Kredi kartları hem gündelik yaşamda hem de internet dünyasında kullandığımız pratik bir ödeme aracıdır. Anlık nakit ihtiyacımızı karşılayan, gelirimize göre bize para taşımak yerine istediğimiz an ödeme yapmamızı sağlayan bu kullanışlı kartların, aidat veya yıllık ücret gibi bazı ek maliyetleri bulunmaktadır. Aidat ve yıllık ücret, tüketicilerin genellikle şikâyet ettiği bir durumdur. Peki, aidatı gibi ücretleri ödemek gerekli midir? Banka müşterilerinin merak ettiği bu sorunun cevabını vermeye çalışalım.
Kredi kartları ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme yoktur. Dolayısı ile bankaların talep ettiği aidat ücretlerinin alınması yasal bir gerekçeye dayanmaz. Bundan dolayı birçok müşteri aidat ücretini ödememek ya da ödenen ücretleri geri almak için mahkemeye başvurmaktadır. Mahkemeler müşteri lehine veya aleyhine sonuçlanır. Kredi kartlarının aidat masraflarını azaltmak için bazı müşteriler ise sık kullanmadıkları kartları iptal ettirmektedir.
Alınan yeni kararlarla her banka müşterisine aidat almayacağı bir kredi kartı hizmeti sunmak zorundadır. Ancak aidatsız bu kartlarda alışverişe taksit veya puan biriktirme gibi özelliklerin olup olmayacağı tamamen bankanın karar vereceği bir konudur. Birçok banka aidatsız kart vermemektedir ve mevcut kartlardan aidat almaya devam etmektedir.
Aidat ücretlerinin iptali için mahkemelere başvurulabilir veya bankadan aidatın iptali talep edilebilir. Bunun yanında aidat istemeyen banka uygulamaları için internette kısa bir araştırma yapılabilir. Banka aidat sorunlarında https://www.turkiye.gov.tr/tuketici-sikayeti-uygulamasi adresine müracaat edilebilir.