Kripto Para Dogecoin Nedir? Dogecoin (DOGE) Ne Kadar ve Nasıl Alınır?

Dogecoin nedir ve nasıl alınır, Dogecoin dolaşımdaki arzı, piyasa değeri, fiyat analizine ait dogecoin yorum ile Kripto para dogecoin hakkında detaylı bilgi.

Dogecoin Nedir, Nasıl Alınır

Dogecoin simgesi Shiba Inu cinsi bir it olan ve Litecoin tabanlı elektronik bir paradır. Bir latife ile doğmuş olan bu para birimi zaman içerisinde Bitcoin’e karşılık olarak ulaşılabilir bir seçenek olmuştur. Geleneksel bankacılık prosedür ücretlerinin bulunmadığı bir ödeme sistemi meydana getirmek amaçlanmıştır. Dogecoin düzeneğinin üretimi Jackson Palmer ve Billy Markus yönünden yapılmıştır.

Ekipteki geliştiriciler arasında Max Keller, Ross Nicoll ve Patrick Lodder isimleri bulunmaktadır. Sistem temel olarak blockchain teknolojisinde bir yenilik sunma amacında değildir. Transfer işlemlerini blockchain ağı üzerinden yapar. Diğer kripto para birimlerine daha ulaşılabilir bir seçenek olmayı amaçlamıştır. Bir latife hedefiyle oluşturulmuş ve adını bilindik bir internet karakterinden almıştır. Zamanla finans dünyasındaki en büyük ve aktif topluluklardan biri halene gelmiştir. Kuruluşundan bu yana topluluk Kenya’dahi bulunan rustik kesiminde bir su kuyusu inşa etmek, Jamaika kızak ulusal takımına yardımcı olmak gibi farklı projeler içerisinde bulunmuştur.

Dogecoin Tarihçesi

Dogecoin tarihi gerçekte kurucularından biri olan Jackson Palmer’ ın attığı tweet ile başlamıştır. Şaka gayeli atılan bu tweet Portland odaklı bir program mühendisinin dikkatini çekmiştir. Bu mühendis Billy Markus şimdiki kurucu ortağı Palmer ile iletişime geçer. Kısa bir süre içerisinde DOGE olarak dahi anılan bu kripto para meydana çıkmıştır. 2013 senesinde atılan bir tweet meydana gelmesine niçin olmuştur.

2015 senesine gelindiğinde bundan sonra 100 milyar DOGE pazar içerisinde dolaşıyordu. Jackson Palmer 2015 senesinde projeden ayrılmaya karar vermiştir. 2015 senesinde bu vakte kadar teknik bir güncelleme yapılmamıştır. DOGE’ de 2015 yılından sonra yeni ilerlemeler olmamasına karşın zaman içerisinde tanınmışlığı ve kıymeti gittikçe arttı. 2017 yılının aralık ayında 1 milyar dolarlık bir pazar değerine ulaştı. Bu vaziyet değerinin yükselmesine niçin oldu.

Dogecoin Özellikleri Nelerdir?

Dogecoin özelliklerinde ön plana çıkarılmak dilenen arkadaş canlısı ver erişilebilir oluşudur. İsmini meşhur bir internet karakterinden alan kripto para başka para birimlerine göre daha ulaşılabilir. DOGE Bitcoin gibi komplike platformları kullanmak istemeyen şahıslar için epey elverişli. Piyasa yönünden değerlendirildiğinde en aktif topluluğa sahip olduğu özetlenebilir. Kullanıcılara sunmuş olduğu bahşiş hizmeti sık sık sarfedilen bir uygulamadır. Çeşitli projeler bu yolla finanse edilebiliyor. Aynı şekilde kullanıcılar tanınmayı hak ettiğini düşündükleri paylaşımlar için başka kullanıcıya dahi bahşiş verebilir.

Bu vaziyet bir zevk göstergesi olarak değerlendirilir. Onu başka kripto paralardan ayıran en mühim özelliklerden bir tanesi de deflasyonist değil enflasyonist biçiminde geliştirilmiş olmasıdır. Dolaşım durumunda olan DOGE’ler ile ilgilib ir sınırlama bulunmaz. Diğer kripto para birimlerinde belli bir sınıra ulaşıldığında madencilik kazançlı olmaktan menfaat. Fakat DOGE’ de bu türlü bir vaziyet söz hususu değildir. Yapısıyla uzun vadeli işlemler için epey yararlıdır. Ekibi tamamıyla gönüllü olan şahıslardan oluşur.

Doge Nasıl Satın Alınır?

Dogecoin satın alınırken rastgele bir yerli yahut ecnebi kripto para borsası kullanmak muhtemel. İnternet üzerinden yahut taşınabilir programlar aracılıyla satın alma prosedürü kolayca yapılabilir. Zahmetsiz şekilde uygulanabilecek süratli bir satın alma işlemidir. Yapılan işlemlerde rastgele bir resmi evrak yahut teknik bilgi lüzumlu değildir. DOGE satın alırken bu adımları takip edebilirsiniz:

  • Yerli yahut ecnebi kripto para borsasına girip üye olmalısınız.
  • Üye olurken lüzumlu verileri doğru şekilde girmeniz önemlidir.
  • Hesabınızı oluştururken lüzumlu olan emniyet önlemlerini de tamamlamaya itina göstermelisiniz.
  • Ardından üyelik oluşturduğunuz sitenin anlaşmalı olduğu banka hesabınızdan para gönderebilirsiniz.
  • Gönderilen parayla dilediğiniz DOGE satın alma prosedürünü onaylamalısınız. Ayrıca alabilmek dilediğiniz DOGE kadar paranız olduğuna dikkat etmelisiniz.

Dogecoin (DOGE) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Dogecoin madenciliği özellikleri sebebiyle başka kripto para birimlerinden farklıdır. Dogecoin madenciliği yapılırken güçlük seviyesi, blok zamanı, mükafat ve algoritmasıyla değişiklikler gösterir. Blok zamanı olarak baktığımızda DOGE diğerlerine kıyasla epey hızlıdır. DOGE satın alan şahıslar madenciliğini de uygulamak ister. Kullanıcının blockchain’ inde işleminin onaylanmasıyla yeni DOGE ile ödüllendirilir. Bu ödüllendirilme içim düzensiz bir denklemin halledilmesi gerekmektedir. Bunun için kuvvetli bilgisayarlar tüketilir. Madencilik uygulamak talip kullanıcılar solo yahut madencilik havuzu biçiminde iki tercih hakkı sağlanır.

Solu alanı tercih edenler işlemlerini kendileri yapar. Madencilik havuzunda şayet işlemlerini onaylatarak mükafat kazanmayı hedefleyen bir grup yer alır. Kullanıcıların grup durumunda yaptığı havuz madencilik için ücret ödenir. Solu madencilik yapmayı tercih edenler için bekleme zamanı azıcık daha uzundur. İlk blok mükafatını alabilmek için haftalarca yahut aylarca beklemek gerekebilir. Fakat mükafat kazanıldığında grupta olduğu gibi paylaşım olmaz. Bu sebeple ödülün tamamını alan kullanıcı bekleme zamanını problem etmeyebilir. Aynı vakitte rastgele bir ücret ödemesi de gerekmez. Elde edilen kazanç o anda geçerli olan DOGE fiyatı üzerinden hesaplanır.

Kripto Para Dogecoin, Dogecoin Yorum

Doge Neden Yükseliyor?

Dogecoin yükselme sebebi ekonomi analistleri yönünden değerlendiriliyor. DOGE’ nin yaşadığı artışın nedenlerinden biri meme coin’ in Defi gelişmesi olarak görülüyor. Kripto para borsasında bulunan Defi yatırımcıları OpenDAO projesinden dayanak alıyor. Bu vaziyet dahi ellerinde bulunana DOGE’ lerin kullanımını arttırıyor. Aynı vakitte DOGE’ nin doların dahi destek verdiği sabitcoin olması değerinde yükselmesinde etkilidir. Ren yatırımcılarının duyurusu dahi artışın nedenlerinden biri olarak görülüyor.

Duyuruda denetimin sona ermesiyle DOGE yatırımı yapan bireylerin elinde bulunan renDOGE’ ler teminat olarak gösterilebilecek. Bu şekilde renDOGE’ lerini teminat gösterip sabitcoine çevirmeleri muhtemel olacak. Reddit’ te bulunan SatoshiStreetBets topluluğu dahi bu yükselişi GameStop‘takine (GME) benzetiyor. Bunun bir “pump” olma ihtimalini vurguluyor. Değerinin yükselmesine niçin olanlardan bir tanesi de Elos Musk olarak görülüyor. Tesla’ nın CEO’ su olan Musk birtakım vakitler DOGE’yi dile getiriyor. Son olarak Musk’ ın desteği sayesinde değerinde büyük bir sıçrama yaşanmıştır. Bu kripto paranın yükselişini bu gibi nedenlere düğümlemek mümkündür.

Dogecoin ve Bitcoin Arasındaki Fark Nedir?

Dogecoin ve Bitcoin farkı kullanıcıların seçimleri büyüleyici bir haldir. Özellikle DOGE sahip olduğu niteliklerle yalnızca Bitcoin’ den değil başka kripto paralardan dahi ayrılır. Bu halde en mühim faktör deflasyonist bir para değil enflasyonist bir para olmasıdır. Bu vaziyet piyasada dolaşım yapan coin adedinin bir sınırı olmadığını gösterir. Diğer kripto paralar durağan bir madeni para kaynağına göre tasarlanmıştır.

Bu vaziyet dahi sınıra ulaşıldığında madencilikten elde ettikleri karı azaltır. Tüm kripto paralarda olduğu gibi büyük dalgalanmalar DOGE’ de de görülür. Düşüşler ve yükselişler her daim yaşanabilir. 2013 senesinde pazara sürülen DOGE günümüzde 1,4 milyar pazar değerine sahiptir. Dogecoin ve Bitcoin arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kuruluşu: Doge latife olarak başlayan ve sonrasında topluluk esaslı şekilde kurulan bir kripto paradır. Bitcoin merkezi olmayan bir dijital para olarak geliştirilmiştir.
  • Kurucu: DOGE’ yi Jackson Palmer ve Billy Markus, Bitcoin’ i Satoshi Nakamoto kurmuştur.
  • Ortaya Çıkış Tarihi: DOGE 2013, Bitcoin 2009 senesinde çıkmıştır.
  • Piyasa Değeri: DOGE 350 milyon doların üzerindeyken Bitcoin 300 milyar dolardan çok değere sahiptir.
  • Önemli Destekçiler: DOGE’ yi özellikler Elon Musk desteklemiştir. Bitcoin şayet Jeff Currie, Peter Theil ve Christine Lagarde yönünden desteklenir.
Yorum Yap

Yorum Yap