• ALTIN (TL/GR)
  440,49
  % 0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,90
 • € EURO
  9,0058
  % 0,38
 • £ POUND
  10,1216
  % 0,22
 • ¥ YUAN
  1,1475
  % 0,90
 • РУБ RUBLE
  0,1012
  % 0,53
 • BITCOIN/TL
  279621,682
  % -0,64
 • BIST 100
  1.530,78
  % -1,02

Kredinizin Onaylanması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Kredinizin Onaylanması İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Bankaların, kredi başvurunuzu onaylaması hiç de kolay değildir. Yakın zamanda gerçekleşen ekonomik krizler nedeniyle, bankalar artık kredi verecekleri kişileri çok daha dikkatli seçiyor. Bankaların üzerine eğildiği birçok alan bulunurken kredi almak için yapmanız gereken her şeyi tam bir şekilde yapmanız önemlidir.

Kredi başvurunuzun onaylanması için yapmanız gereken şeyler şunlardır.

Tercihlerinizi Değerlendirin

Bir bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka ama mutlaka diğer bankaların kredi oranlarını inceleyin. Ne tarz bir krediye başvuru yapacağınızdan, krediyi geri ödeme koşullarının size uygun olduğundan ve krediyi mümkün olan en kısa sürede geri ödeyebileceğinizden emin olmalısınız. Eğer ihtiyaç, taşıt veya konut kredisi gibi özel kredi tiplerinden birisi için başvuru yapacaksanız, sizin için en uygun kredi çeşidini seçtiğinizden emin olun. Bazen kredi oranları, e-posta adresinize düşebilir. İşte bu yüzden kredi başvurusunda bulunmadan önce gelen kutunuzu da kontrol etmelisiniz.

Sorular Sorun

İlginizi çeken bir kredi paketi bulduğunuzda, direkt olarak bankayı arayın ve söz konusu kredi için uygun olup olmadığınızı öğrenin. Kredi almadan önce gerekli doküman ve materyalleri öğrenmek ve bir plan oluşturmak için banka yetkilisinden bir randevu alabilirsiniz. Bankaların, kredi verme şartları birbirinden farklıdır. İşte bu nedenle bu şartları kredi başvurusu yapmadan önce bilmek önemlidir.

Sınırlarınızı Bilmelisiniz

Eğer kredi başvurusunda bulunacaksanız, kredi geçmişiniz ve kredi notunuz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bankalar size kredi çekebilmeniz için gerekli kredi notu aralıklarını bildirmelidir. Kredi başvurusu yapmadan belli bir zaman önce kredi notunuz ve kredi geçmişiniz hakkında bilgi isteyin. Kredi notunuzu inceleyin ve hata varsa düzeltme yapmak için bir süre bekleyin.

Bankalar kredi verirken geçmiş kredilere çok dikkat ediyor. Eğer kredi geçmişinizin bulunduğu raporda hatalar varsa, düşük kredi notu ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca kredi çekerken ödeyebileceğiniz bir miktar olmasına da çok dikkat edin. Geri ödeyebileceğiniz miktarda kredi çekmeye özen gösterin.

Kontrol Listesi Oluşturun

Bankadan alacağınız bilgilere göre kredi çekmek için gerekli belgeleri içeren bir kontrol listesi oluşturmak zekice olacaktır. Size borç veren kişilerden, iş vereninizden ve finansal aracı kurumlardan bu belgeleri toplamak biraz zaman alabilir. Eksik belge ile başvurursanız kredi başvurunuz reddedilebilir.

Gerçekçi Beklentilere Sahip Olun

Aceleniz olduğu bir zamanda kredi başvurusu yapmak pek de iyi bir fikir değildir. Bankaların, kredi verirken belli başlı kuralları bulunmaktadır. Kredi başvuru süreci boyunca süreç ile ilgili sorular sorun. Böylece size kredi çıkıp çıkmayacağını daha rahat anlayabilirsiniz. Bazı krediler birkaç gün içinde onaylanırken taşıt ve konut kredisi gibi kredilerin onaylanması birkaç haftayı bulabilir.

Kredi başvurusunda bulunurken krediyi ne için kullanabileceğinizi söyleyebilirsiniz. Eğer ihtiyaç kredisi çekiyorsanız, bankalar krediyi ne için çekmek istediğinizi merak edecektir. Alacağınız parayı evinizi geliştirmek veya borcunuzu kapatmak için kullanabilirsiniz. Kredi başvuru süreçleri gerçekten sinir bozucu olabilmektedir. Eğer kredi başvurunuz reddedildi ise, bankalar herhangi bir neden belirtmeyebilir. Sürekli olarak benzeri krediler için başvuru yapmak kredi notunuzu olumsuz etkileyebilir. Çok sayıda kredi başvurusu yapmak, kredi notunuzu etkilemesinin yanı sıra yakın gelecekte kredi alma şansınızı da azaltır.