Ripple Nedir? Ripple Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Ripple nedir ve nasıl alınır, Ripple dolaşımdaki arzı, piyasa değeri, fiyat analizine ait yorumlar ile Xrp coin hakkında detaylı bilgi.

Ripple Nedir

Ripple nedir adlı makalemizde, Ripple 2012 senesinde oluşturulmuş bir ödeme ağı sistemidir. Aynı vakitte bir kripto para kıymeti olarak tüketilir. Piyasalarda bulunan pek çok kripto paranın tersine merkezi bir para birimi değildir. Ripple Blockchain sistemi üzerinden prosedür görür ama bütün defterlerin idaresi şirkete aittir. Bu RippleNet sistemindeki maksat büyük para ve varlıkların transferini sağlamaktır. Transfer işleminin hızlı, ucuz ve güvenilen şekilde yapılması hedeflenmiştir. Bunun beraberinde açılmış kaynaklı bir protokol tüketimi yer alır. Şirketin hedefinde milletlerarası aktarım işlemlerini yönetebilir şekilde şişmek vardır. Dünyanın pek çok yerinde ofisleri bulunan bir şirkettir. Dünya üstünde Bitcoin ve Ethereum’dan sonra üçüncü en çok değere sahip olan kripto paradır.

Ripple Nedir ve Tarihçesi

Ripple tarihçesinde ilk çalışmalar 2004 senesine uzanır. Fakat asıl başlangıç tarihi olarak 2012 gösterilebilir. Jed McCaleb ve Chris Larsen yönünden pazara sürülmüştür. ABD odaklı olan Ripple Labs yönünden tasarlanan ödeme yapma sistemi farkı para birimlerinden ödemelere müsaade verir. Kripto para birimi olarak ve dijital bir ödeme ağı olarak hizmet vermesi amaçlanmıştır. EDonkey ağını geliştirmiş olan Jed McCaleb dünyanın önde gelen yatırımcılarına bu sisteme dayanak vermek için davette bulunmuştur.

Ripple Nedir ve Nasıl Satın Alınır?

Ripple satın alabilmek basit ve kısa sürede gerçekleştirilecek bir prosedürdür. Herkesin kolaylıkla yapabileceği prosedür internet siteleri üzerinden yapılabilir. Güvenilir kripto para siteleri üzerinden satın alma prosedürü gerçekleşir. Satın alma için bu siteler üzerinden bir üyelik hesabı oluşturulur. Birçok sitede bedava şekilde üyelik hesabına sahip olabilirsiniz. Üyelik açtıktan sonra sitedeki satın alma adımlarını izleyerek zahmetsizce Ripple alımınız gerçekleşmiş olur. İşlemlerinizi Türk Lirası karşılığında yapabilirsiniz.

Ripple Nedir ve Ne İçin Kullanılıyor?

Ripple tüketimi değişik alanlar için vardır. Temel olarak ilerlemiş bir ödeme ağı olan sistemde kullananlara değişik kullanım imkanları takdim edilir. Uluslararası ölçekte para göndermek ve alabilmek amacına hizmet eden ağ yapısından bankalar ve kurumsal ödeme şirketler de yararlanabiliyor. Sistem içerisinde pekçok para birimiyle ödeme yapılmasına müsaade veriliyor. Kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

 • Varlık Değişimi: Ekonomik sistemlerde direkt olarak birbirine dönüştürülemeyen pek çok para birimi yer alır. Bu vaziyet sebebiyle bankalar yönünden bir aracı ünite tüketilir. Günümüzdeki bankaların arabulucu birimi de ABD dolarıdır. X para biriminin kaç ABD doları ettiği yahut ABD dolarının kaç X paraya dönüşeceği kullanıcılar için mühim duruma gelmiştir. Bu sistem içerisinde Ripple’ dahi ABD doları gibi bir aracıdır ama ondan daha az komisyon sunar.
 • Ödeme Ekosistemi: Kullanıcı daha hızlı ve basit bir şekilde prosedür uygulamak için kendi para birimlerini düzenleyebilir. Bu şekilde ucuz prosedür yapma talihi artar. Koleksiyoncular kendi para birimlerini geliştirerek eylem figürleri satın alabilirler.
 • Uluslararası İşlemler: Bu ağ üzerinden prosedür zamanı aşağı yukarı 4 saniye sürer ve bu süratiyle pek çok borsa platformundan öndedir. Bitcoin içerisinde bu prosedür vakit 1 saat yahut daha çok olabiliyor. Geleneksel olan bankacılık yapılarında bu vakit çok daha uzun vakitte yapılıyor. Hızlı şekilde milletlerarası işlemler uygulamak için kolaylıkla tercih edilebilir.

Ripple’ın Avantajları Nelerdir?

Rippleı’n avantajlarında kullanıcılar için en ön plana çıkan mevzu hızlı ve ucuz olmasıdır. Geliştirildiği sistem yardımıyla hem maliyet yönünden hem vakit yönünden kullanıcıları memnun eder. Bu ödeme sağlayıcı olan ağın üstünlükleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Günlük ödeme sistemi olarak tasarlandığı için Bitcoin’ den daha kuvvetli bir altyapı oluşturmuştur. Bu vaziyet prosedür yapma süratini dahi etkilemiştir.
 • Blockchain teknolojisi yardımıyla hem hızlı üstelik çok düşük değerli şekilde milletlerarası varlık ve para aktarımı yapabilir.
 • Değeri en yüksek üçüncü kripto para olduğundan ötürü pekçok alanda prosedür görür. Yüksek prosedür hacmi yardımıyla erişilebilirliği hususu ile ilgili bir sorun yaşanmaz.
 • Ripple ağı bankalar yönünden dahi tercih edilmek hedefiyle kurulan resmi bir organizasyondur. Bu sebepten ötürü kripto para birimlerine uygulanan düzenlemeler hususu ile ilgili uyumluluk söz konusudur.
 • Merkezi bir kripto para olmamasından ötürü değerini kar eden şirketlere dayandırır. Bu vaziyet başka kripto paralardan ayrılmasında etkilidir.
 • Büyük ödeme sistemleri olan bankalarla ve şirketlerle yaptığı anlaşmalar zaman içinde değerini arttırmayı sürdürür.
 • Sembolik şekilde alınan komisyon ücreti karşılığında bir değişim prosedürü yapılabilir. Para birimiyle yahut altın gibi madenlerle bu değişim gerçekleştirilebilir.
Ripple Ne Kadar, Ripple Davası Ne Zaman

Ripple Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ripple madenciliği yapılması muhtemel olmayan bir haldir. Diğer kripto paralarda olduğu gibi madenciliği yahut üretimi yapılmaz. Dolaşım üstünde bulunan bütün Ripple değerleri şirketler yönünden üretilmiştir. 100 milyar adet üretil yapılmış olsa dahi pazara yalnızca 40 milyar adet verilmiştir. Madencilik başka kripto paraların esas özelliklerinden biri olsa dahi bu ödeme sağı sisteminde bu vaziyet söz hususu değildir. Farklı bir siyaset izlemeyi tercih eden işletme yönünden madencilikten değişik bir üretim biçimi kabul edilmiştir. Üretilen Ripple’ lar belli vakit aralıklarıyla pazara sürülür.

XRP Nedir?

XRP Ripple Network üstünde bulunan kıymet aktarımlarını temsil etmek için tüketilir. Bir token XRP’nin esas özelliği kripto para birimleri ve geleneksel olan para birimleri arasındaki aracılık sağlamaktır. Ripple ağı üstünde sarfedilen kripto para birimi biçiminde de tanımlanabilir. Bu para birimi ilkin Ripple adını taşıyordu. 2018 yılından itibaren XRP adını aldı ve yeni bir amblem tasarıma kavuştu. Piyasa kıymeti en büyük üçüncü kripto para birimidir. Açık kaynaklı ve merkezi olmayan bir çalışma prensibine sahiptir. Her çeşitli para biriminin problemsiz şekilde aktarılmasını sağlar. XRP başka para birimleriyle köprü para fonksiyonu görür. Sistem içerisinde para birimlerinin ayrımı yoktur. Bu niçin paralar arasında değişim yapar iken sorun yaşamaz. Güvenilir bir ağ geçidiyle prosedür yapmaya müsaade verir.

Ripple ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ripple ve Bitcoin arasında farklar yer alır ve bu farklar kapsamında kullanıcılar yatırım yapar. Sahip oldukları teknoloji, geliştirilme hedefler ilkin olmak suretiyle aralarında farklar yer alır. Bunun beraberinde prosedür sürati, madencilik kısmı, kullanımları, dağılımları arasında dahi farklar yer alır. XRP ve Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde değerlendirilebilir:

 • Bitcoin hizmet ve ürünlerin ödenmesi hedefiyle geliştirilmiştir. XRP’ nin ödeme ağı şayet güvenilir şekilde para aktarımı sağlamak için geliştirilmiştir. Aynı vakitte döviz kuru prosedürü de görür. Bu sistemde ani olarak ödemeler daha ucuzdur.
 • Bitcoin 3 Ocak 2009 senesinde Satoshi Nakamoto yönünden geliştirilmiştir ve rastgele bir kurum yönünden yönetilmez. XRP şayet Ripple şirketi yönünden 2012 senesinde geliştirilmiştir. Dünyanın değişik yerlerinde ofisleri yer alır.
 • Hız içeriğine baktığımız XRP’ nin ezici bir kuvveti vardır. XRP üzerinden onaylanma işlemleri 5 saniye sürerken Bitcoin’ de bu vakit aşağı yukarı 10 dakikayı bulur.
 • Kullanım alanına baktığımızda Bitcoin fiat paralar için bir yatırım alanıdır. XRP para birimlerinin yahut varlıkların aktarımı için tüketilir.
 • Bitcoin madenciliği yapan şahıslar bunun neticesinde Bitcoin kazandırırken XRP’de bu türlü bir vaziyet bulunmaz. XRP üzerinden yapılan Token’ lar madencilik uygulamak için kullanılmaz.
 • Bitcoin merkezi olmayan ve dağılımı belli olmayan bir kripto para birimidir. XRP şayet bir merkeze sahiptir ve pazara sürülmüş olan oran bellidir. Dağılımı XRP internet sitesi üzerinden denetim edilebilir.
Yorum Yap

Yorum Yap