Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları Yükseldi

satilik ve kiralik konut fiyatlari yukseldi

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları Yükselirken, Konut Piyasası Görünümü raporunun beşincisi yayınlandı. Ev sahibi veya ev almak isteyenler ile ilgili haberimiz.

BETAM’ın sahibinden sitesinin bilgileri ile hazırladığı “Konut Piyasası Görünümü” raporunun beşincisi yayınlandı. Rapor tekrar yaşama geçirilen karantina tedbirlerinin etkisiyle, kiralık mesken piyasasında fiyatlar yükselmeye devam eder iken, kiralık konutlara talebin düştüğünü işaret ediyor.

Geçen senenin Nisan ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık mesken duyuru m2 fiyatları şayet senelik %38,4 yükselerek 3.829 TL oldu. Satılık mesken duyuru m2 cari fiyatları senelik olarak İstanbul’dahi %31,7, Ankara’dahi %37,5 ve İzmir’de %36,5 arttı. Böylece, ortalama satılık mesken m2 fiyatları İstanbul’dahi 5.104 TL, Ankara’dahi 2.637 TL, İzmir’de şayet 4.571 TL oldu. Bununla beraber ucuz ve gösterişli konutların satılık duyuru m2 fiyatlarındaki artım devam etti, satılık mesken ortalama m2 fiyatı ucuz konutlarda 2.073 TL’ye, gösterişli konutlarda şayet 11.684 TL’ye yükseldi. Enflasyondan arındırılmış satım fiyatları dahi ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etti.

Türkiye genelinde ortalama kiralık mesken duyuru m2 fiyatındaki senelik kira artım oranı Nisan ayında %18 olurken, 2020 Nisan ayında 14,5 TL olan ortalama kiralık mesken duyuru m2 fiyatı 2021 Nisan ayında 17,1 TL’ye yükseldi. Yıllık kira değişim oranı İstanbul’dahi %26, Ankara’dahi %14,3 ve İzmir’de %17,7 oldu. Bu gelişmelerin neticesinde Nisan ayında ortalama kiralık mesken duyuru m2 fiyatları İstanbul’dahi 25 TL, Ankara’dahi 12,4 TL, İzmir’de şayet 18,2 TL oldu. Enflasyondan arındırılmış gerçek kira fiyatları dahi Ankara hariç yükselişe devam etti. Gayrimenkul alıcı ve satıcılarıyla emlak profesyonellerine yol göstermek hedefiyle hazırlanan rapor; sahibinden’in Emlak kategorisindeki data havuzunun tahlil edilerek, elde ettikleri istatistiki bilgiler üzerinden, BETAM uzmanlarının yorumlarını içeren incelemeleri kapsıyor ve platform üzerinden kullanıcılarla paylaşılıyor. Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki çoğalan talep fiyatları etkiledi

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları Yükseldi haberimizin detaylarına bakacak olursak:

Rapora göre geçen senenin tıpkı döneminde 2.767,6 TL olan Türkiye geneli ortalama satılık mesken duyuru m2 fiyatı bu senenin Nisan ayında 3.829,9 TL’ye ulaştı. Satılık mesken m2 fiyatlarında en süratli artım, %67.1 ile Aydın, %60.8 ile Mardin, %56.2 ile Diyarbakır, %54.8 ile Şanlıurfa ve %53.1 ile Muğla ‘dahi görüldü. Nisan ayında TÜFE’deki maaş artım oranı aşağı yukarı %1,7 olurken, satılık mesken duyuru fiyatlarındaki maaş artım oranının %3,7’ye ulaşmasıyla satılık mesken duyuru m2 bedel endeksiyle TÜFE arasındaki ayrım kapanmaya devam etti. İstanbul’daki satılık mesken fiyatlarının şimdilik TÜFE seviyesini yakalayamamış olması dikkat çekti. Üç büyük ildeki sayılar değerlendirildiğinde, satılık mesken duyuru fiyatlarındaki toplam artışla TÜFE’deki toplam artım arasındaki ayrım Ankara’dahi %4,3 ve İzmir’de %2,7 olurken, İstanbul’dahi şayet % -13,9 değerinde görüldü.

Tablo 1: En Yüksek ve En Düşük Yıllık Satılık İlan Fiyatı Değişimlerinin Yaşandığı İller- 2021 Nisan

İzmir’de satılık mesken ilanları alıcı bulamıyor

Satılan mesken adedinin toplam satılık duyuru sayısına oranı geçen senenin Nisan ayında %2,3 seviyesindeyken, 2021 Nisan ayında %4,1’e yükseldi. Satılan mesken adedinin toplam satılık duyuru sayısına oranındaki maaş değişimler incelendiğinde; oranın, Mart ayında %5,6 seviyesindeyken, Nisan ayında %4,1’e düştüğü görüldü. Düşük faizli mesken kredi desteğinin başladığı Haziran ayından itibaren ev satışlarının yükselmesi ile beraber kapatılan satılık duyuru süresinde keskin bir düşüş yaşandı. Konut pazarındaki canlılığı tartmak için sarfedilen duyuru yaşı incelendiğinde, ortalama kapatılan duyuru yaşı Nisan ayında geçen yıla göre 11,2 gün kısaldığı görüldü. Üç büyük ilin Nisan bilgilerine göre Ankara’dahi ve İstanbul’dahi satılık mesken için kapatılan duyuru zamanı tıpkı kalırken, İzmir’de kapatılan duyuru yaşı evvelki aylarda olduğu gibi artmaya devam etti.

Lüks ve ucuz mesken fiyatlarındaki değişim ayrışmaya devam ediyor

Bir evvelki aya göre gösterişli mesken duyuru fiyatlarında %5,9, TÜFE’de şayet %1,7 artım görülerek gösterişli mesken fiyatlarındaki yükseliş Nisan ayında daha besbelli duruma geldi. Ucuz mesken cari satım fiyatı şayet %2,9 oranında arttı. Satılan mesken adedinin satılık duyuru sayısına oranında her iki mesken piyasasında Mart ayına göre düşüş gözlemlendi. Ucuz konutların satım oranı evvelki aya göre %5,2’den %3,6’ya, gösterişli konutların satım oranı şayet %4,4’ten %3,1’e düştü. Nisan ayında evvelki aya göre gösterişli mesken duyuru yaşı 2,1 gün artarken, ucuz konutların ortalama duyuru yaşı şayet besbelli bir farklılık göstermedi.

Yıllık kira artım oranı evvelki aya göre düştü

Ortalama kiralık duyuru m2 fiyatları Mart ayının tersine Nisan ayında düşüş gözler önüne serdi. Bu dönemde senelik kira artım oranı evvelki aya göre 2,9 puan azalarak %18,1’e düştü. En yüksek senelik kira artışı %46,7 ile Diyarbakır, %44,4 ile Şanlıurfa, %42,7 ile Mersin, %40,7 ile Tekirdağ ve %34,6 ile Kahramanmaraş’ta görüldü. 2020 Nisan ayında 14,5 TL olan kiralık duyuru m 2 kıymeti 2021 Nisan ayında 17,1 TL oldu.

Nisan ayında kiralık mesken isteği azalmaya başladı

Kiralanan mesken adedinin toplam duyuru sayısına oranında Mart ayında görülen besbelli artım Nisan ayında yükselişini koruyamadı ve evvelki aya göre %4,2 puan azalarak %15,9 oldu.

Üç büyük ildeki kapatılan duyuru yaşı oranı geçen yıla benzeri şekilde seyrederken, başka büyükşehirlerdeki kapatılan duyuru yaşındaki senelik değişimler büyük değişiklikler sergiledi. Geçen senenin tıpkı devresine göre Nisan ayında kapatılan duyuru yaşının en çok arttığı vilayet ortalama 13.1 gün ile Eskişehir olurken, duyuru yaşının en çok azaldığı büyükşehir 3.8 gün ile Samsun olarak görüldü.

sahibinden sitesinden Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan: “Konut Piyasası Görünümü raporumuzun beşincisi salgın önlemlerinin tekrar sıkılaşmasının mesken pazarı üzerindeki etkisine işaret ediyor. Önlemler yardımıyla tekrar güvenilen bir hayat ve ekonomik faaliyetler için lüzumlu ortamın çok kısa sürede sağlanacağını ve yakın ileride bir canlanma deneyim edileceğini öngörüyoruz. Raporun alış veriş kararlarını mecburi olarak savsaklamak halinde artan kurum ve şahıslara, saydam ve güvenilen bir bilgi kaynağı olarak dayanak olacağına inanıyoruz” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap