Kripto Para Stellar Nedir ? Stellar (XLM) Fiyatı ve Piyasa Değeri

Kripto para Stellar (XLM) nedir ve nasıl alınır, Stellar dolaşımdaki arzı, piyasa değeri, fiyat analizine ait yorumlar ile xlm hakkında detaylı bilgi.

Kripto Para Stellar

Kripto para Stellar (XLM), yatırımcıları, bankaları ve yatırım araçlarını bir araya getiren kripto para platformudur. Gün geçtikçe gelişmekte olan kripto para piyasasında dağıtık yapısı ile yatırımcılar için dikkat alımlı olan Stellar Lumens, bunun yanı sıra bir ödeme sistemidir. Stellar ile kullanıcılar tüm mali işlemleri kolaylıkla yapabilirler.

Stellar Lumens de başka kripto para platformları gibi açılmış kaynaklıdır ve dağıtık bir yapıya sahiptir. Stellar platformunun kuruluş hedefi; tek platform ile tüm mali işlemlerin yapılabilmesidir. Platformda tüm para birimleri ile prosedür uygulanabilecek olması ve türlü emtialar ile prosedür uygulanabilmesi platformun, yenilikçi özelliklerindendir. Ayrıca uygulanan işlemler için başka platformlara göre daha düşük ücret ödemesi yapılır.

Tarihsel Süreçte Stellar Lumens

Stellar Lumens, kurulduğundan beri hedefi; tüm para piyasalarını beraber bulundurmak denilebilir. Stellar Lumens temel olarak, mali kurumları bir araya getirerek hudut ötesi para transferlerine olanak sağlarken bir yandan dahi bu prosedür için maliyeti ve harcanan vakti azaltır. Stellar Lumens ile rastgele bir aracı banka olmadan, bankada uygulanabilecek tüm işlemler gerçekleştirilebilir.

Kurulduğu 2014 yılından beri, Stellar Lumens yoğun alaka görmüştür. Stellar platform hizmetini, Jed McCaleb ve Joyce Kim ikilisi oluşturmuştur. Stellar Lumens kurulduğu zamandan bu yana kar hedefi olmayan bir platformdur. Stellar Geliştirme Vakfı yönünden 2014 Temmuz’unda resmi olarak açılmıştır. Kripto para piyasasında mühim bir yer işgal eden stellar, pekçok değişik kuruluştan geliştirme fonu almıştır.

Kurulduktan tam 1 ay sonra, Brezilya’nın ilk Bitcoin pazarı olan Mercado Bitcoin, Stellar platformunu kullanacağını duyurmuştur. Bu vaziyet Stellar’ın gündeme gelmesini ve duyulmasını sağlamıştır. Stellar platformu, 1 yıldan az bir sürede 3 Milyon kayıtlı yatırımcıya sahipti ve pazar kıymeti aşağı yukarı 15 Milyon Dolara ulaşmıştır.

Günümüzde Kripto Para Stellar Lumens

Stellar Lumens, kurulduğu zamandan günümüze kadar pekçok kere güncellenmiştir. Güncellemelerin hedefi, iştirakçilerin daha süratli bi şekilde prosedür yapmasına olanak sağlamaktır. İlk güncelleme, iştirakçi adedinin yükselmesi ile 2015 senesinde yapılmıştır.

Stellar Lumens hedefleri tarafında 2017 ve 2018 yılları içinde de farklılığa uğramıştır. Bu farklılıklar ile hudut ötesi para transferleri, epey kolaylaşmıştır. Çok daha süratli prosedür yapabilme imkanı yardımıyla pekçok kripto para platformunu geride bırakmıştır ve Lümen (XLM), en çok sarfedilen kripto para birimi olmuştur.

Günümüzde Stellar platformu, en aktüel durumu ile kullananlara düşük ücretler ile hizmet sunmaya devam eder.

XLM Coin Nedir?

XLM Coin yani umumi olarak bilindiği adıyla Lümen; Stellar platformunda sarfedilen kripto para birimidir. Lümen, Stellar Geliştirme Vakfı yönünden desteklenir. Finansal piyasalarda XLM şeklinden temsil edilir. Kripto para piyasasına ilk çıktığında, 50 Milyar Coin değerindeydi.

XLM Coin, Stellar patformunun beslendiği kaynaktır. Stellar sisteminde yapılacak işlemler için XLM coin ödemesi yapılır. Gelecekte tüm mali işlemlerin kaynağının XLM Coin olacağı düşünülmektedir. Hızlı prosedür az ödeme fırsatı ile XLM Coin geleceğin bankacılık kaynağı olarak görülür.

Kripto Para Stellar Lumens Güvenilir Mi?

Sınır ötesi işlemleri ile dikkat çeken Stellar Lumens, kripto para yatırımcıları için büyük kolaylıktır. Stellar ödemelerinin düşük olması, yeni kullanıcılar için kuşku yaratabilir. Stellar Lumens güvenilen bir şekilde para aktarımı talihi sunar. Ripple ile tıpkı ağı kullanan Stellar hudut ötesi işlemleri güvenilen bir şekilde yapılmasına olanak sağlar. Stellar ile güvenilir prosedür uygulamak için, kripto para pazarındaki para birimlerini ve değerlerini bilmek yeterlidir.

Stellar Lumens platformunda, yoğun bir şekilde para takası yapılır. Bitcoin ve Ethereum takasları muhtemel olduğu için bu kripto paralara hükmetmek prosedür güvenilirliğini arttıracaktır. Dolar üzerinden prosedür yapıldığı için döviz kurunun dahi takip edilmesi gerekmektedir.

Kripto Para Stellar Madenciliği Mümkün Müdür?

Stellar Lumens platformunda, XLM madenciliği muhtemel değildir. Kripto para piyasalarında blok şifreleri çözülerek uygulanan kripto para madenciliği, Stellar platformunda yapılamaz. Bunun sebebi Stellar platformunda kripto paranın eskiden oluşturulmuş olmasıdır.

Stellar Geliştirme Vakfı yönünden tasarlanan Stellar, kar hedefi gütmeyen bir platform olduğu için kripto para madenciliğine olanak tanınmaz.

Kripto Para Stellar Nedir, Nasıl Alınır

XLM Coin Nasıl Satın Alınır?

Stellar ağında prosedür yapabilmek için XLM Coin ödemesi uygulamak lazım olur. Kullanıcılar için epey basit ve süratli prosedür fırsatı yayınlayan Stellar İçin XLM Coin satın almakta basit bir prosedürdür. XLM coin satın alabilmek için, piyasada bulunan kripto para borsalarından birine üye olmak yeterlidir.

Kripto para piyasasında pek çok borsa yer alır. Güvenilir ve prosedür hacmi yüksek bir kripto para borsası aracılığı ile epey basit bir şekilde XLM Coin satın alınabilir ve Stellar platformu ile prosedür yapılabilir. Kripto para borsalarından XLM alındıktan sonra, işlemleri direkt olarak Stellar platformundan yapılır. İşlem yapabilmek için, rastgele bir aracıya lüzum yoktur.

XLM Coin Saklama Alanları Nelerdir?

Kripto para borsaları aracılığı ile alınan XLM Coin’lerin gizleme kısmı tamamıyla sanaldır. Fiziksel olarak XLM saklaması yapılamaz. XLM saklamaları çevrimiçi olarak oluşturulacak, XLM Coin cüzdanlarında yapılabilir.

XLM Coin Cüzdanı Nedir?

Stellar Lumen platformu içinde sarfedilen XLM Coin’lerin saklandığı farazi alana XLM cüzdanı denilir. XLM Coin Cüzdanı tamamıyla elektronik olan ve 64 karakterlik bir anahtar ile korunan bir gizleme alanıdır. XLM için oluşturulacak anahtar banka işlemleri için sarfedilen IBAN numarasına benzemektedir. Nasıl banka işlemleri için IBAN gerekiyorsa Stellar platformunda prosedür uygulamak için de belirlenecek olan anahtar gerekmektedir. Bu anahtar olmadan prosedür yapılamaz.

XLM cüzdanlarında 28 bayt alanlı bir ileti bölümü de yer alır. Memo ismi verilen bu ileti bölümünde kullanıcılar birbirleri ile itetişime geçebilir. Bu şekilde işlemlerin kim yönünden yapıldığı öğrenilebilir. Kripto para işlemleri için bu yenilikçi özellik epey önemlidir. Bu sayede katılımcılar, bir evvelki prosedür için bilgi alabilir ve kendi yatırımları için takdir yapabilirler.

Stellar cüzdanını telefona yahut bilgisayara indirmek mümkün olabilir. Bu şekilde XLM cüzdanı kullanıcıların devamlı ulaşımında olur. Cüzdana tam ulaşım için 12 ila 24 kelimelik bir şifre belirlemesi uygulamak lazım olur.

XLM cüzdanları Stellar platformu üzerinden de oluşturulabilir. Stellar resmi internet sitesindeki cüzdanlar sayfasından, değişik programlara göre filtrelenebilen cüzdanlardan biri alınabilir. Alınacak cüzdanlar kullanıma göre şekillendirilebilir. Stellar platformundan alınan cüzdanın aktif olarak kullanılabilmesi için, 0.5 XLM’lik bir ücretin ödenmesi lazım olur.

Stellar Platformunun Diğer Kripto Para Piyasalarından Farkı Nedir?

Stelların sunmuş olduğu en büyük değişiklik; uygulanan prosedür için harcanan sürenin çok az olmasıdır. Seçilmiş ve güvenilen opsiyonları ile Blockchain sisteminden ayrışır. Stellar platformunun, uygulanan işlemlerden kar hedefi olmadığı için de pek çok kripto para piyasasından farklıdır.

Stellar Lumens, Ripple ağından koparak meydana çıkmış gibi görünsede gerçekte çok değişik bir platformdur. Stellar Geliştirme Vakfı yönünden yapılan, Stellar Consensus Protocol’ü ile çalışır. Bu protokol ile hudut ötesi uygulanabilecek para transferleri için rastgele bir ücret talep edilmez. İşlemler kısa zaman içinde gerçekleşir.

Belirtilen farklılıklarda ötürü Stellar platformunun prosedür hacminin her geçen gün arttığı görülür. Son bilgilere göre Stellar Hacmi 1,029,828,251 dolardır. Kripto para biriminin pazar kıymeti şayet 8.947,257,843 dolardır. Şu an için 1 XLM, 2.05 Türk Lirasıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap