Mobilya Mağazası Açma ve Bayilik Veren Firmalar

Mobilya mağazası açma yüksek sermaye isteyen ancak karlı bir yatırımdır. Mobilya mağaza bayilikleri veren firmalar ile daha karlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Mobilya Mağazası Açma

Vatanımızda her sene mobilya sektöründeki cirolarda mühim artışlar kaydediliyor. Mobilya mağazası açma yöntemi ile sektördeki ana gelişme kalemi ise direkt mobilya mağazalarını ilgilendiriyor. Satışların yüzde 90’ından fazlası direkt nihayet tüketici tarafınca mobilya mağazaları vesilesiyle gerçekleştiriliyor.

Mobilya mağazası açmak yüksek kapital isteyen ve uzun süreli bir süreç gerektiren uğraş fikirleri içinde yer ediniyor. Mobilya mağazalarının müşterisi ilk günden itibaren elde edilebilecek bir olgu değildir. Büyük bir bayilik alınmadığı sürece işletmeye ati olan her alıcı için ayrı gayret ortaya koymanız gerekecektir. Mobilya mağazaları yoğun bir alıcı potansiyeline haiz değildir.

Devletimizde nihayet yıllarda mobilya mamüllerindeki fazla yüksek zamlar dolayısıyla nihayet tüketicilerin daha sık elediği bir ortam gelişmiş durumda. Lüks ve düşük segment arasındaki ürünlere olan rağbetin büyük miktarda azaldığı bir devre yaşanıyor. Dolayısıyla mobilya mağazası açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların ya lüks yahut düşük segment ürünlere yönelik hizmet vermesi önerilmektedir.

Mobilya mağazası açmaya başlarken bu işe müsait olup olmadığınızı göz önüne almanız gerekiyor. Devletimizde mobilya mağazalarında batkı bayrağı çoğunlukla açılmaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri fazla yüksek kira ve personel gideridir. Mobilya mağazaları fazla büyük mağazalarda kurulmakta olup yüksek kiralar ödemektedir. Bununla birlikte bu işletmeleri oluşturmak için fazla yüksek sermayeler gereklidir. Kredi türü bir borçlanma ile kurulan işletmeler; yüksek giderler ve mümkün düşük uğraş kütlesi ile birleştiğinde bir yıkıntı bırakabilmektedir.

Mobilya mağazası kurmadan evvel piyasa şartlarını iyi okumak ve sektördeki mahalli boşluk fırsatlarını iyi ele almak gerekiyor. 10 km kare çapındaki bir alana 10’uncu mobilya mağazasını oluşturmak suretiyle bulunuyorsanız; dikkat etmenizde büyük yarar mevcut.

Mobilya sektöründe ikna yeteneği yüksek ve çoğu zaman daha dolgun maaşlarla çalışacak olan personellere ihtiyacınız mevcut. Bu işletmenizin uğraş kütlesi için en tehlikeli sonuç olgulardan biridir. Hem bayan aynı zamanda adam alanında uzman ve deneyimli personellere kesinlikle haiz olmanız gerekiyor.

MOBİLYA MAĞAZASI AÇMAK

Mobilya mağazası açmanın ilk yolu işletmeniz için ihtiyacınız olan şeyleri karşılayabilecek bir kiralık mağaza bulmaktır. Çoğu zaman bu çeşit mağazalar için 600 metrekarelik mağazalar tercih ediliyor. Depo olarak da değişik sadece fazla ırak olmayacak 600-700 metrekarelik bir bodrum tarzındaki dükkana da ihtiyacınız olacaktır.

Bu çeşit mağazalar çoğu zaman kent içinde fazla yüksek kiralar ile karşılaşmanıza sebep olabiliyor. Sadece şehirden fazla ırak olmak da alıcı potansiyelinizi ağırbaşlı düzeyde düşürecektir. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan eder – performans analizi yaparak işlek noktalara olabildiğince yakın ve kirası düşük bir dükkan bulmaya çalışmak olmalıdır.

Mobilya mağazasını oluşturmak için seçeceğiniz alanın önünde mühim bir park alanı bulunmasına itina gösterin. Her halükarda büyük camekan seçeneklerini de kesinlikle değerlendirin.

RESMİ İŞLEMLER

Mobilya mağazası açmak için standart olarak bağlı bulunduğunuz belediyen işletme ruhsatı, vergi dairesinden vergi levhası ve bir odadan da kayıt almanız gerekiyor.

Mobilya mağazası açmak için gerekli belgeler:

 • Izin Müracaat Ve Beyan Formu
 • Tapu Fotokopisi
 • Emlak Beyanı Sureti (Ticari İşyeri Olacak)
 • Vergi Levhası
 • Kira Kontratı (Mülk sahibi vefatı niteliğinde kalıtım ilamı ve varislerin kira kontratında imzaları gerekmektedir.)
 • Idare İmza Sirküleri
 • Etkinlik Belgesi Tecim Sicil Gazetesi fotokopisi
 • Şayet firma şubesi için müracaat yapılıyor ise; şube açılışına dair idare kurulu sonucu (Noter Tasdikli) yahut Şube Yoklama Fişi
 • Kapasite Tutanağı (Tecim Odası yahut alakalı odadan)
 • İşyeri Krokisi (yetkili bir kişiye çizdirilmelidir, üstünde uzunluk ölçüleri, m² toplamı, çizen ferdin kaşesi ve imzası bulunmalıdır)
 • İtfaiye Uygunluk Tutanağı
 • Emniyet Kameraları ve Kayıt Sistemi

İlgili belgeler ve şartlar haricinde değişik belediyelerin değişik talepleri olabilmektedir. Dolayısıyla işletmeyi açarken alakalı belediyeye başvurmanızda ve tamamlanması ihtiyaç duyulan şartları öğrenmenizde büyük yarar mevcut.

İŞLETMEYİ KURMAK

Mobilya mağazası için yeri kiraladıktan ve resmi işlemleri tamamladıktan sonrasında işletmeyi kurmanız gerekecek. Burada yapılabilecek 2 değişik yol bulunuyor. İlki spot olarak adlandırılan ve değişik markalardan değişik mamüller ile kendi markanız altında hizmet vermektir. İkinci yol ise direkt bir bayilik alarak bir tek o bayiliğe ilişik ürünleri satmaktır.

Şayet büyük bir markadan bayilik alma şansınız var ise kesinlikle değerlendirmeniz icap eder. Ülkemizdeki en büyük mobilya markaları.

 • Alfemo
 • Ikea
 • Bellona
 • İstikbal
 • Mudo
 • Enza
 • Doğtaş

Bunlar dışındaki bayilik seçeneklerini değerlendirmek de mümkün birtakım potansiyelleri yer ediniyor olsa bile kendi markanız çatısı altında değişik ürünleri satmaya çalışmak daha karlı düzeyde olabilir. Normal olarak kendi markanızı oluşturmak daha zahmetli ve ağırbaşlı bir emek sarf eden mevzudur. Azalan ürünleri izlemek ve ürünleri satın almak, nakliyesini sağlamak şeklinde birçok ilave mevzu ile ilgilenmeniz gerekecek.

Mobilya Mağazası Açma ve bayilik veren firmalar

Bayilik almak ve bayiliği işletmek nispeten daha kolaydır. Ek olarak mesul olduğunuz alanlar daha sınırlıdır. Sadece bayilik almanın ilave maliyetleri bulunmaktadır. Bilhassa bu çeşit büyük markaların bayilik için 1 milyon liraya yakın bayilik bedeli bulunabileceğini belirtmek gerekiyor. Ek olarak bulunduğunuz bölgede esasen bu bayiliklerin bulunuyor olma ihtimali de yüksektir.

MOBİLYA MAĞAZASI DEKORASYONU

Bayilik katılması niteliğinde işletmenin dekorasyonu da çoğu zaman çatı şirket tarafınca gerçekleştirilecek yönlendirmeler ile yapılmaktadır. Sadece kendi markanızı kurmanız niteliğinde dahil dizayn ve dekorasyon ile direkt ilgilenmeniz gerekiyor. Mobilya mağazalarında her iki faktör da fazla önemlidir.

İşletmedeki tenvir bile başlı başına uğraş hacmini artıran unsurlar içinde yer ediniyor. Dolayısıyla bir dahil mimardan ustalaşmış yardımcı katılması da öneriliyor.

REKLAM

Mobilya mağazalarının mühim düzeyde reklam bütçesi bulunmak zorundadır. Aksi durumda uğraş kütlesi hiç istenilen düzeye ulaşamayacaktır. Bayilik almanız niteliğinde firmanın ana reklam enerjisini arkanıza almış olsanız bile mahalli reklam seçeneklerini kesinlikle değerlendirmelisiniz.

Bilhassa mahalli düzeydeki gazete, televizyon, radyo ve billboardlara kampanya dönemlerinde reklam vermeniz önerilir. Devletimizde mobilya sektörünün en etken olduğu devre düğün sezonlarıdır. Çoğu zaman ilkbahar ve yazları mühim düzeyde düğün yapılmaktadır. Sezona başlarken mühim reklam fırsatlarını kullanmanız öneriliyor.

MOBİLYA MAĞAZASI İSİMLERİ

Mobilya mağazasını kendi markanız altında oluşturmayı planlıyorsanız kesinlikle şık ve çağdaş bir ad seçmeniz öneriliyor. Nihayet dönemde ise Osmanlıca isimlere yönelim artmış durumda. Her halükarda çağdaş ve değişik bir ad kura çekmek avantaj oluşturacaktır.

MOBİLYA MAĞAZASI KURMANIN MALİYETİ

Mobilya mağazası oluşturmak yüksek kapital isteyen bir uğraş fikridir. Fazla ufak bir mağazada kısıtlı imkanlar ile açmayı planlamıyorsanız; yüksek ana paraya ihtiyacınız olacak. Kaliteli bir markanın bayiliğini alarak açacağınız bir mobilya mağazası için yekün 3 milyon liralık ana paraya ihtiyacınız mevcut. Daha düşük bir markanın bayiliğini 1 milyon lira civarında kurabilirsiniz. Kendi markanız ile yola koyulmak istiyor ve sınırı olan bir depo kuracaksanız yaklaşık 700 bin liralık kapital kafi olacaktır.

Mobilya mağazalarını kurduktan sonrasında en yüksek masraf ise kira ve personeldir. Yaklaşık 600 metrekarelik bir dükkan için aylık masraf 60 bin lira civarında bulunur.

MOBİLYA MAĞAZASI NE KADAR KAZANDIRIR?

Mobilya mağazalarında satıştan net kar payı fazla yüksek değildir. Sadece yapıt fiyatlarının aşırı yüksek olması net karın yüksek olmasını sağlıyor. Yaklaşık bir tüketicinin bu çeşit mağazalardan icra ettiği satışın averajı 6 bin liradır. Yaklaşık net kar marjı ise yüzde 15 civarında bulunuyor. Dolayısıyla her satıştan yaklaşık bin liralık net bir kar elde etme fırsatınız mevcut.

Standart düzeyde uğraş meydana getiren bir mobilya mağazasının aylık karı 150-200 bin lirayı bulabilmektedir. Giderler daha sonra net kar 100-150 bin lira civarında olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap