Maker Coin (MKR) Nedir? Nasıl Alınır?

Maker coin nedir ve nasıl alınır, Maker coin madencilik nasıl yapılır, Maker coin platformu nasıl çalışmaktadır sorularına yanıt bulacağınız makalemiz sizlerle.

Maker Coin

Maker Coin, 2017 yılında Rune Christensen tarafından Ethereum blockchain sistemi ERC-20 altyapısına sahip olarak piyasaya bir DeFi projesidir. DAI stabil koin bünyesinde işlem gören bir kripto para birimidir. Maker (MKR), dolara endeksli DAI tokenin fiyatının stabilize edilebilmesi ve desteklenmesi için kullanılan bir akıllı sözleşme platformudur. MakerCoin platformunda iki kripto para birimi bulunmaktadır. Bunlardan biri Maker, diğeri de DAI’dir. DAI kripto para birimi stabil coin’dir. Maker kripto para birimi ise DAI kripto para işlemlerinde fiyatın sabit kalması için ve DAI platformunun yönetiminde söz sahibi olunabilmesi için kullanılmaktadır. DAI üretiminde Maker kullanılmaktadır. Token sayısında yaşanan düşüş nedeniyle DAI kripto para birimine gelecek olan talep Maker (MKR) kripto para birimine de yansımaktadır.

Maker (MKR) Coin Platformu Nasıl Çalışmaktadır?

Maker (MKR) coin platformunun en göze çarpan özelliği, kullanıcıların fikir ve oylarına önem vermesidir. Maker platformunda yapılacak yeni bir güncelleme, değişim ve geliştirme için cüzdanında Maker bulunan kullanıcıların oylarına göre hareket etmektedir. Maker ekosisteminde bir değişiklik talep kullanıcılar cüzdanlarında bulunan MKR bakiyeleri ile diğer MKR sahibi kullanıcılardan oy almak için çaba göstermelidir. Oylama sonucu değişiklik yapılıp yapılmayacağına karar verilmektedir. Maker (MKR) sahibi kullanıcıların sistemde daha güvenli ve adil oylama yapılabilmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Kullanıcıların Maker (MKR) bakiyesi ile sahip olduğu oy verme haklarının bir vekile devredilebilmesini sağlamak amaçlanmaktadır. Kullanıcıların güvenli oy verme işlemi için sadece soğuk cüzdanlarda tutulan bakiyelerin dikkate alınması sağlanmaktadır.

Maker (MKR) Madenciliği Nasıl Yapılmaktadır?

Maker madenciliği yapılabilen bir kripto para birimi değildir. Piyasada bulunan tüm Maker kripto para miktarını şirket piyasaya sürmektedir. Maker (MKR) kripto para biriminden şu anda piyasada toplam 1.000.000 MKR’in üstünde bulunmaktadır. Fiyatının son zamanlarda ciddi yükselişi birçok yatırımcının dikkatini çekmiştir. En yüksek işlem hacmine sahip kripto paralar arasında ilk 30’da bulunmaktadır.

Maker (MKR) Nasıl Satın Alınmaktadır?

Türkiye’de, Türk lirası ile Maker satın almak zannedildiğinin aksine çok kolay ve hızlı bir işlemdir. Herhangi teknik bir bilgiye ve resmi evraka ihtiyaç duymadan Maker satın alınabilmektedir.

Maker Coin (MKR) Nasıl Alınır?

Maker (MKR) Nasıl Alınır?

Maker (MKR) Nasıl Alınır?

Maker (MKR) sahibi olmanın tek bir yolu vardır: Platform üzerinden gerçek para birimleri karşılığı satın almak.

Maker alım satımı bitlo.com gibi platformlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fiyatı piyasadaki arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşmaktadır. Maker küçük parçalarına ayrılabilmektedir. Dolayısıyla 1 Maker almak yerine işlem tutarınız 1 TL’den büyük olmak koşulu ile daha küçük miktarlarda işlem gerçekleştirilebilmektedir. Maker alım ve satımı için sanal bir cüzdana, yani Maker adresine sahip olunması gerekmektedir.

Maker Coin Nasıl Kullanılmaktadır?

Maker coin satın almak veya kullanmak için sanal cüzdan oluşturulması gerekmektedir. Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası veya alışveriş yapılabilmektedir. Maker coin transfer işlemi, asimetrik şifreleme ile imzalanarak gönderilmektedir. İşlemlerin her biri internet sayfasında duyurulmakta ve blockchain’e, yani zincire dahil olmaktadır. Bu sayede aynı Maker coin’in birden fazla kez kullanılmasının önüne geçilmiş bulunmaktadır.

Maker Coin Nasıl Nakit Paraya Çevrilmektedir?

Kripto paraları nakit olarak kullanmak için borsalar üzerinden satış işlemi yapılmaktadır. Aynı şekilde Maker coinler de borsa üzerinden satılarak karşılık reel para tutarı EFT veya havale ile kişilere gönderilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap