Kripto Para Chainlink Nedir ? Chainlink (LINK) Fiyatı ve Piyasa Değeri

Kripto para chainlink nedir ve nasıl alınır, chainlink dolaşımdaki arzı, piyasa değeri, fiyat analizine ait yorumlar ile lınk hakkında detaylı bilgi.

chainlink ne kadar

Chainlink nedir adlı makalemizde, bir blockchain zinciridir. Ethereum’dan sonra geliştirilmiştir. Akıllı sözleşmeler ve internet AP’leri ile banka hesap ödemesi gibi zincir dışı ödemelere de olanak tanıyan Chainlink, akil sözleşmeler ve Blockchain arasında köprü vazifiyeti görür.

Chainlink, Sergey Nazarov ve Steve Ellis yönünden kurulan bir zincir ağıdır. 2015 senesinde çalışmalarına başlanmış ve 2017 senesinde kullanıma açılmıştır. Chainink’in token’ı LINK’tir.

Chainlink şimdilik için Ethereum zinciri üstünde yer alır. Birlikte çalışabilirlik özelliği ile daha çok Blockchain zincirine ulaşmayı hedefler. Bu şekilde pekçok değişik aga ulaşım sağlanacak ve tek platformdan istenilen prosedür kısa sürede yapılabilecektir.

Chainlink Nedir?

LINK, Chainlink platformunda prosedür yapabilmek için sarfedilen Coin’dir. Chainlink’te kazanç, bir nevi Ethereum token’ı dahi olan LINK ile sağlanır. LINK kendi versiyonunu destekleyen tesisat cüzdanında dahi saklanabilmekte.

LINK ile değişik ödeme sistemleri ve bankalar ile Blockchain sistemi arasında ortak bir token’dır. Kullanıcılar, blokzincirde yer almayan bir veriyi zincire aktarım etmek için akil sözleşmelere gereksinim duyar. Akıllı sözleşmelerdeki bilgiler Chainlink sistemine aktarım edilir ve düğüm oluşturulur. Bu düğüm ile uygun öneriyi yapan vazifiyeti alır. Böylelikle zincir dışında bulunan data Blockchain zincirine aktarım edilir.

LINK Ne Kadar?

LINK bir kripto para birimidir. LINK’in prosedür hacmi 1 Milyon ile sınırlanmıştır. Şu an için dolaşımdaki LINK miktarı 350 Milyondur.

1 LINK 25.68 Dolara karşılık gelir. LINK işlemleri, dolar üzerinden yapılır.

Chainlink Nasıl Çalışır?

Chainlink’in çalışma sistemi, tamamıyla akil sözleşmeler ile desteklenir. 2015 senesinde kripto para piyasasına giren ve akil sözleşmeler ile kullananlara hizmet yayınlayan Ethereum’un, sözleşmeleri ile çalışır. Chainlink’in kullandığı bu sözleşmeler ile Blockchain zincirinin kullanım kısmı genişlemiştir.

Akıllı sözleşmelerin, yalnızca bulunduğu ağ üstünde çalışması hali dahi Chainlink ile son bulmuştur. Chainlink platformunda, bundan sonra tek bir akil sözleşme ile çok sayıda zincirde prosedür uygulamak muhtemel olabilir. Kısacası Chainlink, Blockchain ile farazi olmayan dünya arasında köprü olarak, işlemlerin yalnızca kripto para borsalarında sınırlanmış kalmamasını sağlar.

Chainlink Özellikleri Nelerdir?

Chainlink’in en mühim özelliği, akil sözleşmeler merkezli olmasıdır. Chainlink, akil sözleşmeye rastgele bir API üzerinden bağlanmayı sağlar. Bu şekilde rastgele bir ödeme sistemine yahut bir bankaya ödeme yapılabilir.

Chainlink akil sözleşme hizmetleri şunlardır:

  • İtibar değerlendirmesi ile kullanıcılar, hizmet seviyesi sözleşmesi adı verilen bir oracle itibarını belirleyen belli bir değişken aralığıyla akil sözleşmeleri kullanabilir. Sözleşme kurallarına uymayanlar cezalandırılır ve rütbesi düşürülür.
  • Dış verilerle çalışma ile kullanıcılar, Blockchain zinciri dışı oracle’lar seçildiğinde, programatik bir uyuşma yaparlar ve dilenen bilgiler desteklenir.
  • Toplama ile kullananlara, yapılacak işlemler için daha evvela uygulanan işlemlerle bir ortalama çıkarılır ve sorular yanıtlanabilir.

Bu özellikleri ile Chainlink, merkezi olmayan bir Oracle ağı olarakta tanımlanabilir.

Chainlink Oracle Nedir?

Oracle, yapılacak işlemler için data gerçekleştiren sunucudur. Sanal olarak uygulanan kripto para işlemlerini, fiziksel olarak desteklerler. Oracle’lar yardımıyla Blockchain zinciri dışındaki işlemler yapılabilir.

Oracle’lar data tabanlarını, API’ları ve tüm dış dünya kaynaklarını kullanabilirler. Bu şekilde prosedür uygulamak için harici bilgilere gereksinim duyanlar, çalışmalarını kolayca yapabilecektir.

Chainlink Avantajları Nelerdir?

Chainlin’in en büyük üstünlüğü, kripto paralar ile bankalar ve ödeme sistemleri arasında köprü vazifiyeti görmesidir. Bilgi güvenilirliğini çoğaltmak için, akil sözleşmeleri merkezden uzaklaştırır. Chainlink data tabanını meydana getiren SmartContract şirketi 2014 yılından beri sözleşme otomasyonları ile uğraşır. Bu vaziyet Chainlink’in güvenilirliğini destekler.

Chainlink, Google Cloud, Oracle ve SWIFT gibi büyük şirketlerle işbirliği içerisindedir. Bu sayede tarayıcılardan güvenilen bir şekilde prosedür yapılabilir.

Genel olarak bakıldığında Chainlin’in, kripto para piyasasına getirdiği yeniliklerle kullananlara pekçok değişik alanda yarar sağladığı görülür.

Chainlink Nedir ve Dezavantajları Nelerdir?

Kullanıcılar için ortaklığın uzun olacağına dair bir güvence yoktur. Chainlink için süratli bir güncelleme ağı dahi yoktur. Chainlink dezavantajları arasında en muhimi, kılavuzluk edebilecek resmi bir yol haritasının olmamasıdır.

Chainlink Madenciliği Nasıl Yapılır?

Chainlink madenciliği yapabilmek muhtemel değildir. LINK madenciliği yapılamayan bir kripto para birimidir. Blok zincirleri kırılarak uygulanan ve böylelikle kazanç sağlanan madencilik, Chainlink yönünden desteklenmez. Chainlink platformu, Coin’leri direkt olarak bizzat üretir ve pazara sürer.

Chainlink Nedir ve Nasıl Alınır?

Chainlink platformunda prosedür gerçekleştirebilmek için LINK’e gereksinim duyulur. Chainlink satın alabilmek için, rastgele bir teknik bilgiye gereksinim duyulmaz. Herhangi bir kripto para borsasından LINK satın alma prosedürü, kolayca gerçekleştirilebilir. Güvenilir bir borsanın seçilmesi önemlidir.

LINK satın alabilmek için ilk olarak, bir kripto para borsasına üye olmak lazım olur. Kimlik verileri doğrulanarak üye olma prosedürü tamamlanır ve borsa hesabı oluşturulur. Son olarak açılacak olan hesaba para yatırmak lazım olur. İşlemler tamamlandıktan sonra LINK alma prosedürü gerçekleştirilir. Ayrıca açılan hesabın bir banka döviz hesabı ile bağlanması lazım olur.

chainlink nedir nasıl alınır

Chainlink Nedir ve Nasıl Saklanır?

Sık sık LINK takası yapılacak şayet ve az miktarda bir LINK saklanacaksa; değişim cüzdanları kullanmak mümkün. LINK gizleme konusu ile ilgili, değişim cüzdanları en güvenilen yol değildir. LINK gizlemek için güvenilen programlar vardır. Mobil cihazlarda dahi kullanılabilen programlar yardımıyla, LINK’ler daha güvenilir bir şekilde saklanabilmekte.

LINK’e yapılacak yatırım büyükse ve uzun vadeli şayet, bir kripto para cüzdanı kullanmak daha basit olacaktır. Kripto para cüzdanları, Coin’lerinizi offline gizleme imkanı sağlar. Ayrıca hesap denetimini epey kolaylaştırır.

Chainlink Cüzdanı Nedir?

Chainlink cüzdanları, diğere kripto para cüzdanlarına göre azıcık daha farklıdır. Chainlink cüzdanı, LINK gizlemek için değil, işlemler esnasında LINK ödemesi uygulamak için gerekmektedir. Bu cüzdan, hususi anahtarlar ile çalışan bir program türüdür.

Chainlink cüzdanları LINK bakiyenizi görme imkanı sunar. LINK bakiyesi Blockchain sistemi ile başka Chainlink cüzdanlarına aktarım edilebilir. Her LINK cüzdanının bir adresi yer alır. Bu adres 26 ila 35 karakterden meydana gelir. Adres yardımıyla başka Chainlink cüzdanları görülebilir ve para aktarımı yapılabilir.

Chainlink cüzdanı ile bakiyede bulunan LINK gerçek para birimlerine dönüştürülemez. LINK bakiyesinin fiziksel para birimine dönüştürülmesi için, kripto para borsalarının kullanılması lazım olur.

3 değişik chainlink cüzdanı türü vardır. Bunlar;

  • Masaüstü cüzdanı,
  • Paper (kağıt) cüzdan,
  • Online cüzdan olarak adlandırılırlar.

Masaüstü LINK Cüzdanları; bilgisayara indirilebilecek gizleme alanlarıdır. Chainlink cüzdanı adresi için tespit edilen anahtarın bilgisayarda kayıtlı olması lazım olur. İnternete tabi bir Chainlink cüzdanı olduğu için, internet üzerinden gelebilecek tehlikelere açıktır. Aktif olarak LINK aktarımı yapacak ve ufak oran bulunduracak kullanıcılar için uygun bir cüzdandır.

Paper LINK Cüzdanları; umumi anahtar ve hususi anahtar kodunun, yazılı olduğu kağıtlardır. Paper Chainlink cüzdanlarında umumi olarak LINK adresi bulgularınız QR kod biçiminde gösterilir. İnternet programı olmadığı için, rastgele bir çevrimiçi tehlikeye karşı en güvenilen cüzdan hesabıdır.

Online LINK Cüzdanları; kripto para borsaları yönünden desteklenen, LINK cüzdanlarıdır. Online LINK cüzdanlarında en mühim konu seçilecek olan borsanın güvenilen olmasıdır. Güvenilir bir kripto para borsası aracılığı ile LINK’ler güvenilen bir şekilde saklanabilmekte ve kullanmak mümkün. Online Chainlink cüzdanları ile hesaplar arası para transfer işlemleri kolayca yapılabilir.

Chainlink platformunun en büyük avantajlarından biri olan, banka ödemeleri ve dış dünya kaynaklı ödemeler LINK cüzdanları ile kolayca yapılabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap