KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Lise ve Üniversiteye yeni katılacak öğrenciler için derlediğimiz E-Devlet üzerinden kyk burs başvurusu nasıl yapılır ve hangi zamandadır bilgileri sizlerle.

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır

Gençlik ve Spor Bakanlığı üniversite öğrencilerine KYK tarafınca verilecek kredi kyk burs başvurusu nasıl yapılır isminde makalemizde; 8 Kasım’a kadar alınacağını beyan etti. Burs-kredi almaya hak kazanan öğrencilere ödemeler ise Ocak ayında yapılacak.

Binlerce öğrencinin beklediği 2020/21 KYK burs ve kredi başvuruları başladı. KYK burs- kredi müracaat monitörü lahza itibariyle açıldı. KYK burs ve kredi başvurularını kyk adresinden yapabilirsiniz. KYK Burs ve Tahsil Kredisi başvuruları 8 Kasım saat 23.59’da sona erecek.

Bakanlıktan meydana getirilen yazılı açıklamada, KYK yurtlarına başvuruların başladığı hatırlatarak, kredi-burs başvurularına ilişik şu bilgilerine işaret edildi:

Gençlik ve Spor Bakanlığı, 2020-2021 öğrenim tedris senesinde Talebe Seçme ve Yerleştirme Imtihanı’na girerek ilk kere bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan öğrenciler ile hâlen bir yükseköğretim programına geçindiren fasıla derslik öğrencileri ve vatan haricinde tahsil kabul eden Türk vatandaşlarının burs/kredi başvurularını 8 Kasım Pazar günü saat 23.59’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2020-2021 öğrenim tedris yılı için burs ve kredi başvurularının 8 Kasım’a uzatıldığını belirterek, “Her vakit olduğu şeklinde gençlerin yanındayız. Bizlere ne vakit gereksinim duyarlarsa oradayız. Burs kredi başvuruları ile alakalı olarak başvurusunu muhtelif nedenlerle yapamayan öğrencilerimizi düşünerek müracaat sürelerimizi uzatma sonucu aldık” benzer biçimde konuştu.

Başvurular e-Ülke üstünden yapılacak

Burs/kredi hakkından istifade etmek isteyen öğrenciler e-Ülke üstünden başvurularını yapabilecekler. Başvuruda değiştirmek isteyen öğrenciler, nihayet güne kadar bilgilerini güncelleyebilecek.

Müracaat esnasında öğrencilerin beyan etmiş olduğu ekonomik, toplumsal ve başarı durumuna ilişik bilgiler, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafınca halk kurumları vesilesiyle teyit edilecek. Meydana getirilen değerlendirme sonunda mevzuata müsait olan öğrencilere burs veya tahsil kredisi tahsis edilecek.

Müracaat işlemleri ile alakalı Gençlik ve Spor Bakanlığı Kurumsal İletişim Merkezi (444 0 472) ve resmi Twitter yardımcı hesabı KYGM_DESTEK üstünden 7 gün 24 saat havadis alınabiliyor.

Gençlik ve Spor Bakanlığından daha evvel meydana getirilen açıklamada, başvuruların 3 Kasım Salı günü saat 23.59’da nihayet bulacağı belirtilmişti.

KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU BAŞLADI MI?

Üniversite eğitimi meydan öğrencilerin uzun süredir heyecanlı bekleyişi sonlandı. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nın web sitesi üstünden açıklanan kredi ve burs başvurularının ekim ayı içinde yapılacak. Burs ve Tahsil Kredisi Başvuruları ( Kasım günü saat 23.59’da sona erecek.

KYK BURS ve KREDİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kredi ve burs başvurusu meydana getirecek olan öğrenciler KYK burs başvuruları iyi mi yapılır merak ediyorlar. KYK burs başvurusu meydana getirecek olan öğrenciler; Yahut Yukarıdaki linki tıklayarak KYK burs ve kredi başvurusu yapabilecekler. 2021 yılı için yapılacak olan burs ve kredi başvuruları kredi yurtlar kurumun resmi sitesi kyk sitesine giriş yapılar müracaat yapılabileceği şeklinde e ülke üstünden e ülke şifresi ile giriş yapılarak başvuruda bulunabilecek.

Adım adım KYK burs ve kredi müracaat işlemleri aşağıdaki biçimde yapılır:

Birinci adım: KYK resmi internet sayfasına “www.kyk.gov.tr” adresi girilir. Var Tahsil senesinde vatan içerisinde yüksek tahsil programına girmeye ÖSYM ya da fasıla derslik öğrencilerin vatan başvurusu için tıklayınız” sekmesine tıklanır.

İkinci adım: Oluşturulan sayfada “Başvuruda dikkat edilecek hususlar “yazısı dikkatlice okunduktan sonrasında sayfanın en altındaki müracaat şartlarını kabul ettiğinizi onaylamak için tasdik kutucuğunu işaretleyip “Müracaat ve Güncelleme”sekmeni tıklanır.

Üçüncü adım: Yeni sayfadaki müracaat sahibi hüviyet detayları doğru olarak doldurulup resimdeki emniyet kodu girilir.

Dördüncü adım: Oluşturulan yeni sayfada sizden tahsil bilgileriniz ve mektep bilgileriniz istenir.

Beşinci adım: Oluşturulan yeni sayfada sizden ailenizle alakalı bilgiler istenmektedir. (ailede diğer öğrenim kabul eden varmı,malvarlığı,geliri vb.) sizden istenen detayları doğru olarak girmeniz yararınıza olacaktır. (verdiğiniz bilgilerin doğruluğu ne olursa olsun araştırılacaktır.)

Altıncı adım: Sizden adres bilgileriniz ve e posta adresiniz istenmektedir.

Yedinci adım: Nihayet olarak bütün bilgilerinizin doğru olarak doldurduğunuzdan güvenli olduktan sonrasında kaydet sekmeni tıklayarak, KYK burs ve kredi müracaat işlemleriniz tamamlanmış olacaksınız.

Dikey ya da yatay geçiş yapan öğrencilerin dikkatine!

KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır yeni

İki senelik bir yükseköğretim programından sene kaybı olmadan mezun olup, fasıla vermeden dikey geçiş imtihanı (DGS) ile lisans programına kayıt yaptıran öğrencilerden ön lisans eğitimlerinde Kurumumuzdan burs/kredi almış olanların var tedris senesinde lisans programında kayıtlı olduklarını gösterir talebe belgesini Kurumumuza göndermeleri halinde tahsil kredilerinin nakli yapılıp kredi ödemeleri devam ettirilecektir. Bu durumda olan öğrencilerin yine müracaat yapmalarına gerek kalmamıştır.

Dikey geçiş meydana getiren öğrencilerin okula giriş yılı olarak mezun oldukları ön lisans programına kayıt yaptırdıkları zamanı, yatay geçiş meydana getiren öğrencilerin ise ayrıldıkları okula kayıt yaptırdıkları zamanı yazmaları gerekmektedir.

KYK BURS VE KREDİ FİYATLARI NE KADAR?

Meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, lisans ve önlisans öğrencileri bu sene 600 TL(2021 KYK burs/kredi ödemesi) alacak. Öte taraftan yüksek lisans öğrencileri 1150 TL ve doktora öğrencileri 1750 TL burs/kredi ödemesi alacak. Geçtiğimiz yıllara bakıldığında ise 2014 senesinde 300 TL, 2015 senesinde 330 TL, 2016 senesinde 400 TL ve 2018 senesinde 470 TL burs 2019 senesinde 500 , 2020 senesinde 560 tlbur/kredi ödemesi yapılmış oldu. Laf mevzusu KHK’nın 90. MADDESİ uyarınca hâlihazırda Terörle Savaşım Kanunu kapsamında öncelikli olarak burs almakta olan öğrencilerin burs ödemeleri, mevzuat hükümlerine bakılırsa düzgüsel öğrenim süreleri bitinceye kadar devam edecektir. Bu öğrencilerimizin ek olarak herhangi bir muamele yapmalarına gerek bulunmamaktadır.

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ve kredilerinden Önlisans ve Lisans öğrenciler yararlanabiliyor. Yüksek Lisans için ise KYK kapsamında ayrı burs bulunuyor.

KYK Burs ve kredi başvuruları ondan sonra kredi ve burs almaya hak kazanan öğrencilere yapılacak olan ödemeler, Ocak dan itibaren gerçekleştirilecek.

KURUMDAN BURS YA DA ÖĞRENİM KREDİSİ ALAN ÖĞRENCİLER,

 • 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 10 uncu maddesine bakılırsa burs verilen öğrenciler dış olmak suretiyle, 5102 sayılı Kanunun 2.nci maddesi kapsamında yer meydan halk kuruluş ve kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler,
 • Tedris kurumuna kayıt zamanı itibari ile bir tedris yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Kurumdan daha evvel burs ya da tahsil kredisi almış olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Ilave vakit tahsil kabul eden (artık sene) öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri mektep öğrencileri,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında tahsil kabul eden talebe
 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar haricinde, minimum asgari ücret düzeyinde aylık ya da ücretle devamlı bir işte çalışan ya da gelire haiz olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine bakılırsa burs almaya kafi bulunmayan öğrenciler,
 • Burstan yararlanamazlar.

E DEVLET ÜZERİNDEN KYK KREDİ VE BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs ve kredi başvurusu yapmak için YURTKUR’un resmi web sitesi kullanılabilecekken, hem de KYK kredi ve burs başvurusu yapmanın bir öbür yolunda e ülke üstünden müracaat yapmaktır. Üniversite öğrencileri E ülke portalı üstündeki “e hizmetler” içinden “Yüksek Tahsil Kredi ve Yurtlar Kurumu Umumi Müdürlüğü” ismi altında yer meydan hizmetlerden faydalanarak burs ve kredi başvurularını tamamlayabilecekler. E ülke üstünden KYK burs başvurusu yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

KİMLER KYK BURS VE KREDİ BAŞVURUSU YAPABİLİRLER BAŞVURU ŞARTLARI NELER

 • Ön lisans öğrencileri
 • Lisans öğrencileri
 • Aleni Tedris öğrencileri (Yalnız öncelikli öğrenciler; şehit ya da gazi evladı, anne ve babası her ikisi de ölü olanlar vb.)
 • İki senelik okullardan mezun olup, dört senelik okulların üçüncü sınıfına dikey geçiş imtihanı ile fasıla vermeden kayıt meydana getiren öğrenciler
 • Yüksek Lisans (Master ve Doktora) öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmez)
 • Vakıf Üniversitesi öğrencileri
 • LYS sonunda sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı lisan dallarında ilk 100’e giren öğrenciler (öncelikli olarak)
 • Üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler
 • Devlet adına müsabakalara katılan, Ulusal olmuş Amatör Sporcu olan öğrenciler
 • İkinci tedris de okuyan öğrenciler, burstan yararlanabilmektedir.

KİMLER KYK BAŞVURUSU YAPAMAZLAR

 • Kurumdan daha evvel burs ya da tahsil kredisi almış olan öğrenciler,
 • Tedris kurumuna kayıt zamanı itibariyle bir tedris yılı kaybı olan öğrenciler,
 • Yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Ilave vakit tahsil kabul eden (artık sene) öğrenciler,
 • Polis akademisi ile askeri mektep öğrencileri,
 • Yüksek lisans öğrencilerinden hazırlık sınıfında tahsil kabul eden talebe
 • Yetim maaşı ve nafaka alanlar haricinde , minimum asgari ücret düzeyinde aylık ya da ücretle devamlı bir işte çalışan ya da gelire haiz olan öğrenciler,
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunan öğrenciler,
 • Burs Yönetmeliği hükümlerine bakılırsa burs almaya kafi bulunmayan öğrenciler, burstan yararlanamazlar.

İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor

Öğrenciler aldıkları kredi-burs miktarını üniversiteyi bitirdikten 2 sene sonrasında art ödenmeye başlıyor. İşe başlayamayan öğrenciler borcunu erteletebiliyor.

Beslenme yardımı

Yüksek Tahsil Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), öğrencilere barınma, kredi ve burs imkânının yanı dizi beslenme yardımı da yapıyor. KYK yurtlarında kalan öğrenciler ayda 240 lira beslenme yardımı alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap