Pazarlama Otomasyonu Nedir ve Neden İhtiyacınız Var?

Pazarlama otomasyonu nedir ve neden ihtiyaç duyulur? Pazarlama otomasyonu sayesinde daha çok gelir elde edebilirsiniz. Daha fazlası için tıklayın.

pazarlama otomasyonu nedir

Pazarlama otomasyonu nedir ve ne işe yarar sorularına cevap bulacağınız makalemizde ilk olarak: E-ticaret pazarlamanızdan daha fazlasını mı istiyorsunuz? Yalnız değilsin. Daha fazlası için aç olmayan bir e-ticaret işletmesiyle henüz tanışmadık.

Daha fazla müşteri, daha fazla gelir. Daha fazla kar. Daha fazlası… Her şey.

Bu yüzden pek çok e-ticaret şirketinin masada bu kadar çok potansiyel bırakması biraz ironik. İyi bir pazarlama otomasyonu stratejisi binlerce, hatta on binlerce, hatta yüz binlerce dolar ekstra gelire bedel olabilir.

Örneğin müşterilerimizden birini ele alalım. Basitçe 3 parçalı bir e-posta karşılama serisi oluşturarak ayda 53.432 $ ek gelir elde edebildik.

Pazarlama otomasyonu için yatırım geri dönüşü (ROI) 38x aralığında genellikle Google Alışveriş veya facebook Reklamları gibi ücretli reklam kanallara kıyasla delice. Ve eğer doğru ayarlarsanız, pazarlama otomasyonu kendi kendine çalışır ve size gece gündüz ve hatta uyurken bile para kazandırır!

Şimdi, iyi bir pazarlama otomasyonunun kurulumu her zaman kolay değildir. Bu yüzden pek çok işletme tam potansiyelini asla tam olarak açığa çıkarmaz. Birkaç simgesel çaba gösteriyorlar, ancak gerçekten harika sonuçlar elde etmek için yeterince zaman ve düşünce ayırmazlar.

Bununla birlikte, işleri bir kez kurup çalıştırdığınızda, otomasyon, tüm e-ticaret pazarlamanızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmanın en iyi yollarından biri olabilir. Arka planda sessizce çalışır ve rakipsiz bir yatırım getirisi ile inanılmaz sonuçlar sağlar. Daha ne isteyebilirsin?

Bu nedenle, pazarlama otomasyonunun işinize nasıl yarayacağını anlamanıza yardımcı olmak için burada, Disruptive’de pazarlama otomasyonuna nasıl yaklaştığımız hakkında konuşacağız. Müşterilerimiz için nasıl sonuçlar aldığımızı paylaşacağız ve kendi işiniz için bazı harika fikirlerle size ilham vermeyi umuyoruz. Başlayalım!

Pazarlama Otomasyonuna Neden İhtiyacınız Var?

Pazarlama otomasyonu genellikle e-posta pazarlamasının eş anlamlısı olarak kullanılır ve bunun iyi bir nedeni vardır. İnsanların her gün etkileşimde bulunduğu bir çevrimiçi pazarlama kanalı varsa, o da e-postadır.

Örneğin, şu anda tahmini 4.073 milyar e-posta kullanıcısı var. Eğer matematiği yaparsanız, bu Dünya’daki insanların yarısından fazlasının işine yarar… Ve Dünya nüfusunun %26’sı 14 yaşın altındadır.

Yana tüketicilerin% 99 günde bir kez en az e-postalarını kontrol, potansiyelinizi ve mevcut müşterileri erişmek için daha iyi bir yer yoktur.

Bir referans noktası olarak, Facebook’un aylık 2,6 milyar aktif kullanıcısı var. Bu kullanıcıların 1,73 milyarı günlük olarak giriş yapıyor.

Bu kesinlikle etkileyici, ancak e-postanın günlük aktif kullanıcılarının yarısından daha az.

Çoğu insan e-postalarını Facebook’tan daha sık kontrol etmekle kalmaz, aynı zamanda e-posta pazarlamasını sosyal medya pazarlamasına tercih eder.

Tabii ki, e-posta pazarlaması tek pazarlama otomasyonu türü değildir, ancak otomasyona yeni başlıyorsanız, başlamak için en iyi yerlerden biridir. Piyasada tonlarca harika araç var, yatırım getirisi harika ve çoğu işletmenin zaten iyi bir abone listesi var, bu nedenle hızlı bir şekilde büyük kazançlar elde etmenin kolay bir yolu.

Pazarlama Otomasyonu

Tüm söylenenler, sadece e-posta göndermek yeterli değildir. Her gün bir e-posta yazıp abonelerinize gönderiyor olsanız bile, muhtemelen tüm bu çabalardan harika sonuçlar alamayacaksınız.

Görüyorsunuz, etkili e-posta pazarlamasının sırrı  otomasyondur.

İyi e-posta pazarlaması, segmentasyon ve beslenme ile ilgilidir. Facebook’ta pazarlama yapıyorsanız, yalnızca bir reklam oluşturup buna iyi demezsiniz, değil mi? Pazarlama dönüşüm huninizin farklı aşamalarında farklı kitleler için farklı reklamlar oluşturursunuz.

Aynı ilkeler e-posta pazarlaması için de geçerlidir. E-posta listenizden gerçekten en iyi şekilde yararlanmak için müşteri davranışına, dönüşüm hunisindeki aşamaya ve diğer ilgili kriterlere göre bölümlere ayırmanız gerekir. Ardından, bu farklı segmentlere özel e-postalar göndermeniz gerekir.

Ayrıca, sadece bir e-posta gönderip buna iyi diyemezsiniz. Genel olarak, e-posta pazarlaması uzun vadeli bir oyundur. Abonelerinizle bir ilişki geliştiriyorsunuz – tekrarlanan iş, marka sadakati ve birçok temelde ücretsiz satışa yol açacak bir ilişki.

Tüm bunlar kulağa çok iş gibi geliyorsa, kesinlikle… Tüm bunları manuel olarak yönetmeniz gerekseydi. Ancak doğru pazarlama otomasyon yazılımı ve stratejisi ile her şeyi bir kerede ayarlayabilir ve ardından arkanıza yaslanıp avantajlardan yararlanabilirsiniz.

pazarlama otomasyonu nedir ve ne işe yarar

KİTLENİZİ SEGMENTLERE AYIRMAK

Müşterilerimizden biri oldukça büyük bir kadın giyim mağazası işletiyor. Çeşitli pazarlama kanallarında oldukça başarılılar ve oldukça sağlam bir abone listesine sahipler.

Bize gelmeden önce tüm müşteri listelerine günlük kampanya e-postaları yazıp gönderiyorlardı. Teknik olarak konuşursak, e-posta pazarlaması yapıyorlardı, ancak herhangi bir segmentasyon, besleme veya otomasyon olmadan, kendilerini gerçekten başarıya hazırlamıyorlardı.

Sonuç olarak, tüm aboneleri aynı e-postaları alıyordu. Sadık bir müşteri veya yeni bir abone olmaları önemli değildi, aynı e-postayı aldılar.

Abonelerinin belirli bir kesimi için bu e-posta muhtemelen idealdi. Ancak çoğu için günlük e-posta uygun değildi. Pazarlama hunisinin neresinde olduklarıyla pek alakalı değildi, bu nedenle yanıt oranları o kadar da iyi değildi.

Bunu düzeltmek için abone listelerini segmentlere ayırdık ve her segmentin ihtiyaçlarına göre çeşitli otomatik kampanyalar oluşturduk. İlk birkaç akışımız oldukça basitti. Sadece hoş bir dizi, terk edilen akışa ve terk edilen sepet akışına göz atın ancak birlikte ayda 30.000-40.000 dolar ek gelir üretiyorlar.

Pazarlama kampanyaları değişmedi. Ürünler değişmedi. Aboneler gerçekten değişmedi.

Değişen şey, abonelerine nasıl yaklaştığımız oldu. Doğru e-postaları doğru zamanda doğru kişilere göndermek için pazarlama otomasyonunu kullandık. Sonuç olarak, aboneleri alakalı içerik alıyordu ve sitelerine geri dönüp satın alma olasılıkları çok daha yüksekti.

DOĞRU ABONELERE ODAKLANMAK

Tüm aboneler eşit yaratılmamıştır. Bu, özellikle bir süredir e-posta topluyorsanız geçerlidir.

Birisi listenize kaydolalı ne kadar uzun olursa, e-postalarınıza yanıt verme olasılıkları o kadar düşük olur. 

Örneğin, müşterilerimizden birinin yaklaşık 114.000 aboneden oluşan oldukça geniş bir listesi vardı. Bize geldiklerinde listelerindeki herkese e-posta gönderiyorlardı, ancak sonuçları harika değildi.

Hesaplarına yakından baktıktan sonra, bunun nedeni hemen anlaşıldı: Abonelerinin çoğu e-postalarına yanıt vermiyordu. Açma yok, tıklama yok… Ve kesinlikle satış yok.

Biraz ikna edici oldu, ancak sonunda yüksek etkileşimli abonelerine hedefli kampanyalar yayınlamayı denememize izin verdik. Bu, alıcı sayısını yaklaşık %43 oranında azalttı, ancak performansta önemli gelişmelere yol açtı.

E-postalarınızı hiç açmayan veya tıklamayan abonelerinizin %43’ünü ortadan kaldırdığınızda, açma ve tıklama oranlarının benzer bir oranda arttığını görmeyi beklersiniz. Ancak, işlerin gerçekten heyecan verici hale geldiği yer, gelire baktığınız zamandır.

Bağlı abonelere odaklanarak daha alakalı içerik oluşturabildik ve geliri artırdık. Bu nedenle, yalnızca açma ve tıklama oranlarını iyileştirmekle kalmadık (bu, e-posta servis sağlayıcınızı mutlu eder), aynı zamanda satışları da (müşteriyi mutlu eden) iyileştirdik.

Basitçe söylemek gerekirse, büyük bir listeye e-posta göndermek size daha iyi sonuçlar verecek gibi görünse de, yalnızca meşgul abonelerinize odaklanmak genellikle daha iyidir. Her halükarda tüm sonuçlarınızı aldığınız yer oralardır, bu nedenle sonuçlarınızı iyileştirmenin ve müşterilerin gerçekte ne istediği hakkında daha fazla bilgi edinmenin harika bir yoludur.

Otomatik Yanıtlayıcılarınızı Optimize Edin

E-ticarette, göndermeniz gereken çok sayıda pazarlama dışı e-posta vardır. Sipariş onayı e-postaları, sevkiyat veya teslimat onayı e-postaları, müşteri memnuniyeti e-postaları ve diğer ticari iletişimler, pazarlama açısından önemli e-postalar gibi görünmeyebilir, ancak düşündüğünüzden daha fazla potansiyele sahiptirler.

Örneğin, müşterilerimizden biri e-ticaret platformu olarak BigCommerce kullanıyor. Birçok işletme gibi, varsayılan sipariş onayı e-postasını kullanıyorlardı.

BigCommerce’e karşı hiçbir şeyimiz yok, ancak varsayılan onay e-postaları arzulanan bir şey bırakıyor. Diyelim ki… Çok basitler.

Müşterinin müşterileri, siparişlerinin doğru olduğundan emin olmak için sürekli müşteriyi takip ediyorlardı, bu da sorun olmaması gereken bir konuda çok fazla zaman ve kaynak tüketiyordu.

Bu sadece bir müşteri hizmetleri baş ağrısı değildi, aynı zamanda pazarlama açısından büyük bir kaçırılmış fırsattı.

Müşterinin ne sattığı ve sektörü göz önüne alındığında, sipariş onayı e-postasının müşterilere ek ürünler önermek için harika bir yer olabileceğini varsaydık. Zaten bir satın alma işlemi gerçekleştirmişlerdi, öyleyse neden başka bir şey satın almaya açmasınlar?

Bu nedenle, onay e-postaları için özel bir biçim geliştirdik ve her müşteri için değişen dinamik e-postalar oluşturmak için düzinelerce birleştirme etiketi entegre ettik ve özellikle satın alınan ürüne yönelik benzer öğeler önerdik.

Yeni işlem e-postaları yayına girdikten sonra, müşteri hizmetleri aramaları azaldı ve müşteri, onay e-postalarından önemli sayıda ek satış görmeye başladı.

Birdenbire, bu e-postalar sadece iyi iş yapmanın bir parçası değil, aynı zamanda bir pazarlama varlığıydı.

Birçok şirket, işlemsel e-postalarının değerini ve önemini hafife alır, ancak bunları doğru ayarlarsanız, müşterilerinizden daha fazla iş almak için harika bir yol olabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap