Ethereum Madenciliği (Mining) Nedir, Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği, kripto para ağlarındaki zorlu ve karmaşık matematik problemlerini çözme sürecidir. Ethereum madenciliği hakkında her şey yazımızda.

Ethereum Madenciliği Nedir

Ethereum madenciliği, Ethereum blockchain üzerinden belli algoritmalara elverişli işlemlerle Ether kazanılmasıdır. Ether, ethereum madenciliği neticesi elde ettikleri dijital para birimidir.

Ethereum madenciliğinde madenciler blok prosedürü için bilgisayarlarıyla cebir problemini çözmeye uğraşır. Bloğun vakit kodları, uygulama versiyonlu büyük harfe duyarlı rakam ve harflerden ve belli bir durağan uzunluktan meydana gelen bilgisini alır. Bu data dizisine hash adı verilir. Eğer madenci çözmeye çalıştığı hash ile ahenkli bir dizi bulursa blok işlenmiş olur ve başka düğüm onayları ve blockchain prosedürü bütün aga yaygınlaşır. Ethereum madenciliği uygulamak için izlenecek yol şudur:

  • İlk evvela MyEtherWallet sitesine girmeniz lazım olur.
  • Ana sayfada bulunan New Wallet kısmına tıklayınız.
  • Size elverişli olan tekniği seçerek Ether cüzdanınızı oluşturunuz.
  • Cüzdan bilgilerini yedekleyiniz.
  • Claymore Dual Miner uygulamasını indiriniz.
  • Sizden istenecek verileri doğru ve kusursuz olarak giriniz.
  • Bilgisayarınıza bir dosya inecektir.
  • Bu dosyayı ilk indirmiş olduğunuz uygulama dosyasının içine ekleyin.
  • Klasörde bulunan start.bat dosyasında kendi cüzdanınızın yazdığına güvenilir olun.

Bu adımları takip ettikten sonra start.bat dosyasının her açtığınızda bilgisayarınız Ethereum madenciliği yapar ve elde ettiğiniz Etherler cüzdanınıza transfer edilir.

Claymore Dual Miner uygulaması ile bir madencilik havuzuna giriş yapmış olursunuz. Böylece değişik madencilerle ortak çalışıp kazancınız çok olur. Program çıkardığınız Etherler üzerinden %1, %2 oranında komisyon alır.

Madenciliğe başlamadan evvela, Ether’i kendi hususi ağınızda test edebilirsiniz. Bu, madencilik yeteneklerinizi test etmenizi, akil sözleşmeleri denemenizi ve yeni merkezi olmayan programları denemenizi sağlar.

Bir test ağında Ether madenciliği uygulamak için hususi bir donanıma gereksiniminiz yok. Sadece Geth yahut gibi bir istemci kurulu olan ev bilgisayarınıza gereksiniminiz var. Özel bir test ağındaki tek kullanıcı sizsiniz, yani bütün blokları bulmaktan, işlemleri doğrulamaktan ve akil sözleşmeleri yürütmekten siz sorumlusunuz. Bir başka usul olarak şayet madencilik havuzunu seçebilirsiniz.

Madencilik Havuzuyla Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum havuzu ile madencilik uygulamak uygulama ve ödeme tekniği yönünden fırsatlar sunar. Madencilik havuzu ile BTC ve ETH’de ödeme temin edebilirsiniz. Havuz ile madencilik yapacaklar için hangi havuzu tercih edecekleri mühim bir ölçüttür. Büyük havuzların kararlı bir geliri olsa dahi toplam ağ hash oranını denetim etmek istemezler. Havuz ücretleri %1-%3 arasında değişir. Ücretsiz havuzlar olsa dahi bu havuzların emniyet, alt yapı, server gibi noktalarında sıkıntılar yaşanabilir.

Solo Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır?

Ethereum madenciliği solo olarak uygulamak pek tavsiye edilen bir prosedür değildir. Ethereum bloklarını bilgisayarınıza indirdiğinizde 200 GB gibi bir boyutla iner. Tek başınıza bir bloğu çözmeniz RTX 3080 gibi bir donanımla 615 gün kadar sürebilir.

Öte yandan solo mantığıyla çalışan havuzlar mevcuttur. Bu havuzlarda bulunan bütün madenciler tek bir blok çözümü için uğraşır. Blok çözüldüğündeyse en çok katkı gerçekleştiren havuz katılımcısı ödülün büyük kısmını alır. Bir havuza katılmanız ufak bir ödeme payı ile mükafat kazanma olasılığınızı arttıracaktır. Bu şekilde Ethereum madenciliği yapmanız daha avantajlıdır.

Ancak gene de solo olarak madencilik uygulamak için ilk olarak bir Ethereum cüzdan kurmanız lazım olur. Sonra Ethereum blok zincirini bilgisayarınıza indirmelisiniz.

Ethereum Madenciliği Nasıl Yapılır

Ethereum Madencilik İçin Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

Ethereum madenciliği için bilgisayarınız üzerinde belli özelliklerin bulunması lazım olur. İlk olarak yüksek bir GPU gücüne gereksiniminiz vardır. GPU, Grafik İşlem Birimi adı verilen hususi bir pc donanımıdır. Bu donanımı alırken güç kullanımı ve hash oranı gibi öneme alınması gereken noktalar vardır.

Hash oranı yani hash rate madencilik cihazının çalıştığı sürati söylem eder. Madencilik yapar iken sürat mühim bir faktördür. Çünkü madencilik işinde madenciler herkesten evvela bir soruyu çözüme ulaştırmak ve mükafatı almayı amaçlarlar. Hash oranının yüksek olması daha hızlı bir şekilde soruları çözüp bloğu bulmanıza ve mükafatı almanıza yardım eder. Hash oranını arttırmak için bazı madenciler birkaç GPU’dan meydana gelen bir makina ile teçhizat kurar. Teçhizat yardımıyla sürat daha dahi yükselecektir.

Bilgisayarınız için lüzumlu olan özellikler şayet Windows kullanıcıları için 64 bit Windows 10’un asgari 4 GB’lık bir belleğe sahip grafik kartı olmasıdır. AMD kart kullanan bilgisayarlar için şayet AMD Radeon VII ve AMD Radeon RX 580 modelleri coin madenciliği için en çok tercih edilen modellerdir. Bu modeller Ethash algoritması ile en iyi çalışan modellerdir.

Intel için şayet asgari i3 CPU, asgari 4 GB ram ve kuvvetli bir SSD kartına sahip olmak lazım olur. Donanımların sürücülerinin aktüel olduğuna iltimat etmek lazım olur. Bu özelliklere sahip bilgisayarlarla GPU donanımı ile madencilik yapıldığında ısınmalar için de soğutucuya gereksiniminiz olabilir.

Donanım alındıktan sonra ethereum madenciliği için uygulama kurmak lazım olur. Grafik kartının sürücüleri, kartın kendisi ile beraber sağlanır yahut yapımcı internet sitesinde mevcuttur.

Daha sonra yapmanız gereken Ethereum blok zincirini indirip düğümünüzü aga bağlamaktır. Eşleri olana kadar ağdaki başka düğümlere devamlı bağlanmaya çalışan bir hizmet kullanmak mümkün. Bir kere kurulduktan sonra düğümünüz başka bütün düğüm ve Ethereum ağının kendine bağlanır. Bu madenciliğe başlayıp kendi akil sözleşmenizi dağıtmanıza ve merkezi olmayan programlar oluşturup işlemler göndermenizi sağlar.

Nasıl ve Ne Zaman Ödeme Alınır?

Ödeme blok çözmenize bağlıdır. Bir bloğu başarı ile çözdükten ve işledikten sonra 3 ETH mükafat kazanılmış olur. Bu ödülün beraberinde madenciler işlemle alakalı ücret de alır. Bu ücretler madenciler için teşvik niteliğindedir. Ödülünüz hemen Ethereum cüzdana transfer edilir. Hash oranı ve elektrik kullanımına göre tahmini geliriniz hesaplanmış olur. Donanımınız, bant genişliğiniz de ücretinizi etkiler.

Ethereum Madenciliği Ne Kadar Sürer?

Ethereum madencilik hesaplayıcısına göre, bir GPU’nun tek bir Ethereum madenciliği yapması aşağı yukarı 63,7 gün devam ediyor. Tabii ki, daha çok madenci ağlara katıldıkça bu sayı gittikçe artıyor, bu dahi aga her gün bir sürü ETH’nin pazara sürüldüğü demek. Bu istatistik, Ethereum madenciliği zorluğu arttıkça değişmeye mahkumdur.

Yorum Yap

Yorum Yap