Son değişen yasa ile yürürlüğe girerek 1 Şubat 2018 tarihinden itibaren kredi kartıyla yapılacak alışverişlerde bundan sonra müşteri onayı gerekecek. Bu da şu oluyor Kredi Kartı sahipleri bankalarına herhangi bir bildirim yapmadıkları takdirde internetten online alışveriş yapamayacak. Kullanıcı güvenliğini düşünerek yapılan düzenlemede bundan sonra kart sahipleri bankalarına talep etmediği sürece, bireysel banka kartları ve kredi kartları elektronik ticaret gibi her türlü online işlemlerine kapalı olarak üretilecek. Peki bunun için neler yapılması gerekiyor? Kredi kartı Online alışveriş onayı için 3 yöntem ile erişime açabilirsiniz. Kredi kartı kullanıcıları Kullanıcılar bankanın mobil uygulama veya internet sitesinin ayarlar kısmına girerek, telefonla (Arama ya da SMS) veya şubeye giderek bu işlemi gerçekleştirebilecek. Öte yandan otomatik ödeme talimatları ise kapsam dışı kalacak. Online alışverişi yapmak için bankaya onay verilmese dahi daha önceden verilmiş tüm otomatik ödeme talimatları yeni uygulamadan etkilenmeyecek.
BANKA VEYA KREDİ KARTINIZ ONLİNE ALIŞVERİŞE NASIL AÇILIR?
Online alışveriş onayı 3 şekilde yapılıyor. Bunlar ise kullanıcılar bankanın mobil uygulama veya internet sitesinin ayarlar kısmından, telefonla (Arama ya da SMS) ve şubeye giderek bu işlemi kendileri gerçekleştirebilecek.
Otomatik ödeme talimatları ise kapsam dışı bırakıldı. Yani bankanıza onay vermeseniz dahi daha önceden verilmiş otomatik ödeme talimatları yeni uygulamadan etkilenmeyecek.
ONLİNE ALIŞVERİŞ ONAYI İÇİN 3 ŞEKİLDE YAPILIYOR
Kullanıcılar bankanın mobil uygulama veya internet sitesinin ayarlar kısmından, telefonla (arama ya da SMS) ve şubeye giderek bu işlemi gerçekleştirebilecek.
OTOMATİK ÖDEME TALİMATLARI NE OLACAK?
Kredi kartlarından aylık otomatik ödeme talimatı veren kart sahipleri bu işlemleri etkileyecek mi diye düşünmeye başladılar.. Kredi kartından farklı alanlarda; sigorta, BES, eğitim, aidat, gibi hizmet alımları yine devam edecek. Bu da şu oluyor kartları online işlemlere açtırmasanız dahi bu talimatlar kaldığı yerden devam edecek.