Fırsat Girişimciliği Nedir?

Girişimcilerin sahip olması gereken özellikler arasında yer alan fırsat girişimciliği nedir ve özellikleri nelerdir sorunlarına cevap bulacaksınız.

fırsat girişimciliği nedir

Fırsat girişimciliği nedir sorusu en umumi tanımıyla var pazarlardaki fırsatları görüp değerlendiren kişiye denir. Girişimcilerin haiz olması ihtiyaç duyulan özellikler içinde fırsatları görüp değerlendirmek vardır. Girişimcilerin tüm bunlar bu özelliğe sahipse fırsat girişimciliğiyle girişimciyi ayıranın ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Bundan dolayı evvela girişimcinin ve fırsat teriminin ayrımını bilmeniz icap eder.

Girişimci, kâr amacı güderek risk meydan ve yeni bir uğraş fikrini ortaya koyan kişiye denir. Fırsat terimi bir şeyin yapılmasına müsait olan vakit, vaziyet olarak açıklanır.

Fırsat girişimciliği, yapıt ya da hizmetleri üretmeden evvel pazardaki oluşacak fırsatları görebilmek ve fırsatları değerlendirerek pazara yapıt ya da hizmetleri taktim etmek olarak bilinebilir.  Girişimci ise aslına bakarsan mevcut olan bir işi yapabilir, mevcut olan işi geliştirebilir. Bundan dolayı girişimcilerde fırsatları görebilme özelliği olsa bile her girişimci fırsat girişimcisi değildir.

Fırsat Girişimciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Fırsat girişimciliği tamamen pazar yerinde oluşacak fırsatları görmekle ilgilidir. Bundan dolayı pazar yerindeki değişiklikleri görmeleri ve değerlendirebilmeleri fazla önemlidir.
 • Teknolojik gelişimleri ve hayattaki gelişimleri takip etmeliler. Dünyanın bir yerinde oluşan bir fırsat ve değişiklik bulunduğunuz ülkede istenen bir yapıt ya da hizmet olabilir. Değişiklikleri takip edebilmeniz yapıt ya da hizmetleri müşterilerinize ulaştırabilmeniz için önemlidir.
 • İletişim yönünüzün güçlü olması değişen dünyanın farkına varabilmenizi sağlar. İnsanlarla haberleşme kurarak değişen talepleri evvelde görebilirsiniz. Değişen talepler pazar yerinizde karşılanmıyorsa bunu karşılamaya yönelik bir fırsat girişimi yapabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizin tercihlerini her vakit incelemelisiniz. Hedef kitleniz yalnız sizin yapıt ya da hizmetinize değil pazar yerindeki pek fazla yapıt ya da hizmete alaka duyar. Bunu takip etmeniz hedef kitlenizi daha iyi anlamanıza muavin olacaktır.
 • Fırsat girişimciliğinde en mühim şey girişimcinin kâr elde etme amacıylafırsatlardan istifade etmek istemesidir.

Girişimcilerin Fırsatları Görüp Değerlendirmeleri

Girişimcilerin özellikleri içinde fırsatları görüp değerlendirmesi vardır. Girişimcilerin fırsatları görebilmesi ve değerlendirmesi için birtakım mevzularda kendilerini geliştirmiş olmaları icap eder.

 • Girişimcilerin tahsil, havadis ve becerileri değişik olabilir. Buradan girişimciler içinde havadis asimetrisi oluşacaktır. Bu sayede girişimcilerin fırsatları kendilerine gore tespit edebilme şekilleri vardır.
 • Girişimciler fırsatları görmeye çalışsa bile ara ara tesadüfi olarak o fırsat girişimcinin önüne gelebilir. Bundan dolayı doğru zamanda doğru yerde doğru kişiyle konuşmak girişimciler için fazlaca önemlidir.
 • Kuvvetli ve sıska bağlardan oluşan toplumsal ağların fırsatların bilincinde olup olmadığının keşfedilmesine muavin olur.Bu sayede toplumsal ağlarınızın da fikirlerini alabilirsiniz.
 • Girişimcilerin özellikleri içinde risk alma, iyimserlik, kendine güvenmek ve yaratıcılık benzer biçimde özellikler yer alır. Bu özelliklere haiz olan girişimciler fırsatları gördükleri lahza tatbik fikrinden çekinmezler. Risk alabilmek fırsat girişimciliğinin en mühim adımlarından biridir.
 • Girişimciler için vakit yönetimi fazlaca önemlidir. Zamanlarını iyi halde yönetmeleri fırsatları uygulayabilmek için fazlaca önemlidir.

Fırsat girişimciliğine en fazla benzeyen gereksinim girişimciliğidir. Fırsat girişimciliğiyle gereksinim girişimciliği içinde farklar vardır.

Bu farklar şu şekildedir;

 • İhtiyaç girişimcilikleri işsizlikten kurtulmak için yapılır, fırsat girişimciliği ise kâr elde etmek için fırsatları değerlendirir.
 • İhtiyaç girişimcileri gelişmekte olan ülkelerde daha fazla rastlanır. Fırsat girişimciliğine ise daha fazla gelişmiş ülkelerde rastlanır.
 • İhtiyaç girişimcilerinin motivasyon kaynakları kâr elde etmektir. Fırsat girişimciliğinde ise fırsatları kaçırmayarak değerlendirmektir.

Fırsat Girişimciliğinin Yeni Özelliği

Girişimcilerin zamanlarını iyi halde yönetmeleri doğru yerde, doğru zamanda ve doğru kişiyle olmalarına muavin olacaktır. Girişimcilerin yeni özelliği polikronisite ismi veriliyor. Polikronisite, insanların iki işi birden aynı anda yönetmesine deniyor. Böylece girişimciler hem zamanlarını daha iyi yönetebiliyor hemde işlerini halletmelerine fazlaca muavin oluyor.

Polikronisite, vakit çizelgelerinde yer meydan, zamanlama ve tarihleri içeren, koordinasyon, dönemin bölümlenmesi benzer biçimde pek fazla bireysel durumlar için kavramsallaşmıştır.

Girişimcilerin Diğer Özellikleri

fırsat girişimciliği nedir bilgileri

Girişimcilerin yalnız bir yahut birkaç özelliği yoktur. Girişimcilerin haiz olması ihtiyaç duyulan fazla çok hususiyet vardır. Bu özelliklerin bir araya gelmesiyle girişimcilerin daha planlı ve daha iyi halde çalışabilecekleri bilinir.

 • Yaratıcılık

Yaratıcılık mevcut olanın dışına çıkmaya çalışmaktır. Fırsatları tespit eden girişimci mevcut olmayan bir durumun fırsatını görmüş olabilir. Bu durumda yaratıcılığınıda kullanarak fırsatları değerlendirebilirsiniz.

 • Adanmışlık

Adanmışlık bir şeye bütün dikkatini ve bütün zamanını verme durumudur. Girişimcilerin gördükleri fırsatları değerlendirmeleride bu halde olacaktır. Girişimciler fırsatları değerlendirdikten sonrasında kendini adayarak işini meydana getirmeye çalışacaktır.

 • Kararlılık

Girişimcilerin emin olmaları icap eder. Etrafınızdaki insanoğlu sizin gördüğünüz fırsatları görmeyebilir. Görmedikleri için size yapamazsın, bu uğraş tutmaz diyebilirler. Bu durumun önüne geçmek için emin olmalısınız ve şayet siz teşebbüs fikrinize inanıyorsanız etrafınızdaki insanların neler dediklerini dikkate almamalısınız.

 • Esneklik

Elastikiyet terimi değişimlere aleni olan girişimcileri anlatım etmek için kullanılıyor. Esnekliği olan girişimciler fırsatları daha iyi görebileceklerdir bu sebeple hedef kitlesindeki değişiklikleri görebilecek ve uygulamaya geçmeye hevesli olacaktırlar. Fırsat girişimciliği için en mühim özelliklerden biri elastikiyet özelliğidir.

 • Liderlik

Bir girişimci liderlik özelliklerinin hepsini taşımalı ve iyi bir önder olmalıdır. Önder olmak işlerin adım atması, ekibin yönetilmesi için önemlidir.

 • Tutku

Ihtiras, bir fırsat girişimcisi için fazlaca önemlidir. Bu yola devam etmesini elde edecektir. Bilhassa gelecekte oluşabilecek bir fırsatı bulan girişimci hırslı halde işini yapmalıdır.

 • Özgüven

Özgüven bireylerin hepsinde olması ihtiyaç duyulan bir özelliktir. Bilhassa fırsat girişimcilerinde olması ihtiyaç duyulan en mühim özelliklerden biride özgüvendir. Bundan dolayı birtakım insanoğlu sizin gördüğünüz fırsatları göremeyeceklerdir. Kendinize itimat duymanız ve fırsattan güvenilir olmalısınız. Kafi sermayenizin olmadığını bir durumdakendi fırsatınıza inanmazsanız kapital bulmak için gideceğiniz bölgeler size inanmayacaktır.

 • İleri görüşlü olmak

İleri görüşlü olmak ileride müşterilerin gereksinim duyacakları, tercih edebilecekleri şeyleri evvelde görebilmeyi ihtiva eder. Fırsat girişimcileri için bu vaziyet fazlaca önemlidir. İleri görüşlü olan fırsat girişimcileri ileride oluşabilecek fırsatları fazlaca basit farkedecektir.

 • Planlama

Planlama işlerin denetim altında yürüyebilmesi için önemlidir.  Lüzumsuz olan şeylere takılmadan ilerleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap