Mortgage Kredisi Nedir? Özellikleri, Vade Süresi, Şartları

mortgage kredisi nedir ozellikleri vade suresi sartlari

Mortgage Kredisi Nedir, Mortgage Kredisi ile Konut Kredisi Arasındaki Farklar Nelerdir, Mortgage Kredisi Kullanmak için Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir.

Mortgage kredisi, konut ve iş yeri gibi mal alımlarında ipotek karşılığında kullandırılan kredi seçeneğidir. Mortgage kredisi ülkemizde genellikle konut alımları için sunulan kredi seçeneğidir. Bu durum kredinin sıklıkla konut kredisi ile karıştırılmasına neden olmaktadır. Her iki kredinin 2007 yılından sonra temel farklılıkları ortadan kaldırılmış olsa da, genel olarak vade süresi ve ödeme seçenekleri gibi konularda halen birbirlerinden ayrıldığı söylenebilmektedir. Mortgage kredisi özellikle uzun vade süreleri ile kullanıcılarına kira öder gibi ev sahibi olma imkanı tanıması nedeniyle oldukça sık tercih edilen bir kredi seçeneğidir.

Mortgage Kredisi ile Konut Kredisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Mortgage kredi ile konut kredisi arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Konut kredisi ülkemizde sıklıkla tercih edilen kredi seçeneğidir. Konut kredileri maksimum 120 ay yani 10 yıl vade ile sunulmaktadır. Mortgage kredisi ise 15 – 30 yıl gibi uzun vade süreleri ı ile sunulan bir kredi seçeneğidir.
 • Konut kredisi kullandırılırken kişinin kredi notu, ekonomik durumu gibi temel kredi değerlendirmeleri dikkate alınmaktadır. Mortgage kredisi ise genellikle hazırda ipotek ettirebileceği gayrimenkule sahip olan kişilere verilmektedir.

Mortgage Kredisi Özellikleri Nelerdir?

Mortgage kredisi özellikleri, finansman sağlayan bankaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle kredi kullanmak istediğinizde, Mortgage kredisi imkanı sunan bir banka ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Kredinin genel özellikleri ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Mortgage kredisi TL cinsinden sağlanmaktadır.
 • Kredi yalnızca gerçek kişilere sunulmaktadır.
 • Konut kredisinde olduğu gibi Mortgage kredisinde de kredinin maksimum %90’ine kadar finansman sağlanmaktadır.
 • Kişiye özel artan taksitli / azalan taksitli geri ödeme planları oluşturulabilmektedir.
 • Kredinin vade aralığı 3 – 360 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir.
 • Banka tarafından kişinin mevcut gayrimenkulü veya yeni alacağı konut ipotek altına alınmaktadır.
 • Kredinin erken kapatma cezası bulunmaktadır.

Mortgage Kredisi Kullanmak için Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Mortgage kredisi kullanmak için sağlanması gereken şartlar, genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kredi kullanmak için 18 yaşından büyük olmak ve T.C. vatandaşı olmak gerekmektedir.
 • Satın alınmak istenen konutun kredi kullanımına uygun olması gerekmektedir. Bu belirleme için ekspertiz raporu hazırlanacaktır. Evin kredi için uygun olmadığının belirlenmesi durumunda, diğer şartlar sağlansa dahi kredi kullandırılmamaktadır.
 • Konutu satın almak için gereken %10 peşinata sahip olmanız gerekmektedir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi banka tarafından konutun ekspertiz değerinin %90’ına kadar kredi sağlanmaktadır.
 • Kredi notunuzun ve gelir durumunuzun kredi kullanmaya uygun olması gerekmektedir.

Bankalar kendi hizmet politikalarına bağlı olarak Mortgage kredisi şartlarında değişiklik yapabilmektedir. Bu nedenle kredi detaylarına ilişkin başvuru yapmak istediğiniz bankadan bilgi almanız önemlidir.

Mortgage Kredisi Kullanmak için Gereken Belgeler Nelerdir?

Mortgage kredisi başvurusunda gereken belgeler, bankalar arasında değişiklik göstermektedir. Bununla birlikte genel olarak başvuruda talep edilecek belgeler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • T.C. kimlik kartı ve kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi (Maaş Bordrosu veya Vergi Levhası)
 • Kat Mülkiyeti Tapusu / Kat İrtifakı Tapusu

Mortgage Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mortgage kredisi başvuru, bankaların şubelerine gidilerek bizzat gerçekleştirilmektedir. Günümüzde ihtiyaç kredisi gibi küçük meblağlı kredi seçeneklerine başvurulan internet ortamında gerçekleştirilebilmektedir. Mortgage kredisi başvurularında ise yüksek meblağlı kredi için bankaya tapu kaydı gibi bazı özel evraklar vermeniz gerekmektedir. Bu nedenle bankalar kişinin bizzat şubeye giderek başvuruda bulunmasını zorunlu kılmaktadır. Bununla birlikte bankaların internet sitelerinde ön başvuru formu bulunmaktadır. Mortgage kredisi başvuru formunu internet ortamında doldurduğunuzda, banka yetkilileri tarafınızla iletişime geçecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap