Litecoin (LTC) Nedir ve Nasıl Alınır ? Litecoin Fiyatı, Grafikler, Piyasa Değeri

Litecoin kripto para dünyasının en eskilerinden biridir. Litecoin 2011 yılında Charlie Lee geliştirmiş ve Bitcoin'den 2 yıl sonra piyasaya sürülmüştür.

Litecoin Nedir ve Nasıl Alınır

Litecoin, Bitcoin’in tamamlayıcısı olarak düşünülebilir. Temelde Bitcoin ile tıpkı çalışma sistemine sahiptir. Bitcoin pazarındaki birtakım kusurları Litecoin ile giderilmiştir.

Litecoin rastgele bir merkeze tabi değildir. Açık kodlu, halka arz edilen bir Blochchain zinciri üstünde yer alır. Litecoin, ilk çıktığı andan itibaren yükselişte olan bir kripto para birimidir. Litecoin, ilk alt coin’dir ve düşük ödemelerle prosedür yapılbilmesini sağlar. Litecoin zincirinde, Bitcoine göre daha süratli blok oluşturulabilir. Bitcoin’deki 10 dakikalık blok kırma prosedürü, Litecoin ile 2.5 dakikaya kadar inmiştir.

Tarihsel Süreçte Litecoin

Litecoin en eski kripto para birimlerinden bir tanesidir. Charlie Lee yönünden 2011 senesinde geliştirilmiştir. İlk kripto para biri olan Bitcoin’den aşağı yukarı 2 sene sonra meydana çıkan Litecoin, dijital gümüş olarak adlandırılır.

2011 senesinde pazara sürülen Litecoin için asıl yükseliş, 2013 senesinde yaşanmıştır. 2013’ün kasım ayında Litecoin’de %100’lük bir yükseliş yaşanarak, kıymeti 1 günde 1 Milyon dolara ulaşmıştır. Bu yükseliş ile Bitcoin’den sonra en çok ağırlık verilen kripto para birimi olarak, yükselişine devam etmiştir.

2017 senesi dahi Litecoin ‘in geniş bir kitleye ulaşması namına, verimli bir sene olmuştur. Ocak 2017 ile Aralık 2017 arasında, fiyatı 4 dolardan 350 dolara yükselmiştir. Bu vaziyet kripto para pazarı için mühim bir rekordur. 2017 senesi içerisinde Litecoin’in kıymeti, tam manasıyla %8000’in üstünde artmıştır.

Günümüzde Litecoin’in kıymeti 9 Milyar doların üzerindedir. Ancak 2018 senesinde süratli bir düşüş yaşamıştır. Ethereum ve Ripple gibi başka kripto paraların dahi döneme girmesi ile en kıymetli 7. kripto para sıralamasına gerilemiştir. Kripto para piyasasında gerileme yaşamış olsada Litecoin, yeni programlar edinerek yerine korumaya merkezli davranış sergiler.

Litecoin Avantajları Nelerdir?

Bitcoin gibi kripto paralar ile nerdeyse tıpkı sistemde çalışsada, Litecoin’in kullananlara sağladığı faydalar yer alır. Bitcoin yazılımından ilham alınarak yapılan Litecoin için değişik cebir formülleri yer alır.

Yeni cebir formülleri yardımıyla, Litecoin işlemleri daha basit ve daha düşük ödeme ile gerçekleştirilebilir durumdadır. Madencilik işlemlerinin süratli olması, tasdik zamanını de mühim oranda düşürerek gönderim süratini artırır.

Litecoin ve Bitcoin Arasındaki Farklar Nelerdir?

Litecoin ile Bitcoin arasındaki değişiklikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Bitcoin’de blok oluşturma prosedürü 10 dakika sürerken, Litecoin’de bu vakit 2.5 dakikadır. Aradaki ayrım prosedür tasdik zamanını epey kısaltır.
  • Litecoin’in kullandığı zincir yardımıyla şahsi pc yahut telefonlardan madencilik prosedürü yapılabilir. Bitcoin’de şahsi cihazlar ile madencilik yapılamaz.
  • Dolaşımda bulunan Bitcoin adedi 21 Milyon ile sınırlıyken, Litecoin için hudut 24 Milyondur. Bu vaziyet prosedür hacmini büyük ölçüde etkiler. Litecoin’in prosedür hacmi Bitcoin’e göre epey fazladır.
Litecoin Fiyatı

Litecoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Litecoin madenciliği ile Bitcoin madenciliği arasında çok büyük bir ayrım yoktur. Litecoin madenciliği, Bitcoin madenciliğinde sarfedilen ve madencilik işlemleri için hususi olarak imal edilen ASIC adı verilen cihazlar ile yapılır. Litecoin’de şahsi pc ile madencilik yapma talihi olsada kazanç sağlama oranı epey azalır.

Madencilik prosedürü yapan kullanıcıların yükselmesi ile Litecoin’de madencilik uygulamak zorlaşmıştır. Bu vaziyet aşikar bulundurularak iki değişik madencilik opsiyonu oluşturulmuştur. Bunlar;

  • Solo Madencilik,
  • Bulut Madenciliği olarak adlandırılır.

Solo Madencilik Nedir?

Sola Madencilik; lüzumlu tüm ekipmanların kullanıcılar yönünden sağlandığı ferdi bir madencilik türüdür. Solo Madenciliğin en büyük üstünlüğü; karın bölünmemesi ve yüksek kar elde edilmesidir.

Solo madencilikte tüm sarfiyat, kullanıcılar yönünden karşılanır. Bu yüzden solo madencilik, kullanıcılar için pahalı bir yoldur.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut madenciliği, başka madencilik çeşitlerine göre daha hesaplıdır. Bulut madenciliğini, kullanıcılar yerine Litecoin yönünden yapılır. Bir Litecoin paketine ödeme yapılarak, madencilik işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bulut madenciliğinden coin kazanmak için ödeme yapılması gerekmektedir. Fakat bu ödeme solo madencilik masrafları kadar pahalı değildir. Bulut madenciliği için yapılacak ödeme kadar coin kazanılır. Bulut madenciliğinden kazanç elde etmek için madenciliğin uygulanacağı şirketin güvenilen olması önemlidir.

Madencilik Havuzu Nedir?

Madencilik havuzu, aniden çok kullanıcının bir araya gelmesi ile meydana gelir. Bir bakıma solo madencilik türüdür. Bir madencilik havuzuna üye olunarak, solo madencilik için sarfiyat düşürülebilir.

Havuz madenciliğinde kullanıcılar kaynaklarını ve kazançlarını paylaşır. Bir madencilik havuzuna üye olmak için, belli bir oran ödeme yapılması dahi lazım olur. Seçilebilecek yüzlerce değişik Litecoin madencilik havuzu, sistemde mevcuttur.

Madencilik Dışında Litecoin Elde Etme Yolu Var Mıdır?

Madencilik yapmadan Litecoin elde etmek için, satın alma prosedürü yapılmalıdır. Satın alma prosedürü ile daha düşük vakit ve para harcayarak Litecoin sahibi olunabilir.

Litecoin Nasıl Satın Alınır?

Litecoin sahibi olmanın iki yolu vardır. Biri madencilik prosedürü, öteki şayet satın almaktır. Litecoin satın alabilmek için, piyasadaki kripto para borsalarından birinde kayıtlı olmak gerekmektedir.

Herhangi bir kripto para borsasına, hüviyet verileri ile üyelik prosedürü gerçekleştirilebilir. Daha sonra üye olunan borsa üzerinden hesap açılmalıdır. Açılan hesaba para yatırılarak, Lietcoin alma prosedürü gerçekleştirilebilir. Herhangi bir banka hesabı üzerinden, kripto para hesabına EFT ile para aktarılabilir. Litecoin için işlemler, TL üzerinden de yapılabilir.

Bütün kripto para birimlerinde olduğu gibi Litecoin içerisinde bir gizleme kısmı gerekmektedir. Litecoin alıp satabilmek için, bir Litecoin cüzdanına gereksinim duyulur.

Litecoin Cüzdanı Nedir?

Diğer kripto para piyasalarında olduğu gibi Litecoin cüzdanları dahi birer yazılımdır. Litecoin cüzdanı ile kripto para işlemleri çok daha süratli ve basit bir şekilde yapılır. Cüzdan şifreleme ile işlemler ve hesap bakiyesi denetimi güvenilir bir şekilde yapılabilir. Litecoin’de prosedür yapmadan evvela, cüzdan şifresinin girilmesi lazım olur. Bu şekilde çevrimiçi tehditlerden korunma olanağı sağlanmış olur.

Litecoin cüzdanları, şahsi bilgisayarlar yahut taşınabilir cihazalar üzerinden de kullanmak mümkün. Bilgisayara yahut telefona cüzdan programını indirmek yeterlidir.

Litecoin resmi sitesi üzerinden de cüzdan oluşturulabilir. Soğuk cüzdan biçiminde de bilindik tesisat cüzdanları ile LTC zenginliği güvenilir bir şekilde saklanabilmekte. Soğuk cüzdanlar epey güvenilir olsada, prosedür zamanı bu cüzdanlarla uzun sürer. Soğuk cüzdanlar devamlı prosedür uygulamak isteyenler ve hesap faaliyetlerini tertipli olarak denetim etmek isteyenler için oyalayıcı olabilir.

Litecoin Nasıl Kullanılır?

Litecoin kullanmak için cüzdan sahibi olduktan sonra, dilendiği gibi alış veriş yahut değişim prosedürü gerçekleştirilebilir. Cüzdan adresleri ile kripto para takası yapılabilir yahut bakiyedeki kripto paralar satılabilir.

Litecoin değişim prosedürü simetrisiz şifreleme ile imzalanarak yapılır. İşlemlerin her biri ağda duyuru edilir ve Blockchain zincirine dahil olur. Bu sayede tıpkı Litecoin’in çok sayıda harcanması engellenir. Bu vaziyet, prosedür güvenliğini de artırır.

Litecoin Nasıl Nakite Çevrilir?

Kripto paralar için pekçok prosedür kripto para borsaları üzerinden yapılır. Kripto paraların dahi nakite çevrilmesi borsalardan satım prosedürü yapılarak gerçekleştirilir. Litecoin’ler de kripto para borsalarından satılarak, reel para tutarı alakalı banka hesaplarına aktarım edilir. Litecoin nakite çevirme işleminden elde edilecek tutar, EFT yahut havale aracılığıyla hesaba aktarım edilir. Hesaba para aktarım, 24 saat içerisinde gerçekleşecektir.

Şu an için 1 Litecoin 184.94 dolara karşılık gelir. Yani 1 Litecoin karşılığında 1,497.16 Türk Lirası alınabilir, ama dolar üzerinden prosedür uygulamak daha basit olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap