Halving Nedir? Bitcoin Halving Hakkında Merak Edilenler

Halving Nedir ve Etkileri Nelerdir? Bitcoin Halving Nedir? Bitcoin Cash Halving Nedir? Litecoin Halving Nedir? Halving hakkında her şey yazımızda.

Halving Nedir

Halving nedir sözcük olarak yarılanma manasına gelmektedir. Madencilik ile imal edilen kripto para birimlerinde (Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin vs.) madencilik üretiminde blok başına düşen ödülün belli sürelerle yarıya düşürülmesidir.

Madencilik kripto para birimlerinin üretilmesini sağlamasının beraberinde blockchain sistemindeki transferlerin onaylanması için de gereklidir.Madenciliğin bitmesi yahut işlemlerin yavaşlaması düzenin kullanılabilirliğinin etkilenmesine yol açacaktır.

Madencilik ile imal edilen bütün kripto para birimlerinde üretilecek ünite adedi saptanmıştır. Belirlenen miktarın üstünde ünite üretilememektedir. Bu şekilde kripto para biriminin fiyatlandırılmasında esas niçin olan arz-talep dengesi mahfuz, enflasyonun önüne geçilmiştir.

Halving’in Avantajı Nedir?

Halving, kripto para birimlerinin madenciliğinde, madencilik ödülünün belli sürelerle maksatlı olarak düşürülmesidir. Bu işlemin iki esas sebebi vardır.

Kripto para birimlerine esasen beri inancı olan kullanıcıların ödüllendirilmesi. Madencilik ile imal edilen kripto para birimlerine inancı olan ve çıkışından itibaren bu alanda madencilik yapan kullanıcılar halving işlemlerinden ilkin etkilenmedikleri için sonradan bu alana dahil olan madencilere göre çok daha çok blok mükafatı almış olacaklar.

Madencilik prosedürü kripto para üretimi için lüzumlu muhtemel epey bunun yanı sıra blockchain sisteminde uygulanan transferlerin onaylanması işini de gerçekleştirdikleri için ağın esasını oluşturmaktadırlar. Üretilecek kripto para ünite adedinin sınırlandırılmış olması, şayet ilk blok mükafatı rakamları ile devam edilse bütün kripto para adedinin üretilmesine niçin olurdu. Bu halde dahi madenciler rastgele bir mükafat olmadığı için blockchain ağından, yani madencilik ağından çekilmeye başlayacaklardır ve düzenin tıkanmasına yol açacaktır. Madencileri blockchain ağında çok vakit tutabilmek ve kripto para biriminin üretimini devam ettirmek için madenci adedi arttıkça blok mükafatını düşürmek gerekmektedir.

Halving Nedir ve Bitcoin Halving

Bitcoin (BTC) Halving Nedir?

Bitcoin (BTC) kripto para birimi madencilik ile imal edilen bir kripto para birimidir. Madenciler çözdükleri her blok başına Bitcoin cinsinden mükafat alırlar. Bu yolla hem Bitcoin üretimi yapılmakta üstelik blockchain ağındaki işlemler gerçekleşmektedir.

Bitcoin (BTC) blockchain üstünde uygulanan Halving ile bu blok başına alınan mükafat yarı değerine düşürülmektedir.

Bitcoin (BTC) madenciliği ilk olarak kurucusu olarak bilindik Satoshi Nakamoto yönünden 31 Ekim 2008 tarihinde başlattığı “Genesis Block” ile başlamıştır. Sonrasında uygulanan her tasdik prosedürü bu blok üstüne yazılmıştır.

Bitcoin (BTC) ilk çıktığı senelerde 2008 yılında her bir blok başına 50 BTC mükafat vermekteydi. Madenci adedinin artacağını ve işlemlerin yavaşlayacağını öngören geliştiriciler blok başına verilen ödülün kendi kendine düşmesini sağlayacak bir sistem “Halving” sistemini geliştirdiler. Bitcoin ağında ilk halving prosedürü 2012 yılında yapıldı ve blok başına düşen mükafat 25 BTC oldu. Yaklaşık olarak her 4 senede bir gerçekleşen Halving bir ileri yarılamasını 2016 yılında yaptı ve blok başı mükafat 12,5 BTC oldu.

2020 yılında üçüncü bir halving yapılacaktır ve blok başı mükafat 6,25 BTC olacaktır.

Halving işleminin Bitcoin fiyatına yansıması bu vakte kadar daima pozitif olmuştur. 2020 yılında yapılacak Halving için de beklentiler bu yöndedir.

Bitcoin Cash (BCH) Halving Nedir?

Bitcoin Cash (BCH) kripto para birimi Bitcoin (BTC) blockchain ağı üstünde işlemlerin yavaşlaması üstüne daha hızlı bir sistem sunulması namına, Bitcoin ağından çatallanarak 2017 yılında meydana çıkmış bir kripto para birimidir.

Bitcoin Cash (BCH) Bitcoin’de (BTC) olduğu gibi madencilik ile imal edilen bir kripto para birimidir. Blockchain üstünde madenciler çözdükleri her blok için Bitcoin Cash (BCH) cinsinden mükafat almaktadırlar. Bu mükafat sistemi hem Bitcoin Cash üretilmekte üstelik blockchain düzeneğinin sürekliliği ve güvenliği sağlanmaktadır.

Bitcoin Cash (BCH) madenciliği şimdilik blok başına mükafat olarak 12,5 BCH vermektedir. 2020 yılında yapılacak olan Halving ile blok başına verilen mükafat 6,25 BCH olacaktır.

Litecoin (LTC) Halving Nedir?

Litecoin (LTC) Bitcoin blockchain ağından çatallanarak ayrılan ilk kripto para birimidir. 2011 yılında Charlie Lee yönünden pazara sürülmüştür. İlk altcoin olma özelliği taşımaktadır.

Bitcoin (BTC) blockchain sisteminde işlemlerin yavaşlaması ve birtakım teknik düzenlemelerin gerekliliğinden ötürü meydana çıkmıştır. Blockchain ağında daha hızlı blok oluşturması işlemlerin Bitcoin (BTC) blockchain ağından işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlamaktadır.

Litecoin (LTC) kripto para birimi madencilik aracılığıyla imal edilen bir kripto para birimidir ve toplam arzı bellidir. Litecoin (LTC) pazara toplamda 84.000.000 LTC adedinde sürülecektir. Diğer madencilik ile üretimi uygulanan kripto para birimleri gibi Litecoin (LTC) sisteminde Halving barındırmaktadır.

Litecoin (LTC) ağında dört senelik periyotlarla Halving yapılmakta ve blok başına mükafat her seferinde yarılanmaktadır. Litecoin (LTC) ilk çıktığı 2011 yılında blok başı mükafat 50 LTC olarak belirlenmişti. 2015 yılında uygulanan Halving ile madenci blok başı mükafatı 25 LTC’ye düşmüştür. Son uygulanan Halving 5 Ağustos 2019 tarihinde gerçekleşti ve dört süresince madencilere blok başı 12,5 LTC ödenecektir.

Yorum Yap

Yorum Yap