KOSGEB Girişimcilik Sicil Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Kosgeb girişimcilik sicil belgesi nedir, nasıl alınır, Kosgeb girişimcilik sicil belgesini kimler alabilir, Kosgeb girişimcilik sicil belgesi kaç günde alınır.

Kosgeb Girişimcilik Sicil Belgesi

KOSGEB girişimcilik sicil belgesi almak için, ilgili kurum tarafından gerçekleştirilen eğitim programlarının herhangi birine katılım sağlamak gerekir. Bu eğitim programları sonucunda kurumun vereceği belge, ilgili iş koluna yönelik gerçekleştirilen hibe yardımlarından faydalanma hakkını ortaya çıkaracaktır. KOSGEB veri tabanına bu yol ile kayıt sağlamış olan kişiler, kurumun sağlayacağı destekleri almaya hak kazanmış demektir.

Fakat ilgili sertifikayı almak, en kısa sürede bir para yardımı görüleceği anlamına gelmez. Pek çok devlet bakanlığı ile ortak şekilde çalışan KOSGEB kurumu, belli dönemlerde ve belli tutarlarda destekler sağlar. Bunlar için başvuru yapmak ise belge sahibi olan her vatandaşın kendi inisiyatifine bağlıdır.

KOSGEB Girişimcilik Sicil Belgesi, KOSGEB Kursu Kaç Gün Sürüyor?

KOSGEB tarafından verilen kursların süresi genel olarak 32 saattir. Bu kurslar, bir gün içinde en fazla 8 saat düzeyinde alınabilir. Yani en kısa sürede KOSGEB sertifikası alabilmek için en az 4 gün boyunca bu kurslara devam etmek lazımdır. KOSGEB Geleneksel Girişimcilik Eğitim Programı ve KOSGEB İleri Girişimcilik Eğitim Programı olmak üzere ikiye ayrılan bu kursların tamamı için zaman sınırlandırması aynı şekildedir.

KOSGEB Destekleri Hangi Sektörler İçin Veriliyor?

KOSGEB, yeni kurulmuş olan ya da orta ölçekli olan pek çok işletmeye destek sağlar. Ülke ekonomisinin kalkınabilmesi için KOSGEB tarafından destek verilen sektörler giysi imalatından madenciliğe, otelcilikten restorancılığa kadar birbirinden farklı meslek sınıflarını içine alabilir. Söz konusu desteklerden faydalanabilmek için esas olan ölçüt, işletmeyi henüz kurmuş olmak ve KOSGEB kurslarına katılıp sistem üzerinde kayıt gerçekleştirmektir.

Çünkü ilgili kurumun verdiği bu teşvikler, işletmeleri sistemde tanımlamak ve kaçak hizmetlerden kaynaklanan vergi kayıplarını önlemekle de ilişkilidir. Kurumun çeşitli destekler sunduğu sektörleri detaylı bir biçimde incelemek isterseniz buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

2021 KOSGEB Destekleri Ne Kadar?

Kosgeb Girişimcilik Sicil Belgesi

2021 KOSGEB Destekleri Ne Kadar?

KOSGEB destekleri 2021 yılında veya daha başka dönemlerde sabit olmamıştır. Devletin bu kurum aracılığıyla sağladığı tüm hibe destekleri, başvuru sahiplerine göre ayrı ayrı belirlenir. Önceden saptanmış olan üst sınırlar dahilinde işletmeler bazı destekler alarak faaliyetlerini sürdürürler. Daha çok esnaf girişimcilerini kapsayan Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında başvuru sahipleri için belirlenen üst sınır 65.000 TL’dir.

Bunun yanı sıra teknolojik üretim stratejileri kullanan modern sektörler, İleri Girişimcilik Destek Programı kapsamında desteklenir. Bu destek programının üst limiti de 365.000 TL’dir. Ayrıca kurumun son projesi, yurtdışından ithal edilen ürünleri yurtiçinde imal eden esnafları kalkındırma amacına hizmet eder. Devletin ayırmış olduğu 5.000.000.000 TL’lik yatırım bütçesi, kriterlere uygun olan esnaflar için yakında dağıtılmaya başlayacaktır.

KOSGEB Destekleri Geri Ödemeli Midir?

KOSGEB tarafından girişimcilere sunulabilen destekler, türlerine bağlı olarak geri ödemeli ya da geri ödemesiz olabilir. Ayrıca işletmecilerin giderleri tamamen değil belli oranlar kapsamında karşılanır. KOSGEB girişimcilik belgesi mevcut olmadan bu desteklerin alınabilmesi mümkün değildir.

Birinci ve ikinci bölge illerinde ikamet eden işletmeciler, sahip oldukları gider oranlarının yüzde 60’ı kadar destek alabilir. Üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölge illeri için bu oran yüzde 70’tir. Başvuru sahibinin engelli, birinci dereceden şehit akrabası, savaş gazisi ya da bir kadın olması halinde tüm bu oranlar için yüzde 20’lik artış uygulanması mümkün olur.

Geri Ödemesiz KOSGEB Destekleri Ne Kadardır?

Kuruluş aşamasında bulunan işletmeler için KOSGEB geri ödemesiz yardımlarda bulunur. Fakat her yıl için bu geçerli olmayabilir. Geri ödemesiz olarak sunulan destekler ise üst limitlerine göre şunlardır:

  • İşletme kurma desteği: 2.000 TL
  • İşletmenin kuruluş döneminde ekipman temin etme desteği: 18.000 TL
  • Gider karşılama desteği: 30.000 TL

Söz konusu kurumun başvuru kabul etmesi halinde, KOSGEB girişimcilik belgesi kullanılarak bu yardımları almak mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap