Ekran Tazeleme Hızı Nedir ve Neden Önemli?

Ekran tazeleme hızı bir ekranın kalitesini belirleyen unsulardan biridir. Peki ekran tazeleme hızı nedir ve nasıl kullanılır? Sorusunu yazımızda anlattık.

featured

Ekran tazeleme hızı bir ekranın kalitesini belirleyen unsulardan biridir. Peki ekran tazeleme hızı nedir ve nasıl kullanılır? Sorusunu yazımızda anlattık.

Günümüzde bir akil telefon, pc monitörü yahut televizyon satın alırken dikkat edilmesi gereken en mühim detaylardan bir tanesi de ekranın kalitesidir. Ekranın çözünürlüğü, sarf edilen panelin türü, ekran teknolojisi ve ekran tazeleme sürati gibi detaylar bu ürünlerin ekran niteliğini belirleyen unsurlardır.

Bu unsurların başında dahi kuşkusuz ekran tazeleme sürati geliyor. Kullanıcıların satın aldığı cihazlardan ekran tarafında yüksek verim alması için belli bir standartın üstünde olması gereken bu özellik, temel olarak Hertz(Hz) cinsi ile ölçülmektedir. Peki ekran yenilemek sürati nedir? Bu özellik niçin bu kadar mühim? Yazımızda anlattık.

Ekran tazeleme hızı nedir?

Teknolojinin her geçen gün geliştiği apaçık. Teknoloji ile birlikte elektronik cihazlarda sarfedilen bileşenler, teknolojiler de doğru orantılı bir şekilde daha kabiliyetli duruma geliyor. Ekran tazeleme sürati dahi teknolojinin gelişmesi ile daha kabiliyetli duruma gelen özelliklerden sadece biri. Akıcı bir ekran tecrübesi yaşamanıza olanak tanıyan ekran tazeleme sürati, cihazınızın ekranının saniyede kaç kere yenilendiğini yahut güncellendiğini tarifleyen bir özelliktir.

Yenileme hızının yüksek olduğu bir ekranda pikseller daha çok yenileneceğinden daha az gecikmeler meydana gelir. Bu dahi ekranda yaşanan gecikmeleri ve titremeleri ortadan kaldırarak kullananlara daha kesintisiz ve nitelikli bir ekran tecrübesi sunar. Bu sebeple son dönemde pazara sürülen televizyonlar, akil telefonlar ve monitörler teknolojinin de gelişmesi ile yüksek ekran yenilemek sürati ile gelmektedir.

Ekran tazeleme hızı

Ekran tazeleme hızı standart değerleri nelerdir?

Örneğin bütün akil telefonlar asgari 60 Hz tazeleme sürati ile gelir. Bu dahi telefonun ekranının saniyede 60 kere güncellendiği manasına gelir. Bu kıymet, akil telefonun segmenti ile çoğunlukla doğru orantılıdır. Bu değerin beraberinde 90 Hz, 100 Hz, 120 Hz, 144 Hz, 160 Hz, 180 Hz, 200 Hz ve 240 Hz gibi değerler telefonlar, monitörler ve televizyonlarda başarı ile kullanılmaktadır.

Standart pc monitörlerinde tercih edilen ekran yenilemek sürati 60 Hz iken, yüksek nitelikli ve daha kesintisiz görüntü vermesi için geliştirilen oyuncu monitörlerinde şayet bu kıymet 144 Hz ila 240 Hz arasında değişiklik göstermektedir. Televizyonlarda şayet bu kıymet giriş seviyesi modellerde 50 Hz iken, orta ve üst segment modellerde şayet 100 Hz ila 200 Hz arasında değişir.

Ekran tazeleme hızının yüksek olması niçin önemlidir?

Ekran yenilemek hızının yüksek olması kullanıcının bilhassa oyun gibi yüksek nitelikli görüntü gerektiren programlardan kesintisiz bir tecrübe almasına olanak tanıyan unsurlardan bir tanesidir. Bu halde ekranda takılmalar, gecikmeler, titremeler yenilemek sürati arttıkça minimuma iner. Bu sebeple yapımcılar orta ve üst düzey cihazlarda yüksek ekran tazeleme hızına sahip panel tercih eder.

Özellikle birtakım kullanıcıların ekran yenilemek sürati ile ilgili ortak bir hatalı kanaati vardır. Kullanıcılar çoğunlukla monitör seçerken sahip olunan donanımlarının gücünü hesaba katmadan yüksek yenilemek sürati yayınlayan paneller satın alır. Buradaki ortak fikir şayet ekran yenilemek sürati ne kadar yüksek şayet oyunlarda alınacak FPS’de tıpkı oranda yüksek olur görüşüdür.

Ekran yenilemek sürati yüksek olan monitörler, oyunlarda rastgele bir FPS artışı sağlamaz. Basit bir örnekle anlatacak olursak; monitörünüz 144 Hz yenilemek sürati sunuyor fakat GPU’nuz saniyede sadece 30 kare sağlayabiliyorsa bu halde monitör yüksek yenilemek hızına sahip bir görüntü oluşturamayacaktır. Bu sebeple CPU ve GPU’nuzun bu prosedürü kısa sürede tamamlayabilecek kapasitede olması önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap