Kripto Para Bitcoin Büyük Düşüşte

Kripto Para Bitcoin Büyük Bir Düşme Derinliğine Girerken, Japonya'dan Gelen Haber Sonrasında 36 bin dolar seviyesine kadar geriledi.

kripto para bitcoin

Kripto Para Bitcoin haftanın son iş günü gününe Bitcoin için bir kötü haber de Japonya’dan geldi. Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda, BTC ilkin olmak suretiyle kripto para birimlerine yüklendi. Perşembe günü 40 bin doların üstüne çıkan Bitcoin yeni boğa pazarı beklentilerini meydana çıkarmasına karşın Japonya’dan gelen bu açıklamaların sonrasında tekrar kıymet kaybetmeye başlayarak 36 bin dolar standardına geriledi.

Mayıs ayının ikinci yarısında ayakta kalmaya çalışan Bitcoin’e (BTC) bir vuruş de Japonya’dan geldi. Amerika ve Çin’in sonrasında pazar ile ilgili negatif eleştirilerde bulunan Japonya resmi makamları kripto para piyasasının çok riskli ve spekülasyonlara açılmış bir pazar olduğunu açıkladı. Açıklama Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’dan geldi. Bloomberg’de yayınlanan habere göre Karuda pazarının emniyetsiz olduğu söyledi:

Kripto para ticaretinin büyük bir kısmı spekülatiftir. Aynı zamanda dalgalanmalar olağanüstü derecede yüksek. Bu yüzden yatırımcılar için güvenilir bir liman olma yolundan çok uzakta.

Kripto Para Bitcoin Hakkında “Çok Sesli Merkez Bankaları Korosu”

Kripto para pazarı ayıların etkisine girmesinden bu yana türlü Merkez Bankası başkanları yönünden topa tutuluyor. Bu hafta kripto para satın aldığını aktaran milyarder iş adamı Ray Dalio Bitcoin’in son senelerde büyük bir başarı elde ettiğini ve bu nedenden hükumetlerin kripto para piyasasına saldırmasının mecburi olduğunu açıkladı. Amerika ve Çin resmi kurumlarından gelen izahatlar Ray Dalio’nun yorumlarını ispatlar kalitede. Amerikan Merkez Bankası başkanı Jerome Powell geçen hafta verdiği bir demeçte kripto para birimlerinin spekülasyonlara açılmış varlıklar olduğunu açıkladı. Aynı şekilde Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos kripto para birimlerinin reel birer yatırım aracı olarak görülmemesi gerekliliğini söylem etti.

BTC ve başka kripto para birimlerine yönelik eleştirilere İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey de katıldı. Bailey açıklamalarında kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünen yatırımcıları uyardı:

Kripto para birimlerine yatırım yapmak isteyenler bu alanda para kaybedeceklerini bilmeli. Sadece kaybedecek parası olanların bu alana yatırım yapması gerekir.

kripto para bitcoin sert dususte

Elon Musk ve Çin Eleştirisi

Merkez Bankalarının kripto para piyasasına yönelik eleştirileri benzerlikler içeriyor. Boğa piyasasının etkisinde süratle kıymet kazanmaya başlayan BTC ve altcoinler, Elon Musk ve Çin cephesinden gelen birkaç haberle %50 seviyesinde kıymet kaybetti. Tek bir insanın yaptığı bir paylaşımın sonrasında pazarının bu duruma gelmesini eleştiren Merkez Bankası başkanları pazarının Çin’e bağımlılığını dahi eleştiriyor.

Tesla’nın Bitcoin için yaptığı enerji kullanımı eleştirilerinin sonrasında Çin kripto para madenciliğine yönelik yaptırımlar programa başladı. Tesla CEO’su Elon Musk sonrasında yaptığı açıklamalarda Bitcoin’in tükettiği enerji miktarından çok bu enerjinin kaynağını eleştirdi. Fosil yakıtlar ve kömür gibi tabiata önemli şekilde zarar verdiğini belirtilen ve yakıtların kullanımını eleştirilen Musk kripto para birimlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi için birtakım madencilik tesisleri ile görüşmelere başladı. Bu bağlamda en büyük kripto para madencilik şirketlerinden biri olan İngiliz ARGO şirketi Kanada ve Amerika’dahi hidroelektrikle çalışan yeni tesisler açacağını duyurdu.

Kuroda Sabit Kripto Para Birimlerine Vurgu Yaptı

Yaptığı açıklamalarda Tether (USDT) gibi durağan kripto para birimlerine de değinen Kuroda bu varlıkları standart kripto para birimlerinden değişik görüyor. Sabit kripto para birimlerinin faydalarına değinen Japonya Merkez Bankası Başkanı bunların dahi kanuni çerçeveler altından tanımlanabilir bir duruma sokulmasının lüzumluluğuna değiniyor. Kripto para birimlerine yönelik gelen eleştirilerin tersine dev finans kurumları ve milyarderler Bitcoin ilkin olmak suretiyle kripto para birimlerine yatırım yapmaya devam etmekte.

Yorum Yap

Yorum Yap