• ALTIN (TL/GR)
  441,81
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4126
  % 0,58
 • € EURO
  9,0363
  % 0,53
 • £ POUND
  10,1620
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % -1,33
 • BITCOIN/TL
  242121,100
  % 8,35
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59

Maaşımın kaç katı kadar kredi alabilirim?

Maaşımın kaç katı kadar kredi alabilirim?

Herhangi bir bankaya başvurusunda bulunmak için gittiğinizde mutlaka daha önceki ödemelerinizi dikkate alırlar. Fakat ödemelerinizi zamanında yapmanız isteğiniz kredi miktarını alırım anlamına gelmiyor.

Finans kuruluşları yani bankalar kredi talebinizi işleme alırken KBB puanınızı oluşturan eski ödemelerinizi şu anki ödemelerinizi mevcut gelirinizin talep ettiğiniz kredi ödeyip ödeyemeyeceğiniz gibi önemli kriterleri göz önünde bulundurur. İsteğiniz kredi miktarı aldığınız maaş ödeyemiyorsa talep ettiğiniz krediniz onaylanmaz. Kredi kullandırma aşamasında bankaların dikkate aldıkları KBB notunu (Kredi Notu) oluşturan geçmiş dönem ödemeleri, mevcut borçluluk durumu, risk durumu ve kredi notu gibi kriterlerin yanında ayrıca gelirinizin aldığınız krediyi ödemeye yetip yetmeyeceğine de bakılmaktadır. Aylık geliriniz başvurduğunuz kredi miktarını ödemeye yetmiyorsa krediniz onaylanmaz.
Bankalar hesaplama yaparken kredi taksitlerinizin maaşınızın % 40 ile % 70 oranını dikkate alarak kullandırılacak kredi miktarına karar kılar. kredi kullandırırken her ihtimali göz önünde bulundurur. Öte yandan kredi taksitlerinizin aylık ödemesi gelirinizin % 70’ının üzerinde ise kredinizi ödemede zorlanacağınızı düşünür ve kredinize onay çıkma ihtimali düşer. Bankalar bu işlemi yaparken ödeyebilme gücünüzü belgelenebilir tüm gelir bilgilerinizi hesaplayarak değerlendirmeye alırlar. Şayet gelir belgesi olarak bankaya vereceğiniz tek evrak maaş bordonuz ise maaşınıza göre krediniz belirlenir. Maaşınızın yanında taşınmaz mal geliri, faiz geliri, ek iş geliri kaynaklarınız varsa başvurunuz esnasında sorulan aylık geliriniz sorusuna gelirlerinizin toplamını ele alarak cevap vermeniz ve bu gelirin hepsini belgeler ile bankaya sunmanız dosya gücünüzü arttırır. Kredi başvurunuzu yaparken aylık gelirinizin % 70’ı altında aylık ödeme planlayacak şekilde başvurunuzu yaptığınız da onaya engel farklı bir durum söz konusu değil ise krediniz yüksek ihtimal onaylanır.
Maaşımın kaç katı kadar kredi alabilirim?

Hesaplama yaparken almak istediğiniz maksimum kredi miktarınızı aylık gelirinize göre hesaplayabilirsiniz. Tüketici kredileri için bankalar Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme kurulunun kararı ile maksimum 48 aya varan vadeler ile kredi imkanı sunar. Aylık gelirinizin maksimum % 70’ı kadar aylık kredi taksitiniz olabileceğine göre 4.000,00 TL net geliriniz olduğunu düşünürsek
Kredi Hesaplama nasıl yapılır? Ödeyebileceğiniz Taksit oranı=(Maaşınız x %70)-Ödenen Kredi Taksidi
Yani 4.000 tl maaş alıyorsanız, 4000x%70=2800 tl taksit ödeyebilirsiniz. Bu işlem tüm bankalarda aynıdır. Bunun dışında başka bir krediniz varsa 2800 ödediğiniz kredi taksidi= Ödeyebileceğiniz taksit miktarını belirlenir, eğer çekeceğiniz kredi miktarından ödeyebileceğiniz taksitten fazla çıkıyorsa taksit sayısını arttırarak kredinizi onaylatabilirsiniz, Unutulmamalıdır ki kredi notu’nun mutlaka istenilen seviye olması gerek.
Taşıt kredisi alacaklar için maaşımın kaç katı kredi alabilirim sorusunun yanıtı ise maksimum vade 60 ay ile sınırlanmıştır. Bu doğrultuda maaşınızın yarısı X 60 maksimum taşıt kredisinin miktarını oluşturur.