Fon Hesabı Nedir, Ne Kadar Kazandırır?

Fon hesabı nedir ve Fon hesabı ne kadar kazandırır, Fon toplam değer hesaplama ile bankadan fon almak hakkında detaylı bilgiler haberimizde.

Fon Hesabı Nedir

Fon hesabı nedir, eğer kişinin varlığı varsa ve bunu döviz, tahvil, bono, altın ya da hisse senedi gibi araçlara yatırmak istemiyorsa ya da bu araçlardan hangisinin daha iyi kazandıracağını bilemiyorsa varlığını yatırdığı hesaptır. Bu hesaptaki varlık yatırım fonu olarak geçer. Yatırım fonlarının her birinin birer yöneticisi vardır. Bu yöneticiler yatırım fonundaki parayı en uygun yatırıma göre değerlendirir ve maksimum kar amacı güder ya da piyasa kötüyse en küçük zararı verir. Böylece neyin daha çok değerleneceğini bilemiyorsak bizim için en iyi yatırımı yapan yer fon hesabıdır.

Fon hesabının ne kadar kazandıracağı belirsiz bir olaydır. Yatırdığınız paranın oranında yatırım yapacağınızı alanlarda kar edebilirsiniz ya da sürekli zarar edebilirsiniz. Bu konuda kar etmek için bir uzmandan yardım almalısınız.

Fondan Nasıl Para Kazanılır?

Fon hesabından para kazanırken öncelikle bir uzmana danışılmalıdır. Çok fazla fon çeşidi vardır ve doğru şekilde yatırım yapmak bu noktada çok önemlidir. Para kazanmak için alınan fonun değer kazanması gerekir. Tam tersi olursa da paranız kaybedilir.

Fon Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Fon alım satımı için banka hesabına sahip olmak gereklidir. Banka hesabı oluşturulduktan sonra şubeden, telefon bankacılığından, bankamatikten ya da İnternet şubesinden fon alım satımı yapılabilir.

Fon Alıp Satarken Dikkat Edilecekler

Fon alım satımı yaparken bazı noktalara dikkat etmek önemlidir. Bu noktalarından bazıları şöyledir:

  • Fonun yapısı ve içeriği çok iyi analiz edilmelidir.
  • Alacağını sifonun geçmiş performansını incelemek ve araştırmak gerekir.
  • Piyasa koşulları göz önünde bulundurularak yatırımlar yapılmalıdır.
  • Stopaj vergisi dikkate alınmalıdır. Net karın yüzde onu vergi olarak kesilmelidir kesilmektedir.
  • Sabırlı olmak ve ona göre yatırım yapmak gereklidir çünkü uzun vadede kazanılmaktadır.
  • Herkesten yatırım tavsiyesi alınmamalıdır, kişinin kendisi hakimse konuya kendi bildiği şekilde devam etmeli değilse de bankasından yardım almalıdır.
Fon Hesabı Nedir ve Ne Kadar Kazandırır

Yatırım Fonu Avantajları Nelerdir?

Yatırım fonu avantajları bu fona sahip olan insan sayısını günden güne arttırmaktadır. Bazı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Profesyonel fon hesabı yöneticileri tarafından paranız yönetilir ve bu uzmanlar piyasayı sürekli olarak takip ederek sizin için en iyi karı elde etmeye ya da en az zararı vermeye çalışırlar.
  • Fonunuzu istediğiniz zaman nakite çevirebilirsiniz.
  • Küçük yatırımlar ile büyük şirketlere ya da büyük yatırımlara ortak olabilirsiniz.
  • Girerken ya da çıkarken komisyonu ödemezsiniz.

Kaç Çeşit Fon Hesabı Vardır?

Yatırım fonunun birçok çeşidi vardır bu. Bu çeşitliliğin sebebi birden fazla yatırım aracının karışımından oluşmasıdır.

Yatırım puanları içeriğine göre az risksiz, az riskli, orta riskli ve yüksek riskli olarak dörde ayrılmaktadır. Risk faktörü fonun içerisindeki yatırım aracıdır.

En risksiz yatırım araçları kısa vadeli bono, tahvil, repo gibi devlet iç borçlanma araçları olmaktadır. En riskli grup ise hisse senedi, döviz ve altın grubudur.

A tipi fonlar en riskli fonlardır, B tipi fonlar ise en risksiz gruptur.

Banka Fon Hesabı

Banka fon hesabı bir mevduat hesabınız olması şartıyla menkul olan kıymetinizi değerlenmesini sağlar. Bu çeşit fon hesabı alım satım sonucu bir gelir sağlamak isterseniz size uygun seçenekler sunacaktır. Mevduat hesabınız fon hesabı haline gelmiş olur.

Likit Fon Hesabı

Likit fon hesabı düşük riskli bir hesaptır. Vade süresi 180 günden azdır ve getiri oranı ortalama yüzde 0.1 olmaktadır. Fon hesabında risk faktörü ile kazanç doğru orantılıdır dolayısı ile likit fon hesabında çok büyük kazançlar elde edilmez.

Yorum Yap

Yorum Yap