Kredi kartları doğru kullanıldığında yaşamımızı kolaylaştıran en önemli ödeme araçlarından biridir. Özen göstereceğimiz birkaç önemli püf noktası ile kredi kartları son derece yararlı hale gelebilir.
Bankalar müşterilerine en iyi fırsatları sunmak için sıkı rekabet ederler. İndirim ve puan toplama kampanyaları tüketiciyi kendine çekecek özelliklerdir. Siz de size en iyi fırsatları sunan, kullanışlı bir kart seçmeden önce iyi bir araştırma yapın. Bankaların internet sitelerinde size uygun özellikteki kartları inceleyin.
ile öncelik verilmesi gereken ödemeleri yapmalısınız. Bir ödeme ya da maaş bekliyorsanız, ancak acil ödemeniz gereken bir fatura veya masraf varsa kredi kartınızı bu gibi ödemelerde öncelikli olarak kullanın. Gereğinden fazla alışveriş yaparak bütçenize zarar vermeyin.
Kredi kartlarının size sunduğu ödemelerin bir borç olduğunu kendinize hatırlatın. Kredi kartlarını maaş ya da ödeme günlerinize kadar size borç veren bir araç olduğunu düşünürseniz, geri ödeme zamanına kadar bilinçli bir şekilde harcama yapabilirsiniz. Kredi kartında yaptığınız harcamaları hesap kesim tarihlerinde inceleyebilir, gerekli ve gereksiz harcamalarınızı tespit ederek, kredi kartınızı daha doğru bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.
Kredi kartlarını limitlerine göre değil kendi bütçenize göre kullanın. Kredi kartları yukarıda belirttiğimiz gibi size önceden ödeme veya alışveriş yapma şansı sunan ödeme araçlarıdır. Bütçenizi aşmamaya ve ödemeleri zamanında yapmaya dikkat edin. Yıllık süre içinde 3 kez geciktirilen borçlar kredi kartınızın kapanmasına, 90 gün ödememe halindeyse bankanız tarafından yasal takip işlemlere başvurulmasına neden olabilirsiniz. Zamanında ödenmeyen asgari ve toplam borçların kredi notlarınızı da etkilediğinizi aklınızdan çıkarmayın.