Gram altın ücretleri bu gün ne kadar oldu? 16 Ağustos 2019 anlık ve aktüel gram altın kuru ücretleri…
Altının gram maliyeti, güne düşüşle başlamasının sonrasında 271,7 lira civarında dengelendi.
Almanya’da büyüme ve Çin’de endüstri üretimi ilk olarak olmak suretiyle nihai izah eden makroekonomik verilerin beklentilerin altında kalmasının yanında Arjantin’deki ilerlemeler ve İtalya’da politik belirsizliklerin sürmesi, global piyasalarda resesyon kaygılarını artırdı.

Söz hususu gelişmelerin tesiriyle riziko iştahı azalırken, güvenilir liman olarak görülen altına da talep arttı.
Uluslararası piyasalarda altının ons maliyeti 1.535 dolara tırmanarak 2013 Nisan’dan bu yana en yüksek düzeyini görürken, bu gün saat 10.50 haysiyetiyle yüzde 0,3 düşüşle 1.512 dolar seviyelerinden alıcı buluyor.
Altının gramı ise ons fiyatındaki yükselişe paralel nihai tek sene en yüksek düzeyi olan 277 lirayı deneme etmesinin sonrasında bu gün 271,7 liradan prosedür görüyor.
Aynı dakikalarda Kapalıçarşı’da çeyrek altın 443 lira, Cumhuriyet altını 1.808 liradan satılıyor.

Analistler, global büyümeye ait endişelerin belirginleştiği tek ortamda, yatırımcıların portföy dağılımında risksiz varlıkların ağırlığını artırdığına işaret ederek, bu paralelde altın fiyatlarının da yükseldiğini ifade etti.
Gram altın için 269,7 liranın üstünde kalıcılık sağlanması halinde 276 liranın gündeme gelebileceğini açıklayan analistler, mümkün düşüşlerde ise 265 liranın takviye konumunda yer aldığını söyledi.