burada tekrar hanımefendilere hitap eden bir mevzuya sahipsiniz anlamına gelir, sadece burada vaziyet birazcık daha farkına varır.

Evet, blog içeriğiniz tamamen hanımefendilere hitap ediyor lakin sizin bloğunuzu ziyaret etme amaçları değişik. Muhtemelen bu şekilde bir blog sitesine ulaşan ziyaretçinin amacı, süs bitkileri hakkındaki salık almaktır. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan şey, süs bitkileri, nebat gıdaları ve ekipmanları satan bir firmaya ortak olmaktır.

Satış ortaklığı ne kadar kazandırır?

Satış ortaklığı yapanlara ödenen komisyon oranları fizyolojik ürünlerde %25, dijital ürünlerde ise %75 seviyesine çıkabiliyor.

Dijital mamüller; lisan tahsil kursları, bilgisayar programları, muhtelif kurslar ya da e-kitaplar şeklinde direkt bilgisayara indirilebilen ürünlerdir.

Bunlar bir defa üretildikten sonrasında harcama çıkarmadıkları için satış ortaklarına fazla yüksek komisyon ödeyebiliyorlar.

Yorum Yap

Yorum Yap