• ALTIN (TL/GR)
  441,81
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4126
  % 0,58
 • € EURO
  9,0363
  % 0,53
 • £ POUND
  10,1620
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % -1,33
 • BITCOIN/TL
  242800,600
  % -1,36
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59

Kredi kartım kaybolursa ne yapmalıyım?

Kredi kartım kaybolursa ne yapmalıyım?

Günlük yaşamda ve internetten devamlı kullandığımız kredi kartları artık hayatımızın bir parçası olmuştur. Bazen elde olmayan nedenler sonrasında kartımız çalınabilir veya kaybolabilir. Peki ne yapmalıyız? Kredi kartınız kaybolursa zaman geçirmeden bankanızın telefon bankacılığı numarasını aramalı ve kayıp bildirimi yapmalısınız.Çünkü kredi kartınızın kaybolması demek nerede bulunduğunu bilmediğiniz manasına gelir.
Bu da kartınızın oldukça veyahut her lâhza bir başkasının eline geçme rizikosu ile karşı karşıya olduğunuzu gösterir.
“Acaba bir yerlerden çıkar mı?”, diye düşünmeyin ve kendinizi rizikoya atmadan bankanızı arayarak kartınızı kullanıma kapatın.

Tüm bankaların kredi kart kayıp/çalıntı vaziyetlerinde size takviye edecek ayrı bir takımı yer alır.
Görevli sizin bildiriminiz üstüne hiçbir sorgulamaya lüzum duymadan kartınızı iptal eder.
Çünkü banka şeklinde de üstüne herhangi bir riziko alabilmek istemez.
Ardından size yeni bir kart isteyip istemediğinizi sorar.
Yanıtınıza göre de değişik bir kart numarası ve güvenlik kodu olan görülmemiş bir kart gönderir ya da kartı yenilemez.

Kayıp bildiriminiz ve kartınızın iptali sonrasında banka görevlisi size “Kredi kartınızla son olarak ne vakit ve nerede harcama yaptınız?” gibi sualler sorabilir.
Onlar bir yandan kredi kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini sorgularken bir yandan da sizin beyanınızı kayıt edilen telefon görüşmelerine dâhil etmek ister.
Siz de telefondaki görevliye son olarak uygulanan harcama detayınızı sorarak kartınızın başkasının eline geçip geçmediğini sorgulayabilirsiniz.
İnternet bankacılığını tüketiyorsanız bunu web şubenizden kendiniz de muayene edebilirsiniz.

Kart kayıp bildirimi yaptığınızdan ardından kartınızla yapılacak alışverişler içersinde herhangi bir sorumluluğunuz kalmaz.
Bildirim evveli ilk 24 vakitte yapılmış size ilişkin olmayan alışverişler varsa ve kartınız bu vaziyet içersinde sigortalıysa yalnızca 150 TL’ye kadar mesul tutulursunuz.
Öte yandan mümkün kuşkulu alış veriş vaziyetlerinde kartın kayıbıveyahut çalınması konusunda bir ihmaliniz veyahut kastınız olmasından şüphelenilirse banka ile anlaşmazlığa buton olasılığınız da yer alıyor.
Bu halde sigortanız olsa dahi 150 TL hududu uygulanmaz.

Kredi kartınızı kaybettiğinizde size ilişkin olmayan alışverişler mevzu bahis ve banka doğrulusunda tazmin edilemeyecek bir vaziyet yaşanıyorsa konuyu Cumhuriyet Savcılıklarına bildirmeniz ve adli prosedür başlatmanız lazım olur.