Hangi Kripto Para Yükselir 2021

hangi kriptolara yatirim yapmali hangilerine yapmamali

Hangi Kripto Para Yükselir 2021, altcoin yatırım tavsiyeleri, 2021 hangi kripto para alınmalı, piyasada en çok adı geçen 10 kripto para birimi değerlendirmesi yazımızda; Bitcoin, Ethereum, Ripple, Bitcoin Cash, EOS, Litecoin, Cardano, Stellar, IOTA ve Tron’dur. Şu anda piyasada gördüğümüz bu kripto para birimlerinden en az 7’si değerini kaybetmeye mahkumdur. Çünkü bu kripto para birimleri, piyasaya sürülen ilk kriptolardı ve arkalarında cidden kötü bir teknoloji bulunuyor.

Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash
Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’in ortak özelliklerine gelin bakalım.

Tüm bu kripto paralar, gerçekten düşük işlem hızlarına sahiptir. Bu kripto paralarla işlem yapmak, saatler sürebilir. Bu durum bir kripto para birimini kabul edilemez.

Kripto paraların en hızlı saniyede sadece 7 işlem yapabilmektedir. Oysa VISA gibi bir dünya devi normal bir günde 10 bin işlemi birden gerçekleştirebilmektedir. Öte yandan bu rakam, yoğun günlerde 60 bine kadar çıkabilmektedir. Bu rakam, dijital bir para biriminin saniyede halledebileceği işlem sayısı olmalıdır. Lighthing Network sayesinde bu durum düzeltilebilir fakat yine de ortada bir netlik yok. Bitcoin Cash, bu konuda diğer kriptolara göre daha hızlı gözüküyor.

Kripto para birimleri ile yapılan işlemlerde yüksek komisyonların bulunması, bu kripto para birimlerini özellikle küçük boyutlu işlemlerde kullanılmaz hale getiriyor. Eğer kripto paralar yaygın olarak kullanılacaksa, komisyon bedelleri de düşürülmelidir.
Kripto para birimlerinin üretimi yapılırken çokça enerji kullanılır. Öyle ki şu ana kadar Bitcoin üretimi için İrlanda gibi küçük bir ülkeninki kadar enerji sarfiyatı yapılmıştır.

Fazlaca merkezileşen 2 adet madencilik havuzu, blok zinciri platformunu çift ödeme saldırılarına karşı oldukça açık hale getirmektedir. Bitcoin’in değerini korumasının arkasındaki yegâne faktör ise insanlar arasında oldukça popüler olmasıdır. İşini bilen bir hacker ile blok zinciri platformları çok kolay bir şekilde çökertilebilir.

EOS ve XRP

EOS ve Ripple’ın ölçeklenebilirliği gerçekten yüksektir çünkü görüş birliği için sadece 50 oy hakkı kullanırlar. Bu durum ise âdem-i merkeziyetçilikten fazlasıyla uzaktır. EOS, topluluktakilerin oy noktalarını seçmesine izin vermektedir fakat yine de karar vermek için 21 oy gereklidir. Bu tasarımın pek de iyi olmadığını ve çok merkeziyetçi olduğunu söyleyebiliriz.

Ripple, hiç fena değil diye nitelendirebileceğimiz bir kripto para birimidir fakat görüş birliği için oy gruplarına ihtiyaç duyar. Bu özellik aslında kötü bir özellik değildir fakat IOTA ve Elastos gibi daha âdem-i merkeziyetçi kripto paralar bulunmaktadır.

Tron

Tron’a baktığımızda üstünkörülük konusunda uzun bir geçmişi olduğunu ve ürün planlaması konusunda diğer kriptolardan alıntı yaptığını söyleyebiliriz. Tron, dürüst iletişime önem vermemekle birlikte insanları yanlış yönlendirmektedir. Tron, sadece insanları yanlış yönlendirmekle kalmayıp yatırımcılarını da yanlış yönlendirmektedir fakat Tron ile ilgilini en büyük problem görüş birliği algoritması olarak PoS sistemini kullanmasıdır çünkü bu algoritma merkezileşmenin önünü açmaktadır.

PoW sisteminde en fazla oy hakkı, en fazla hash gücüne sahip olana verilirken PoS sisteminde ise en fazla coine sahip olana verilmektedir. Bu da Tron’da zenginlerin, kurumların ve hatta hükümetlerin daha fazla oy gücüne sahip olmaları anlamına gelmektedir.

PoS, PoW’a göre bir saniyede daha çok işlem gerçekleştirebilir fakat PoS sisteminde âdem-i merkeziyetçilik feda edilir. Tron, daha hızlı işlem yaptığı için Ethereum’dan daha iyi olmasıyla övünür fakat asla merkeziyetçi yapısından bahsetmez. Kısacası Tron, iyi bir yatırım değildir.

Stellar ve Cardano

Bu iki kripto para birimi diğer kripto paralar kadar kötü değildir. Stellar ve Ripple’ın arasındaki tek benzerlik ikisinin de merkezi bir algoritmaya sahip olmasıdır. Cardano da aslında kötü bir platform değildir fakat Cardano’dan çok daha iyi iş çıkaran platformlar da mevcuttur. Stellar ve Ripple’da saatlerce süren işlemler, komisyonlar, yüksek merkezileşme, düşük ölçeklenebilirlik ve yüksek enerji tüketimi yoktur. Onların yerine anlık transferler, sıfır komisyon özelliği, sonsuz ölçeklenebilirlik, sınırsız âdem-i merkeziyetçilik ve Bitcoin’in milyonda biri enerji tüketimi bulunur.

IOTA, Skycoin ve Elastos
İlk sıraya muhtemelen IOTA, Skycoin veya Elastos yerleşecektir. Bu kriptolar hakkında biraz bilgi vermek iyi olacaktır.

IOTA
Yukarıda belirtilen dört özelliğin dışında IOTA kullanıcılarına merkezi olmayan depolama alanı, Oracles ve dış kaynaklı bulut bilişim hizmeti de sunmaktadır. IOTA’nın değeri şu an 5 milyar dolar civarındadır ve pek yakında Bitcoin’i geçmesi bekleniyor. IOTA bugüne kadar birçok eleştiri aldı çünkü IOTA platformunda tüm işlemler bir koordinatör aracılığıyla onaylanıyor. Tabii ki oy noktalarının fazlalaştırılmasından sonra bu durum değiştirilebilir.

Skycoin
Skycoin; merkezi olmayan depolama alanı, akıllı sözleşmeleri ve maksimum gizliliği yatırımcılarına sunuyor. Ayrıca tamamen âdem-i merkeziyetçi olan Skywire’ı da bizlere tanıtan yine Skycoin platformudur. Ki bu özellik, kripto paraların tümünden daha etkili olabilir. Henüz test aşamasında olan Skywire’ı geçtiğimiz haftalarda yayımladılar.

Elastos
Elastos için en kapsamlı, verimli ve en özelleştirilebilir dapps işletim sistemi ve çalışma ortamıdır diyebiliriz. İşte bu nedenle yatırım için de gayet uygundur.

Yorum Yap

Yorum Yap