Bayrama sayılı günler kala emeklilerin gözü kulağı bayram ikramiyelerini ne zaman alacaklarıydı. Müjdeyi bakan yazılı açıklama yaparak verdi.
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bayram ikramiyelerinin Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine ise 17 Ağustos’ta ödeneceğini bildirdi.
Bakan Selçuk, yaptığı yazılı izahta, Ramazan Bayramı’nda bulunduğu gibi Kurban Bayramı’nda da ödemeleriyle emeklilerin yanı sıra olmaya devam ettiklerini söyleyerek, şunları kaydetti:
“Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine 17 Ağustos’ta bayram ikramiyesi ödeyeceğiz.
Bayram ikramiyesi ödemeleri emeklilerimize hayırlı, uğurlu olsun.”
– Çok sayıda dosyadan maaş alanlara tek bir ikramiye ödenecek
Emeklilere yapılacak bayram ikramiyesi ödemesinin dosya başına 1.000 lira olacağını hatırlatan Selçuk, şu verileri paylaştı:
“Birden çok dosyadan maaş alan emeklilerimize pay seviyesi yüksek olan dosyadan tek bir ikramiye ödenecektir.
Ayrıca, vefat eden sigortalılarımızdan kaynaklı gelir ve/veya maaş almakta olan hak sahiplerine payları oranında, iş ilçesi ve meslek hastalığı sigortasından daimi iş göremezlik geliri almakta olanlara ise gelir bağlanmasına asal olan daimi iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak.”
Bakan Selçuk, Kurban Bayramı içersinde 11 milyon 767 bin 550 emekli ve hak sahibine toplamda 10 milyar 417 milyon 886 bin 693 lira bayram ikramiyesi ödeneceğini bildirdi.