Kripto Para Nedir ve Kripto Para Yasal Mı?

Kripto para nedir ve nasıl alınır, Kripto paranın tarihi ve yasal olup olmadığı, Kripto para için vergilendirme var mı sorularının yanıtları burada.

Kripto Para Nedir

Kripto para nedir ve tarihi açısından takas işlemlerinde kullanılabilen, tamamen dijital, şifrelenmiş, sanal para birimi. Bazılarına göreyse geleceğin para birimi.

Günümüzde kripto para birimleri pek oldukca şahıs tarafınca duyulmuş, devlet başkanlarından dev şirketlere kadar her insanın oldukca fazla dikkatini çekmiş durumda olan bilinmeyeni oldukca olan bir olgudur. Takas işlemlerini doğrulamak ve güvenli şekilde gerçekleştirmek için kriptografi kullanılır. Herhangi bir fizyolojik karşılığa haiz değildir.

Aslen banka kartları ve kredi kartlar ile harcanılan ve aktarılan paralar da sanal paralardır, zira bu işlemler sonucunda bir tek sistem verilerinde değişim meydana gelir. Kripto paralar da aynı mantıkta emek verme prensibine haiz. Sadece herhangi bir otorite ya da hükümet tarafınca yönetilmeyen, şu demek oluyor ki merkezileştirilmemiş (decentralized) bir sistem mevcut, bu da sistemin daha güvenli olmasını sağlıyor.

Kriptoloji nedir?

Kriptoloji, bir şifreleme bilimidir. Verilerin bir sisteme gore şifrelenmesidir. Kripto paralar ortam üstünde şifrelerin oluşturulması ve çözülmesi vasıtasıyla aktarma edilir. Hash fonksiyonları benzer biçimde algoritmalar kullanılır.

Kripto Paraların Zamanı

Hızla gelişen teknolojinin zıplama çağı olan 90’lardan beri dijital bir para birimi oluşturmak için birçok girişimde bulunulmuş oldu. Flooz, Beenz ve DigiCash benzer biçimde sistemler geliştirildi, fakat bu girişimler sahtekarlık, finansal sıkıntılar, şirket içi anlaşmazlıklar benzer biçimde sebeplerden dolayı başarısız sonuçlar verdi. Tüm bu emekler güvenilir, üçüncü elden yaklaşım düşüncesini geliştirdi.

İlk kripto para olan Bitcoin, 2009 yılının başlarında Satoshi Nakamoto kod adıyla ortaya çıkan şahıs ya da kişiler tarafınca geliştirildi. Satoshi Nakamato tarafınca geliştirildiği söylenmesine karşın kim ya da kimler olduğu belli olmayan şahıs(ler) tarafınca açık kaynak kodlu yazılım olarak paylaşıldı. Bu ağ uçtan uca şifrelemeli dosya paylaşım platformlarına benzer konseptli bir platform üstünden ilerler.

Kripto Paraların Güvenliği

Ödeme sistemleriyle ilgili en mühim problemlerden birisi aynı paranın iki kere harcanması olasılığıdır. Bunu önlemek için kullanılan geleneksel yöntem, meydana getirilen işlemlerin kaydını tutan merkezi bir aracı (bankalar) koymaktır. Sadece bu yöntem araya tüm sermayeyi denetim edebilen bir otoritenin girmesi anlamına gelir. Bu da güvenilirliği azaltır.

Sadece merkezsizleştirilmiş, başka bir deyişle dağıtık bir ağda -Bitcoin gibi- işlemin gerçekleşebilmesi için sistemin her parçasının onay vermesi gerekmektedir. Bu işlemler blockchain vasıtasıyla yapılmaktadır, bu sayede meydana getirilen her işlem hepimiz tarafınca görülmektedir.

Tüm aktarma işlemleri gönderici ve alıcının cüzdan adresleri ve yollanılacak miktar bilgileriyle gerçekleşir. Takas ya da gönderi işlemi gönderen tarafınca doğrulanmalı ve sonrasında sistem tarafınca onaylanmalıdır. Onaylama işlemi bir tek madenciler tarafınca kriptografik bir bulmaca çözülerek gerçekleştirilebilir. Bir işlem onaylandığı takdirde geri döndürülemez. Kripto paralar için en büyük riskler hack’lenme ve hücum olasılığıdır.

Kripto Para Nedir ve Nasıl Alınır

Kripto Para ve Nasıl Üretiliyor? Kripto Para Madenciliği Nedir?

Kripto paraların üretimi de kendileri benzer biçimde dağıtık bir sistem üstünden gerçekleştirilmektedir. Şu demek oluyor ki kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi ihtiyaç duyulan işlemler zorlaşır.

Üretim işlemi madencilik kanalıyla oluyor, fizyolojik bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Şu demek oluyor ki işlemci gücü ve web bağlantısına haiz olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafınca görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz.

Kripto Para Nedir ve Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasallığı ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazılarında yasallık durumu hala belirsiz ya da değişkenken, bazı ülkeler kullanımına ve ticaretine açık açık izin vermektedir. Bazı ülkeler ise kripto para kullanımını yasakladı yada kullanıma sınır getirdi.

“Bitcoin yasal mı?” benzer biçimde sorular pek oldukca şahıs tarafınca soruluyor. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti devleti tarafınca Bitcoin kullanımına ilişkin yasa ya da engelleme getirilmemiştir, bu yüzden Bitcoin ya da öteki kripto paraları cüzdanınızda bulundurmaktan, almaktan ya da satmaktan dolayı ceza almanız ihtimaller içinde değildir.

Madencilik Yapmak Yasal Mıdır?

Bitcoin ya da kripto para üreticiliği, şu demek oluyor ki madenciliği yapmak kabahat değildir. Yasal olmayan bir durum söz mevzusu değildir.

Kripto Paradan Kazancınız Vergilendirilebilir Mi?

Hesabınıza tertipli para girişi tespit edilirse, kazancınız üstünden vergi talep edilebilir. Eğer ki Maliye tarafınca bu kazancınız sorgulanırsa bu geliri kripto para takas işleminden yada madencilikten elde ettiğinizi belirtebilir, lüzumlu durumlarda bu işlemlerinizi hesap dökümlerinizi kullanarak doğrulayabilirsiniz.

Kripto Paraların Avantajları Nedir?

  • Hiçbir merkez bankasına bağlı olmadığı için ülkelerin ekonomik durumundan etkilenmemektedir.
  • Hesabın dondurulması ya da hesaba el konulması mümkün değildir.
Yorum Yap

Yorum Yap