Kanal İstanbul Projesi Hakkında Bakan Açıklama Yaptı

Kanal İstanbul Projesi Hakkında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Twitter Hesabından Projeye Dair Önemli Açıklamalar Paylaştı.

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi Hakkında, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Twitter Hesabından Projeye Dair Önemli Açıklamalar Paylaştı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesinin birebir ölçeğindeki fotoğrafını Twitter hesabından paylaştı. Karaismailoğlu, mesajında, “Ülkemizi lojistik bir üst durumuna getirecek ‘Kanal İstanbul’ projemizin haziran ayı münasebetiyle esasını atıyoruz” ifadesini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, dün akşam katıldığı televizyon programında dahi projeye dair açıklamalarda bulundu.

Karaismailoğlu, İstanbul’dan geçen gemi adedinin 25 bin olduğunu vurgulayarak, “Avrasya’nın tam merkezindeyiz. Geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı’nda bir kaza oldu, kanal kapandı. Bir günlük maliyeti 9 milyar dolar. Lojistik koridorlar artıyor. Denizden taşımacılığın oranı her sene artıyor. Bugün İstanbul’dahi güvenilir geçmesi gereken gemi adedi 25 bin; fakat biz arkadaşlarımızla beraber 43 bin gemiyi güvenilir olarak geçirmeye çalışıyoruz. Bu seneler süresince artacak ve gelecekte yetmeyecek” dedi.

Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi ile Türkiye Lojistik Üst Olacak

2050 senesinde 78 bin geminin geçmesi beklendiğini kaydeden Karaismailoğlu, “Kanal İstanbul projesiyle Türkiye lojistik üst olacak. Haziran itibari ile projemize başlamış olacağız. Bizim 10 yıldan sonra Kanal İstanbul’a önemli bir şekilde gereksinimimiz olacak. Gemilerin bekleme süreleri uzayacak, bunların bekleme maliyetleri lojistik maliyetleri hesaba katıldığında Kanal İstanbul’dan geçmek daha avantajlı olacak. 5 senede bitirmeyi planlıyoruz. Sazlıdere Barajı İstanbul’un su gereksiniminin 2,9’unu karşılıyor. Yapılan barajlarla kayıptan daha çok su gereksinimi yaratılacak. Güzergah üstünde orman kısmı bulunmamaktadır” biçiminde konuştu.

Yorum Yap

Yorum Yap