KOSGEB (Kçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı), KOBİ’lerin ihracat alanında kendisini geliştirmesi, Ar-Ge çalışmasına öncelik vermesi , kendi aralarında bulunmakta olan rekabetin korunması ve arttırılmasının sağlanması , global olarak söz sahibi olabilecek düzeylerde anlaşmalar sağlanması , girişimcilik politikası üzerinde strateji geliştirilmesi , vizyon olarak dünyadaki diğer kuruluşların seviyesine çıkmak, sosyal alanda kalkınma sağlamak ve bu kültürün oluşumunu gerçekleştirme amaçları ile birlikte 3624 sayılı Kanunla 20 Nisan 1990 yılında kurulmuş bir yapıdır.

yapabilmek için her şeyden önce KOSGEB anasayfasından kayıt olunmalıdır. E-KOBİ menüsünden ilk başvuru seçeneğine girerek KOSGEB’in veri tabanına kayıt yaptırılabilir. KOSGEB hibe başvuruları KOBİ’ler tarafından oldukça önemli olmakla beraber , veri tabanına kaydın ardından , başvuru yapan işletmenin gerçekte KOBİ olup olmadığının anlaşılması için KOBİ beyannamesi doldurulması gerekmektedir. KOSGEB hibe başvuruları tarafından desteklenmekte olan bir çok sektör bulunmaktadır. KOBİ küçük , büyük ve orta ölçekli işletmelerden oluşmakla birlikte çalışan sayısının en az 10 kişi ve yıllık karının 1.000.000 TL’den az olmaması gereklidir. KOSGEB hibe başvuruları için sadece KOBİ’ler değil girişimci adaylarıda bundan faydalanabilmekte. Bu proje kapsamında desteklenen KOBİ’ler 30.000 TL’ye kadar hibe ve 70.000 TL’ye kadar kredi yardımı vermekte. KOSGEB hibe başvuruları aslında kredi vermemekte fakat ; yatırım yapmak , işletme için sermayenin karşılaması için alınacak olan kredilerin faiz, kar ve komisyon benzeri masraflarının bir bölümü veye tümünü karşılamayı amaçlamaktadır. Yıldan yıla göre değişen uygulamanın miktarı bu yılda devam etmektedir. Bazen herhangi bir kredi uygulanmayabilmekte. 2012 yılında KOSGEB tarafından herhangi bir uygulama olmamıştır.

KOSGEB hibe başvuruları için yapılacak durumlardan biri de öncesinde , projelerin hazır hale getirilmesi için , mümkün mertebe yapılacak olan iş planı ve diğer fizibilite konuları üzerinde belirli nitelikleri bilmek , ve konuya hakim olmak şarttır. Bu nedenlerle projeyi hazır hale getirmek önemli bir noktada yer almaktadır. KOSGEB projelerinin hazır hale getirmek için piyasa üzerinde bir çok danışmak şirketi var olup yardım etmek amacı ile çalışmaktadır.