• ALTIN (TL/GR)
  442,36
  % 0,17
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4454
  % -0,28
 • € EURO
  9,0195
  % -0,44
 • £ POUND
  10,1847
  % -0,02
 • ¥ YUAN
  1,1516
  % -0,11
 • РУБ RUBLE
  0,1013
  % -0,06
 • BITCOIN/TL
  258188,472
  % -5,73
 • BIST 100
  1.556,21
  % -0,56

Hayat Sigortalı Kredi

Hayat Sigortalı Kredi

Keşke paraya bu kadar gereksinimiz olmasa ama olmuyor işte. İnsanız kendimizce ama küçük çaplı ama büyük çaplı olarak değerlendirdiğimiz düşlerimiz var ve tüm bunları yerine getirebilmek için de paraya hatta daha çok paraya gereksinim duyuyoruz. Örneğin tüm bir yıl çalıştıktan sonra hayalimizdeki tatili yapabilmek için elimizde yeterince nakit olmadığı için de bazen kredi çekmek durumunda kalabiliyoruz ki artık kredi çekerken de türü ve nedeni ne olursa olsun endişe etmemize gerek yok zira %100 hayat sigortalı kredi var ve bu yazıda bu konuya yabancı olanlar için temel bilgiler vermeye çalışarak nedir % 100 hayat sigortalı olan kredinin cevabını vereceğiz.

Bu kredi adından da net bir biçimde anlaşılabileceği üzere hayat sigortalı olan kredi. Kişinin kredi türü üstte de ifade edildiği gibi ne olursa olsun birçok banka yapıyor. Kişinin mortgage yani konut kredisi, araba kredisi alması gibi durumlarda zaten bir paketin içinde kendiliğinden bu sigorta geliyor ama bunun yanında kişi ihtiyaç kredisi çektiğinde de hayat sigortasını artık bankalara yapıyor. Bankalar bunu neden yapıyor sorusunun yanıtı ise belli. Kişinin çektiği kredi sırasında çekmiş olduğu kredinin tamamını ödemeden ölmesi durumunda banka kalan rakamın geride kalan insanlardan alınmayacağına ve ödendiğini kabul etmesine dair bir sigorta. Yani eğer siz kredi çektiniz ama kalan taksiti ödeyemeden ölür iseniz banka geride kalan kişilerden sizin hayat sigortanız olduğunuz için herhangi bir ücret talep etmiyor. Üstelik rakam ne olursa olsun.

Ama elbette bunun da bir bedeli var ve bankalar bu durumu kredi çekecek olan kişilere bildiriyor ve bunun bir masrafı olduğunu kredi çekecek kişiye deklare ederek onaylarını talep ediyorlar. Sadece burada şöyle bir istisna var konut kredi çekerken DASK yani deprem sigortası zorunlu olduğu için size sunulan paketin içinde kendiliğinden geliyor ve siz otomatik olarak bu durumdan faydalanıyorsunuz. Tüm bu durumlarda hayat sigortası rakamları bankalara göre değişiklikler gösteriyor ama ne olursa olsun çekilen kredi boyunca devam ediyor ve siz de güvenle kredinizi stres yaşamadan kullanıyorsunuz.