Borcu bitmeden can veren bireyin kredi borcu kim doğrulusunda ödenir? Banka işlemlerinde en merak edilen sorulardan bir tanesi de vefat eden bireyin kredi borcunun ne olacağıdır.
Ev, otomobil ya da gereksinim kredisi mirasçıları doğrulusunda ödenir mi? Yok ise bankalar bu borcu sigorta şirketlerinden mi temin eder? Yaşam sigortası ne kadar ödeme yapar tüm bu suallere detaylı olarak bu makalemizde ele aldık.
Ölen Bireyin Kredi Borcu Ve Yaşam Sigortası Kapsamı
Bankalardan kredi alırken bir yığın masraf tahsil edilmektedir.
Tahsil edilen ücret Dosya gideri olarak adlandırılmakta, Bu dosya masraflarında bankanın kredi içersinde aldığı masraflar ve bireyin yaşam sigortasıdır.
En ehemmiyetli konu olan Yaşam Sigortası ile kredi alan bireyin vefat etmesi halinde tüm kredi borçları yaşam sigortası doğrulusunda ödenmektedir.
Örneğin 70 yaş üzeri vatandaşlara kredi veren bankalar defa azdır, Bunun asli nedenide bireyin vefat etme riskinin yüksek olması hasebiyle ve yaşam sigortası bu tür bir rizikosu seçenek etmediği içersinde bu yaş ve üstünde ki şahıslar kredi almakta epey zorlanmaktadır.
Ölen bireyin kredi borcu, bütün ile yaşam sigortası doğrulusunda ödenmektedir.
Ayrıca ödenen taksitlerde varisler doğrulusunda yaşam sigortası şirketinden tahsil etme yoluna gidebilir.
Çünkü yaşam sigortası kredinin bütün borcunu kapsamaktadır.
Vefat Eden bireyin Gereksinim Kredisi Borcu ?
Kişi vefat etmeden evvel yüklü ve oldukça az bir kredi almış, kredi taksitlerini derli toplu olarak ödemekte fakat vefat ardından varisler bankalara olan borçlarını sebep kapatacağını incelemeye ve endişelenmeye başlamaktalar.
Fakat bankaya olan Gereksinim kredisi borcu şayet şahıs krediyi alırken yaşam sigortası yapmışsa, kredi borcunun bütün yaşam sigortası şirketi doğrulusunda ödenir.
Ölen Bireyin Ev Kredisi Borcu ?
Türkiye’de her bireyin hayalidir ev alma! Ev fiyatlarının yüksek olduğundan kaynaklı Türkiye’de çoğunluk çoğunlukla orta yaşın üstünde ya da emekli olurken ev almaktalar, bir bölümünü emekli ikramiyesi ile bir bölümünü da bankalardan evlerin kredisi çekerek hanesi almakta ve kendisi evinde oturmakta, kendi oturmasa dahi vefat ettikten ardından çocukları oturmaktadır.
Ancak Can veren bireyin evlerin kredisi borcu kim doğrulusunda ödenir,? Evlerin kredisi alınırken banka hem hanesi ipotek ettirmekte hemde kefil isteyebilir, Başka bir deyişle kredi borcu ödenmediğinde hanesi satarak tahsil edebilir.
Vefat halinde ise bu vaziyet tamamiyle değişiktir.
Çünkü evlerin kredisi alınırken yaşam sigortası yapılmakta, şahıs vefat ettikten ardından yaşam sigortası tüm borçlarını ödemektedir.
Sizin yapmanız lüzumlenen ölüm belgesini alıp bankaya götürmeniz olacaktır.
Ölen (Vefat eden ) Bireyin Yaşam Sigortasından ödediği kredileri geri alma
Yazımızda can veren bireyin kredi borcunun yaşam sigortası doğrulusunda ödendiğini yazdık, peki şahıs evlerin kredisi çekmiş 10 senelik bir kredi, 5 sene süresince taksitlerinin tamamını ödemiş fakat 5 seneden ardından vefat ettiyse bu 5 senelik taksitler geri alınabilir mi?
Evet can veren bireyin ödediği kredileri yaşam sigortası şirketi doğrulusunda tahsil edebilirsiniz.
Hayat sigortası yapılırken toplam borca göre yapılmakta, şahıs vefat ettiğinde tüm borçlar yaşam sigortası doğrulusunda ödense de ödediği borçları da can veren bireyin varislerine vermesi gereklidir.
Öncelikle bir arzuhâl ile yaşam sigortası şirketine ödediği kredi tutarını varislerine ödemesini talep edin, şayet negatif yanıt verilirse bir avukata gittikçe yaşam sigortası ile ilgili dava açabilir, mahkeme kararıyla ödenilen kredileri tahsil edebilirsiniz.
Hangi Hallerde Vefat Eden Bireyin Kredi Borcu Ödenmez?
Kişi kredi çekerken yaşam sigortası yapmamışsa, “Hayat sigortası mecburî değildir” kredi borcu varisleri doğrulusunda ödenmesi gereklidir.
Eğer varisleri borcunu ödemek istemiyorlarsa Kalıtı reddetmeleri gereklidir, kalıtı reddedilirse kalan malların alınmayacağı gibi borçlarda varislerine yüklenemez.
Hayat sigortası yapılmış fakat kuşkulu ölüm, başka bir deyişle kendi intihar etmiş ya da birisi ile anlaşarak kendisini öldürmüşse, Gerçekleşir mu bu tür bişi, insan kendisini öldürtebilir mi? diye soran şahıslar eminim bulunmaktadır.
Avrupa’da ve Amerika’da her şahıs yaşam sigortasını kesinlikle gerçekleştirmektedir.
Ve can verdiği vakit varislerini ciddi bir para verilmektedir, bu nedenden dolayı defa borcu olanlar yaşamdan bıkanlar, intihar adına tabii görüntülü bir ölümü seçenek ediyorlar bu yolla kendileri öldükten ardından borçları yaşam sigortası doğrulusunda kapanmakta ve varislerine ciddi bir tazminat verilmektedir.
Ancak kuşkulu ölüm belirleme edilmesi halinde yaşam sigortası geçersiz olacak ve kredi borcu ödenmeyecektir.