Alışverişte kimi zaman karşımıza çıkan sahte paralar oldukça can sıkıcı bir konu haline gelmiştir. Özellikle işletmelerde sıkıntı yaratan bu durumun önüne geçmek için sahte paranın nasıl anlaşılacağına dair birkaç önemli noktaya dikkat etmek gerekir. İşte sizlere birkaç ipucu…
• Sahte paraları fark etmek için en önemli kural emniyet şeridi adı verilen bölümü kontrol etmektir. Emniyet şeridi sahte paralarda kolay taklit edilen bir bölüm değildir. Bunun yanında paralarımızda parlak şekillerden oluşan ve içinde TL yazısı beliren bir holografik şerit bulunmaktadır. Işığa doğru parayı hafifçe oynattığımızda bu şekil içerisinde paranın değeri görülür. Paraların ortasında bulunan şerit ise ışıkla birlikte renk değiştirmektedir. Bu da sahte paralarda taklidi zor özelliklerden biridir.
• Türk Lirası için özel tasarlanmış Atatürk resimli bölüm, kâğıdın boş bölümünde yer alır. Dolandırıcıların taklit edemeyeceği Atatürk resmini görmek için paranızı ışığa tutabilirsiniz.
• Gerçek paralar ince ve sağlam bir yapıda üretilirler. Kâğıdın kalitesi sahte paralara göre daha net anlaşılır özellikler taşır. Eğer bir paranın sahteliğinden şüphe ediyorsanız, parmağınızla kâğıdın kalitesini anlayabilirsiniz.
• Sahte paralar, gerçek paralara göre soluk renk ve şekillerden oluşurlar. Ayrıca gerçek paralardaki Merkez Bankası yazıları kabartma ile yazıldığı için parmak dokunuşuyla kolayca fark edilebilirler. Paraların sahteliğini renklerden anlamak için UV aydınlatıcılardan yararlanabilirsiniz. Türk Lirası, UV ışınlarıyla genellikle kırmızı veya mavi renkte görülmektedir.