• ALTIN (TL/GR)
  442,22
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4450
  % -0,41
 • € EURO
  9,0239
  % -0,18
 • £ POUND
  10,1395
  % -0,32
 • ¥ YUAN
  1,1487
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,1008
  % -0,22
 • BITCOIN/TL
  276828,449
  % 1,50
 • BIST 100
  1.568,08
  % 0,73

Kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir?

banka gözünde sizin borçlarınızı düzenli düzensiz ödeme alışkanlığını gösteren bir etkendir. Bankalar müşterilerin kredi notuna göz önünde bulundurarak risk profilini görür sonrasında notun yükseklik veya düşüklüğüne göre müşteriye kredi verilip verilmeyeceğine karar verirler. Bunun dışında bankaların kendi müşterilerine özel kendi notları veya değerlendirme kriterleri vardır öte yandan Kredi Kayıt Bürosu’nda kişiler için belirlenmiş notlara da değerlendirme içerisinde bulundururlar. Banka yeniden kredi kullanmak isteyen bireylerin geçmiş kredi kullanımı ve ödeme şekillerinden yola çıkarak, verecekleri kredi hakkında ön değerlendirmede dikkat ederler.
Peki kredi notu oluşturulurken nelere bakılır?
Kredi notu oluşturulurken bir çok etken göz önünde bulundurulur bunlardan en önemlileri:
– Toplam kredili hesap sayısı (Kredi borcunuz)
– Toplam kredi limitiniz (Kredi kartı vs.)
– Kredi borçlarınızın tanımlı kredi limitinize oranı
– Toplam borç bakiyeniz
– Son kredi kullanım tarihi
– Gecikmedeki hesap sayısı ve mevcut borçlardaki gecikmeler
– Kredi borcunu düzenli ödeme
– Kullanılan kredilerdeki ödeme geçmişinin uzunluğu (kredi tarihçesi)
– Kullanılan kredilerin çeşitliliği
– Kullanılan ve kapatılan kredilerin sayısı
– Son dönemde açılan yeni kredi sayısı
gibi bir çok etken kredi notunuzu belirler. Eğer notunuz yüksek ise siz kolayca kredi alabilir veya notunuz olması gerekenin altında ise bazen bir banka size kredinizi onaylamazken, başka bir banka bu konuda daha esnek davranabilir. Kredi notunuzu 5 TL’ye öğrenebilirsiniz.
Kredi notunuzu yükseltmek için ne yapmalısınız?
Ödeme konusunda sıkıntılarınız varsa veya düzenli ödeme yapmıyorsanız kredi kartlarını kapatıp tüm borçlarınızı sıfırlayarak notunuzu yükseltemezsiniz . Kredi notunuz bekleyerek düzenli bir ödeme yapmadan yükselmez; bunun için sizin yeniden borçlanmanız ve bu borcu zamanında düzenli ödemeniz gerekir. Borcunuzu bitirdikten sonra yeniden düzenli ödeme yaparak kısa zamanda notunuz kademeli bir şekilde yükselecektir.
Kesinlikle kredi kartı kullanın
Belirli bir aylıklı gelirde çalışmanız veya kamuda çalışan olmanız, kredi veya kredi kartı alma olasılığını yükseltir. Öte yandan geliriniz düzelmiş ve borcunuzun bitirmenize rağmen kredi kartlarındaki az dahi olsa düzensiz yatırmak konut ihtiyaç ya da taşıt kredisi gibi ihtiyacınız olan kredileri almanızı engelleyebilir. Bundan dolayı kredi kartı kullanırken kartınızın bütün limitinizi kullanmayın, her ay borcunuzun tamamını yeniden ödeyin minimum ödeme yaparak taksitlendirme işine girmeyin. Yoksa taksitlendirme yaptığınızda daha sonraki taksitler ile birlikte kart borcunuz alıp başını gidebilir ve yeniden borcu ödeyemez duruma gelebilir ödemede sıkıntılar olur ve notunuz yeniden düşebilir.