Gayrimenkul, araç almak veya çeşitli giderlerimizi karşılamak için en yaygın başvurduğumuz kurumlardan biri bankalardır. Bankalar ihtiyaç kredisi gibi farklı kategorideki kredileri vermek için bazı kriterleri dikkate alırlar. Bunlar belgelendirilmiş bir gelirinizin olması ve risk oluşturacak bir etkenin olup olmadığıdır.
notu sizin bankadan alıp alamayacağınızı belirlemede son derece önemlidir. Kimi bankalar düşük nota sahip bireylere sağlasa da, notunu düşürecek durumların mümkün olduğunca önüne geçmek gerekir. notu düşük olanların yapacağı başvuruları da bu puanın düşmesinde rol sahibidir. Bundan dolayı önce notu öğrenmek ve buna göre hareket etmek önemlidir.
Sabit geliri olan kefiller genellikle bankaların kredi verirken sizden istediği koşullardan biridir. ortalama ve biraz üstü kişiler için de kefil gerektirecek durumlar ortaya çıkabilir. Kredi notunun sorgulandıktan sonra size uygun banka seçimi yapmak için araştırma yapmanız gerekebilir. Kredi gurupları puanlarına göre şöyle değerlendirilir:
• En risksiz ve kredi verilme oranı yüksek görülen puan 1700 – 1900 arasıdır.
• İyi kredi olarak değerlendirilebilecek not aralığı 1500 – 1699 olarak kabul edilir.
• Kişinin maaş veya gelir durumuna bağlı olarak nispeten az riskli kredi notu aralığı 1100 – 1499 olarak belirlenmiştir.
• Kredi verilme ihtimali az olan ve orta riskli kabul edilen aralık ise 700 – 1099 aralığıdır.