Kripto Para Polkadot Nedir ? Polkadot (DOT) Coin Fiyatı ve Nasıl Alınır

Kripto para polkadot nedir ve nasıl alınır, polkadot dolaşımdaki arzı, piyasa değeri, fiyat analizine ait yorumlar ile dot coin hakkında detaylı bilgi.

Polkadot coin nedir, Polkadot nasıl alınır, Polkadot ne kadar

Polkadot nedir adlı makalemizde, özelleştirilebilen ve aniden çok ağ arasında köprü olan yeni kuşak bir Blockchain protokolüdür. Kendisinden evvela kurulan Blockchain protokollerinin yenilenmiş hali olarak düşünülebilir. Palkadot, başka kripto para piyasaları içerisinde en yenisi denilebilir.

Palkadot, gerektiği vakit kişiselleştirilebilir ve ölçeklenebilir. Ağ üzerindeki idare tamamıyla kullananlara aittir. Palkadot platformunun coin’i DOT’tur.

Polkadot Nedir?

Günümüzde kripto paralarla uygulanan işlemler artım göstermiştir. Bitcoin’in çıkışını takip eden sürede, pekçok yeni kripto para platformuda çıkmıştır. Oluşturulan her kripto para platformunda, platforma saf coin tüketilir. İşlem yapabilmek için bu coinler gerekmektedir. Palkadot coini şayet, DOT Coin olarak tüketilir.

Palkadot Nedir ve Ne Zaman Kuruldu?

Palkadot İsviçre’de etkinlik gösteren bir vakıf olan, Web3 vakfı yönünden oluşturulmuştur. Palkadot’un kullanıma açılması, 19 Ağustos 2020 senesinde gerçekleşmiştir. Görüldüğü üzere epey yeni bir platformdur. Kripto para piyasalarına çoğalan merakla beraber, yenilikçi kullanım olanakları ile epey dikkat çekicidir.

Palkadot Altyapısının Oluşumu

Palkadot altyapısı, Nominated Proof Of Stake olarak bilindik bir konsensüs mekanizmasından alınmıştır. Palkadot platformunda prosedür yapabilmek için, konsensüs rollerini alabilmek lazım olur. Konsensüs rolleri DOT ödemesi ile alınır.

DOT Coin’i işleme açabilmek için “stake etmek” lazım olur. Tüm “proof of stake” konsensüs mekanizmalarında durağan olan bu vaziyet ile, oyun mantığından yola çıkarak ağın güvenliği sağlanır.

Palkadot 3 katmanlı bir yapıda çalışır. Ana katmanı “Relay chain” olarak tariflenir. Bu tabaka ağ güvenliğinin sağlandığı birimdir. Aynı vakitte Palkadot platformu haberleşme zinciride bu katmanda oluşturulur.

Palkadot sürdürülebilirliği, 4 tür konsensüs rolü ile sağlanır. Bu roller;

 • Validator,
 • Nominator,
 • Collator,
 • Fisherman olarak tariflenir.

Stake Etmek Ne Demektir?

Stake etmek, en basit söylemiyle kripto para biriminin bir zaman için saklanması manasına gelir. Proof of stake mekanizması ile kullanılmaya başlanmıştır. Bu düzenek ile kripto para birimi bir zaman cüzdanda kilitlenir ve kullanılamaz. Stake etme halinde, sarf yahut aktarım prosedürü gerçekleştirilemez.

Palkadot Avantajları Nelerdir?

Palkadot piyasada yeni olduğundan ötürü yatırımcılar için merak uyandırır.Yeni güncellemeler ile kullananlara faydalar sağlar. DOT Coin üstünlükleri bu şekilde sıralanabilir:

 • Kullanıcılara kişiselleştirilebilir bir ağ kaynağı sağlaması,
 • Ölçeklendirilebilir bir zincir ağı,
 • Zincirler ve Blockchain’ler ile birlikte çalışabilme imkanı,
 • Kullanıcılar yönünden müdahaleye açılmış bir öz idare imkanı,
 • Diğer kripto para piyasalarına göre daha süratli güncellemeye sahip olması.

Palkadot yenilikçi pek çok özelliği ile kullanıcıların ilgisini çeker.

Polkadot Nedir ve DOT Coin Özellikleri Nelerdir?

DOT parçalanmış aniden çok zincir ağından meydana gelir. Bu şekilde çok sayıda zincirde, eş vakitli prosedür yapılabilir. Aynı anda prosedür yapabilme kuvveti ile ölçeklenebilirliği mühim ölçüde arttırılmış olur ve daha çok ilerleme için koşullar sağlanmış olur. Palkadot platformunda, parçalanmış zincirler ağ üstünde paralel olarak çalıştıkları için, parçalanmış zincirlere “parachain” denir.

Blockchain’lerde tek bir özellik her işleme uymaz. Blockchainler’de değişik özellikleri ve kullanım durumlarını arka vermek için değişim prosedürü yapılır. Palkadot platformunda blok zinciri değişimleri epey süratli bir şekilde yapılır. Bu şekilde prosedür basitliği artırılmış olur.

Palkadot’taki programlar, güvenilen olmayan data programları odaklı olmadığı için, akil telefonlardaki programlar gibi verileri ve işlemleri paylaşabilir. Bu sayede zincirler arası haberleşme sağlanmış olur. Bu aplikasyon yardımıyla yatırımcılar, yatırım alanlarında bilgi sahibi olabilirler.

DOT coin özellikleri arasında; prosedür yapılırken izolasyonlu Blockchain’lerin kullanılması dahi sayılabilir.

Polkadot Nedir ve DOT Coin Madenciliği Yapılabilir Mi?

Kripto para piyasalarında blok şifreleri çözülerek uygulanan kripto para madenciliği, Palkadot platformunda yapılamaz. Palkadot platformunda madenciliğe seçenek olarak, staking prosedürü ile DOT kazanabilirler. Bu prosedür yardımıyla kullanıcılar hesaplarındaki DOT miktarı kadar kazanç temin ederler. Kısaca Palkadot platformunda DOT saklayarak kar elde edilebilir.

Palkadot Proof Of Stake Madenciliği Nedir?

Palkadot, Proof Of Stake madenciliği; bir tür DOT biriktirim işlemidir. Kullanıcılar cüzdanlarında DOT kilitleyerek, vadeye koyabilirler. Bu yol ile kazanç sağlanabilir.DOT kilitlemesinden sağlanan kar, bir tür faiz prosedürü gibi düşünülebilir.

Kripto para borsaları aracılığı ile yapılan Palkadot cüzdanları aracılığı ile DOT hesabı açılabilir. Ayrıca Palkadot platformunda bulunan kripto para cüzdanlarında dahi DOT kilitleme yapılabilir.

Proof Of Stake Madenciliği adımları bu şekildedir:

 • Öncelikle rastgele bir kripto para borsasına giriş yapılarak üye olunur.
 • Üyelik işleminden sonra, borsaya para yatırma prosedürü gerçekleştirilir ve farazi cüzdana para aktarılır.
 • Sanal cüzdandaki para DOT’a çevrilir.
 • Son olarak cüzdandaki DOT bakiyesi kilitlenir.

DOT kilitleme prosedürü ardından kilitlenen oran, tespit edilen zaman süresince işleme açılmaz. Palkadot, Proof Of Stake madenciliği, uzun vadeli yatırım fikir edinenler için epey avantajlıdır.

Polkadot coin nedir, Polkadot ne kadar

Polkadot Nedir ve DOT Coin Nasıl Alınır?

Palkadot platformunda prosedür yapabilmek için ilk olarak DOT satın alabilmek lazım olur. Yurt içerisinde hizmet veren yahut küresel olarak çalışan bir kripto para borsasından DOT satın alınabilir.

DOT satın alabilmek için, kripto para borsalarından birine üye olmak lazım olur. İşlem güvenirliği olan bir borsa yardımı ile, kripto para birimleri üzerinden yatırım yapılabilir. Herhangi bir kripto para borsasına üye olduktan sonra hesap oluşturulmalı ve bu hesaba para yatırılması lazım olur. Para yatırma prosedürü gerçekleştikten sonra, dilendiği kadar DOT satın alınabilir. DOT kilitleme prosedürü ile, sahip olunan bakiyedeki DOT kadar kazanç sağlanabileceği için alınacak DOT miktarı kazancı etkiler.

Kripto paralarda yüksek kazanç sağlanabileceği gibi piyasadaki ansızın dalgalanmalarla zarar etme hali dahi vardır. Bu yüzden yatırım yapılmadan evvel ve ardından pazar takip edilmelidir. Fakat Palkadot DOT kilitleme işleminde zarar etme talihi sıfıra yakındır. Satın alınacak DOT Coin’ler Palkadot cüzdanında saklanır.

Palkadot Nedir ve Cüzdanı Ne Demek?

Kripto paraları fiziki olarak biriktirim muhtemel değildir. Bu yüzden farazi olarak cüzdan hesabı açmak lazım olur. Palkadot cüzdanı, kripto para borsalarından satın alınacak DOT Coin’leri gizlemek için yapılan bir çevrimiçi bir hesaptır denilebilir.

Satın alınan DOT Coin’ler, Palkadot cüzdanı ile pc, telefon yahut tablet gibi vasıtalar ile kullanmak mümkün. Kullanım kısmı genişliği ile 24 saat hesap denetimi uygulamak mümkün olabilir. Bu şekilde pazar dalgalanmalarında, hesaba kolayca müdahale edilebilir.

Ayrıca DOT Coin saklanabilecek hususi tarayıcı hizmetleri de mevcuttur. Palkadot resmi internet sayfasında paylaşılan, Palkadot’un destek verdiği cüzdan hesapları dahi kullanmak mümkün.

Palkadot Nedir ve Yatırım Yapmak Güvenli Mi?

Palkadot platformu, ortak ağlar aracılığı ile kitlesel beraber çalışabilirlik özelliğine sahiptir. Birden çok Blockchain üstünde emniyet sağlar. Palkadot, uygulanan işlemleri yayarak gerçekte bir bakıma prosedür güvenliği de sağlar.

Palkadot güvenilir prosedür imkanı sunmak için, Nominated Proof Of Stake mekanizmasını kullanır. Bu düzenek yardımıyla, zincirlerin birbirleriyle tıpkı kurallar altında güvenilir bir şekilde işleme girmesine imkan tanır. İşlemler birbirlerine bağlansada, özgür olarak yönetilmeye devam eder.

Palkadot, prosedür verilerinin paylaşılmasıyla dahi, yatırımcılar için pazar takibi talihi sunar. Bu şekilde de kullanıcılar için güvenilir yatırım araçları belirlemesi daha basit olur.

Palkadot Nedir ve (DOT Coin) Ne Kadar?

Palkadot, kripto para piyasasında yeni olsada, tercih edilen piyasalar arasında konumunu almıştır. Her geçen gün prosedür hacminin arttığı görülür. Özellikle yeni yatırım kaynağı arayan ve kripto para borsasında prosedür uygulamak isteyenlere sunmuş olduğu prosedür takibi üstünlüğü ile yatırımcıların ilgisini çekmiştir.

Şu an için Palkadot prosedür hacmi 3,5 Milyar dolardır. 1 DOT Coin 135.50 TL’ye karşılık gelir.

Yorum Yap

Yorum Yap